5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz Ülkesi – Bilmeniz Gerekenler


Uluslararası istihbarat paylaşım anlaşmaları hakkında konuşurken, işler karmaşıklaşabilir. Endişelenmeyin, sizi hızlı bir şekilde Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı hakkında temel bilgiler (9 * 14).

Bu ittifaklar gizliliğiniz için risk, ama size tam olarak ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz verilerinizi koruyun ve çevrimiçi etkinliğinizi anonim tutun.

Bu ittifakların ne olduğunu ve nasıl olduğunu öğrenin sizin gibi VPN kullanıcılarını etkileyebilirler. Ayrıca VPN yargı yetkilerine ilişkin ülke bazında kılavuz da ekledik.

İçindekiler

 • 5 Gözlü İttifak Nedir?
 • Bu VPN Kullanıcılarını Nasıl Etkileyebilir?
 • VPN Yetkili Mahkemeleri Ülke Bazında Kılavuzu
 • 5 Gözlü Ülke Dışında Yer Alan En İyi 5 VPN
 • özet

5 Gözlü İttifak Nedir?

Beş Göz İttifakı, UKUSA Anlaşması adı verilen soğuk savaş dönemi istihbarat paktından doğdu. Bu aslında ABD ve İngiltere arasında istihbarat paylaşımı anlaşması Sovyet Rus istihbaratının şifresini çözmeyi amaçladı.

1950'lerin sonunda Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda da İttifaka katıldı. İngilizce konuşulan bu beş ülke, bugün bildiğimiz gibi Beş Göz İttifakını oluşturuyor. Bu beş ülke arasındaki istihbarat paylaşımı anlaşması, zaman içinde, çevrimiçi aktivitenin gözetimi.

Uzun yıllar boyunca bu düzenleme beş ülke arasında bakımlı bir sırdı. Varlığı 2003 yılına kadar halk tarafından keşfedilmedi. 2013'te işler daha net olmaya başladı. Edward Snowden, NSA yüklenicisi olarak çalışırken elde ettiği bir dizi belgeyi sızdırdı.

Bu belgeler ifşa edildi vatandaşların çevrimiçi faaliyetlerinin yaygın olarak gözetim altında tutulması ve içerdi uluslararası istihbarat paylaşım ağının daha kapsamlı olduğuna dair kanıtlar daha önce düşünülenden.

Beş Göz İttifakı'nın çekirdek uluslarına ek olarak, diğer iki uluslararası istihbarat paylaşım anlaşmasının varlığı doğrulandı. Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı olarak bilinen bu iki anlaşma, Beş Göz İttifakı kadar sıkı sıkıya bağlı olmayabilir, ancak yine de İnternet gizliliği için geniş anlamlar.

Üç ittifakın her birinin kısa bir dökümü:

Beş Göz: ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda
Dokuz Göz: Five Eyes + Danimarka, Fransa, Hollanda, Norveç
Ondört Göz: Nine Eyes + Almanya, Belçika, İtalya, İsveç, İspanya

Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı esasen orijinal Beş Göz İttifakının uzantılarıdır. Bu ülkelerin hepsi Beş Göz İttifakı kadar birbirleriyle çok fazla bilgi paylaşmayabilir., uluslararası istihbarat paylaşımına hala aktif ve isteyerek katılıyorlar.

Bu onaylanmış ittifaklara ek olarak, yakalanan veya şüphelenilen başka bir avuç ülkeden de bahsetmek gerekir. On Dört Göz İttifakı ile bilgi alışverişi.

Üçüncü Taraf Katkıda Bulunanlar: İsrail, Japonya, Singapur, Güney Kore

Infographic_eyes (1)

Bu VPN Kullanıcılarını Nasıl Etkileyebilir?

Bu ülkelerin istihbarat paylaşımı uygulamalarının özellikle internet kullanıcıları ve VPN'ler üzerinde geniş etkileri vardır. Bu 14 ülkeden herhangi biri verilerinize çevrimiçi olarak erişirse, verilerinizin diğer ülkelerle paylaşılabileceğini varsaymak güvenlidir..

