2020’de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]

Daha fazlasıyla 180 ülkede 1 milyar kullanıcı, WhatsApp dünyanın favori mesajlaşma uygulamasıdır.

Facebook’un 2014 yılında WhatsApp'ı satın alması gizlilik uzmanlarını ve güvenlik konusunda bilinçli kullanıcıları bıraktı. Sonuçta, Facebook ve üçüncü taraf uygulamaları birden fazla güvenlik ihlaline karışmış ve binlerce kullanıcının özel bilgilerinin sızdırılmasına neden olmuştur. ancak, WhatsApp her zaman ayrı bir uygulama olduklarında ısrar etti, güvenli bir mesajlaşma servisi oluşturmaya ve sürdürmeye adanmış.

Bu değişmek üzere. Facebook geçtiğimiz günlerde üç ayrı mesajlaşma platformunu birleştirmeyi düşündüklerini açıkladı. Onlar Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram'ı birleştirmeyi planlayın‘Mesaj fonksiyonları, kullanıcıların üç ağ arasında birbirlerine mesajlaşma izin.

Bir kaynak, mevcut planların her üç platformda da uçtan uca şifrelemeyi içereceğini doğruladı. Bu - teorik olarak - Facebook Messenger ve Instagram'ı WhatsApp kadar güvenli hale getirecektir. Ancak, bu WhatsApp'ı daha az güvenli hale getirebilir ve diğer platformların standartlarına uygun hale getirebilir.

WhatsApp’ın Güvenlik Döngüleri

WhatsApp uçtan uca şifreleme vaat ediyor - harika bir güvenlik özelliği. Ancak, şirketin ele alması gereken birkaç boşluk var.2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]

Yasal feragatnamesi, “Facebook şirketler ailesinin bir parçası olarak, WhatsApp, bu şirketler ailesiyle bilgi paylaşıyor. Onlardan aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve onlarla paylaştığımız bilgileri Hizmetlerimizi ve sundukları ürünleri işletmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak için kullanabilirler. ”

Facebook ve Facebook ailesindeki diğer şirketler de bizden gelen bilgileri kullanabilir ürün önerileri yapma gibi hizmetlerindeki deneyimlerinizi geliştirmek için. ”

“Hizmetlerimizi sunmanın normal seyri boyunca kullanıcılarımızın mesajlarını tutmuyoruz. Bununla birlikte, kullanıcılarımızın profil resmi, profil adı veya durum mesajı da dahil olmak üzere kullanıcılarımızın hesap bilgilerini barındırıyoruz, bunları hesap bilgilerinin bir parçası olarak eklemeye karar verirlerse. ”

Kısacası, bu mesajlarınız muhtemelen güvenliyken, WhatsApp kullanıcı verilerini özel sunucularda depolar. Şirket bu bilgileri pazarlama amacıyla kullanabilir.

Daha ne, sunucularında depolanan veriler hükümete verilebilir “olağan dışı” bir olay olması durumunda. Bilgisayar korsanları ayrıca WhatsApp sunucularına girebilir ve kullanıcıların telefon numaralarına ve hesap ayrıntılarına erişebilir.

WhatsApp'a En İyi 5 Alternatif - Bu Uygulamalar Gizliliğinizi Korur ve Güvende Olmanızı Sağlar

2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]1. işaret

Sinyal ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer mesajlaşma uygulamalarının çoğu gibi, Sinyal kullanımı gerçekten basit. Ayrıca sesli ve görüntülü görüşme sunar, böylece WhatsApp'ı kaçırmazsınız.

Signal masaüstü kurulum dosyalarını içerir. uygulamayı bilgisayarınızda kullanabilirsiniz cep telefonunuzun yanı sıra.

Her mesaj şifrelenir, böylece yalnızca gönderen ve alıcı bunları okuyabilir. Mesajlar bilgisayar korsanları tarafından tamamen okunamıyor. Signal açık kaynaklı şifreleme kullanıyor, Bu da uzmanların test etmesine ve hata bulmasına olanak tanır. Bu, uygulamayı daha da güvenli hale getirir.

Kullanıcılar şunları seçebilir: mesajların kaybolmasına izin ver otomatik silme için bir zaman aralığı ayarlayarak. Bu, başkası telefonunuza erişse bile gizliliği garanti eder.

işaret animasyonlu emojisi yok. Ancak, cihazınızın emojilerini uygulamaya aktarabilirsiniz.

Artıları

 • Uçtan uca şifreleme
 • Açık kaynaklı şifreleme
 • Tüm büyük platformlarda kullanılabilir
 • Kaybolan mesajlar

Eksileri

 • Animasyonlu emoji yok

Sıralama: 4.8 / 5

2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]2. Threema

Threema tam bir gizlilik vaat ediyor. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz uygulamada değil, yalnızca telefonunuzda saklanır. İletiler teslim edilir edilmez silinir. Ayrıca, telefon numarası yerine 8 haneli bir Threema Kimliği kullanan kişilere bağlanarak gizliliğinizi daha da koruyabilirsiniz. Benzersiz QR kodları olan kişileri doğrulayabilirsiniz.