Her şey aşağıya iniyor VPN kullanırken çevrimiçi etkinliğiniz üzerinde yargı yetkisine sahip olanlar. Dikkate alınması gereken birkaç katman var.

Fiziksel konumunuz mu? Sunucu konumu? Veya VPN sağlayıcının işletme konumu? Gerçekten güvende olmak istiyorsanız, yasaları ve uygulamaları bilmek en iyisidir üçünün de.

Bilgi Güçtür

Yaşadığınız ülkenin çevrimiçi yasalarının ve düzenlemelerinin farkında olmanız gerekir. Örneğin, VPN kullanımı ülkenizde bile yasal mı? Çoğu durumda, cevap evet, ama her zaman değil.

Bir diğer önemli husus, VPN sağlayıcınızın bir işletme olarak kayıtlı olduğu ülkedir. Şiddetle tavsiye edilir çevrimiçi gizlilik konusunda endişeleriniz varsa Fourteen Eyes Alliance ile ilişkili bir ülkede bulunan bir VPN sağlayıcısı seçmeyin.

Bulunduğu ülkeye bağlı olarak, VPN sağlayıcınız hükümete kullanıcıları hakkında bilgi vermek zorunda kalabilir. Bu veriler daha sonra ittifaktaki diğer ülkelerle paylaşılabilir. Gizliliğinizin ihlal edildiğini bile bilmiyor olabilirsiniz.

Son derece temkinli olmak istiyorsanız, aynı zamanda kullandığınız sunucunun bulunduğu ülkenin gözetim uygulamaları, VPN sağlayıcının işletme konumundan bağımsız olarak.

Kayıt Olmama Politikaları Neden Önemli?

VPN'lerin çeşitli hükümetlerin yetki alanına girmesinin birçok yolu, gizlilik için en iyi VPN'lerin günlüksiz katı politikaları vardır. Bu, kullanıcıları veya çevrimiçi etkinlikleri hakkında herhangi bir tanımlayıcı bilgi tutmadıkları anlamına gelir.

Uygulamada bu politikanın harika bir örneği, tanınmış VPN sağlayıcısı ExpressVPN'den geliyor. ExpressVPN kullanıcısını içeren bir Türk polisi soruşturması, sağlayıcıyı verileri tanımlamaya zorlamaya çalıştı.

En iyi girişimlerine rağmen, yetkililer tanımlayıcı herhangi bir bilgi bulamadı ExpressVPN’in katı günlük kaydı politikası nedeniyle.

Bu hikaye rahatlatıcı olduğu gibi, günlükleri olmayan bir politikaya sahip olduğunu iddia eden VPN sağlayıcılarının bilinen vakaları da var. kullanıcıların hassas bilgilerini verdi devlet yetkililerine.

Bir VPN sağlayıcısının günlüksiz bir politika önerdiğini iddia etmesi yeterli olmayabilir, özellikle Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı'ndaki ülkelerin yetki alanına giren VPN sağlayıcıları için.

VPN Yetkili Mahkemeleri Ülke Bazında Kılavuzu

Bu kılavuz, çevrimiçi etkinliğiniz ve VPN kullanımınız konusunda yargı yetkisi olabilecek ülkeleri daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır..

Listelenen 35 ülkenin her biri için, VPN'lerin yasal olup olmadığı, ülkenin hangi istihbarat paylaşımı İttifakları ve orada hangi popüler VPN'lerin bulunduğu. Ayrıca her ülkenin ilgili internet yasaları ve sansür uygulamalarına kısa bir genel bakış elde edeceksiniz..

5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz Ülkesi - Bilmeniz Gerekenler Avustralya

belarusico Belarus

Belgiumico Belçika

BritishVirginIslandsico İngiliz Virgin Adaları

Bulgariaico Bulgaristan

Canadaico Kanada

Chinaico Çin

CzechRepublicico Çek Cumhuriyeti

Denmarkico Danimarka

Finlandico Finlandiya

Franceico Fransa

Germanyico Almanya

Gibraltarico Cebelitarık

Greeceico Yunanistan

HongKongico Hong Kong

Iranico İran

Israelico İsrail

Italyico İtalya

Japanico Japonya

Malaysiaico Malezya

Netherlandsico Hollanda

NewZealandico Yeni Zelanda

Norwayico Norveç

Panamaico Panama

 