Threema metinler, sesli aramalar, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için uçtan uca şifreleme sağlar. Durum mesajlarınızı bile şifreler, böylece hiç kimse sizin yayınladığınızı takip edemez. Mesajlar yalnızca gönderen ve hedeflenen alıcı tarafından okunabilir.

Threema'yı tarayıcı içinde güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. WhatsApp gibi, uygulama biçimlendirme özellikleri, konumlar ve dosyalar gönderme olanağı sunar. WhatsApp'ın aksine, kullanıcılar anketler oluşturabilir ve bireysel mesajlar hakkında "beğen" geri bildirimi bırakabilir. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve şifreleri koruyabilirsiniz.

Threema, gizlilik yanlısı yasalarıyla tanınan İsviçre'de yaşıyor.

Artıları

 • Telefon numarasına gerek yok
 • Kişiler QR kodlarıyla doğrulanabilir
 • Metin biçimlendirme özellikleri
 • Sohbetlerinizi şifre ile koruyun

Eksileri

 • Ücretli uygulama

Sıralama: 4.6 / 5

2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]3. Telgraf

200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp'a popüler bir alternatiftir. bulut tabanlı uygulama birden fazla platformda çalışır. WhatsApp'a benzer şekilde, birisinin ne zaman mesaj aldığını görmek için çift kene sistemi kullanır.

Uygulama özellikleri varsayılan sesli aramalar için uçtan uca şifreleme, hiç kimsenin aramalarınızı dinlememesini sağlamak. Ancak, depolamayı önlemek için mesajlar için şifrelemenin manuel olarak açılması gerekir.

Signal gibi, Telegram da belirli bir süre sonra bir mesajı otomatik olarak silme olanağı sunar. Ayrıca multimedya dosya paylaşımını destekler.

Artıları:

 • Açık kaynaklı yazılım
 • Kullanıcı dostu platform
 • Bulut tabanlı, böylece malzemenizi asla kaybetmezsiniz

Eksileri:

 • Şifreleme varsayılan olarak değildir ve manuel olarak açılması gerekir
 • Eleştirilen kendi standart şifrelemesini oluşturdu

Sıralama: 4.5 / 5

2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]4. Tel

Avrupa veri saklama yasaları tarafından korunan Wire, uçtan uca şifreleme ile güvenli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ücretsiz kişisel hesaplar ve ücretli iş planları sunar ek destek ve özelliklerle. Wire, net ses ve video iletişimine sahiptir.

Wire 1: 1 ve grup ekran paylaşımı sunar. Ayrıca multimedya dosya paylaşımını ve ses filtrelemeyi destekler. Tüm büyük platformlar için kullanılabilir, hesabınıza senkronize edilmiş sekiz cihazdan giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir ve sohbetler içinde listeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca şunları yapabilirsiniz: kolay paylaşım için dosya boyutlarını optimize edin, ve ek gizlilik için iletileri silmek üzere zamanlayıcıları ayarlama.

Artıları

 • Güvenli sohbetler
 • Zamanlanmış mesajlar
 • Aynı anda 8 cihazı kullanabilme
 • Zengin görüşmeler

Eksileri

 • Ücretli uygulama

Sıralama: 4.4 / 5

2020'de Top 5 WhatsApp Alternatifleri [Gizlilik ve Güvenlik İçin En İyisi]5. Riot.IM

VoIP ve görüntülü aramanın yanı sıra mesajlar için uçtan uca şifrelemeyi destekler. Her kullanıcı benzersiz bir kimlik alır; bu kimlik telefon numarası yerine kullanılır ve anonimliğinizi korumaya yardımcı olur.

Riot, açık kaynaklı yazılım. Kendi botları olsa da, geliştiriciler kendi botlarını oluşturabilirler. Bu, kullanıcıların yazılımla etkileşime girmesini sağlayarak yazılımı daha çok yönlü ve güvenli hale getirir. Açık kaynak özellikleri Riot'u geliştirici ekipleri için şirket gruplarından daha uygun hale getirir.

Riot'un konuşma odaları var ve kullanıcılar genel sohbet odası. Ayrıca bir link ile ziyaret edebileceğiniz özel odalar sunmaktadır..

Ek olarak, masaüstü istemcisinin temiz ve kullanıcı dostu bir arayüzü var ve uygulama yedi dilde kullanılabilir. Ayrıca diğer uygulamalara bağlanmanıza da olanak tanır.

Artıları

 • Telefon numaraları yerine kullanıcı kimlikleri
 • Açık kaynaklı yazılım
 • Masaüstü istemcisini temizle
 • Yedi dilde mevcut

Eksileri

 • Şifreleme varsayılan olarak etkin değildir ve manuel olarak açılması gerekir

Sıralama: 4.2 / 5

Özel mesajlarınızın gizli kalmasını sağlamak istiyorsanız, WhatsApp'ı bırakmak ve bir alternatif bulmak isteyebilirsiniz. Yukarıda önerilen uygulamalar güçlü şifrelemeleriyle bilinir.

Daha fazla gizlilik çözümü mü arıyorsunuz? İPhone'unuzda gizliliğinizi nasıl koruyacağınıza bakın veya Google olmadan çevrimiçi olarak nasıl hayatta kalacağınızı öğrenin.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me