Romaniaico Romanya

Russiaico Rusya

SanMarinoico San Marino

Seychellesico Seyşeller

Singaporeico Singapur

SouthKoreaico Güney Kore

Spainico ispanya

Swedenico İsveç

Switzerlandico İsviçre

UnitedKingdomico UK

UnitedStatesico Amerika Birleşik Devletleri

Infographic 2_ Dünya Haritası_1 (1)

Avustralya

 • Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • Avustralya merkezli popüler VPN'ler: Celo VPN, VPNSecure.Me

Genel olarak, Avustralya internet kullanımı veya erişimine herhangi bir kısıtlama getirmez ve VPN'ler tamamen yasaldır.

Ancak Avustralya, Beş Göz İttifakı'nın çekirdek üyesidir. İstihbarat paylaşım anlaşmaları nedeniyle bu ülkede geçerse veya saklanırsa verilerinizin gizliliğini sağlayamayabilirsiniz..

Avustralya ayrıca telekomünikasyon şirketlerinin meta verileri iki yıl boyunca depolamasını gerektiriyor ve şifreli verilere erişen bir dizi Avustralya yasa uygulayıcı vakası var.

Belarus

 • VPN'ler yasal DEĞİL

Vatandaşların çoğunun Belarus'ta internet erişimi olmasına rağmen, hükümet çevrimiçi içeriği ağır bir şekilde sansürlemektedir. Hükümet için kritik olan web sayfaları, özellikle seçim sezonunda engellenir.

Belarus'ta VPN kullanımı da yasa dışıdır. Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriği atlamak için bir VPN kullanırken yakalanırsanız ağır para cezası alabilirsiniz.

Belçika

 • On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal

Belçika'da İnternet erişimi sınırsızdır ve ülkenin basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü konusunda güçlü bir taahhüdü vardır..

Bununla birlikte, Belçika'daki internet sağlayıcıları varantlara tabidir ve yasadışı faaliyetlerde bulunan bazı web sitelerini engellemeleri gerekebilir. Ayrıca, soykırımın inkârı ve nefreti kışkırtmak, hapis cezasına çarptırılabilir suçlardır.

İngiliz Virgin Adaları

 • VPN'ler yasal
 • BVI tabanlı popüler VPN'ler: ExpressVPN

İngiliz Virgin Adaları İngiltere'nin bir bölgesi olmasına rağmen, aynı zamanda kendi yasaları ve yasama organları tarafından kendi kendini yönetmektedir. Bu bölge, burada bulunan VPN'ler için iyi bir haber olan herhangi bir istihbarat paylaşım anlaşması dışında faaliyet gösteriyor.

İngiliz Virgin Adaları merkezli telekomünikasyon şirketleri, veri saklama yasalarına veya yasal hükümet gözetimine tabi değildir.

Bulgaristan

 • VPN'ler yasal
 • Bulgaristan merkezli popüler VPN'ler: VPNArea

Bulgaristan'ın ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve hükümetin bireylerin mahremiyetine keyfi müdahalesini koruyan yasaları var.

Ülke, kovuşturmanın mahkeme izni olmadan elektronik veri istemesine izin verdiği için bazı eleştiriler aldı. Hükümetteki ve medyadaki yolsuzluğun ülkenin basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenliğini tehlikeye atabileceğine dair endişeler de var, ancak bugüne kadar internet özgürlüğüne kısıtlamalara kadar uzanan bir rapor bulunmuyor..

Kanada

 • Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • Kanada merkezli popüler VPN'ler: Betternet, BTGuard VPN, SurfEasy, TunnelBear, WindScribe

Kanada, tüm vatandaşlarına evrensel internet erişimi sağlama girişimi de dahil olmak üzere, ücretsiz ve sınırsız internet erişimi taahhüdünü defalarca göstermiştir. Kanada yasaları, ifade ve basın özgürlüğü için güçlü korumalara sahiptir ve hükümet net tarafsızlığa destek verdiğini ifade etmiştir.

Bununla birlikte, Kanada ayrıca Beş Göz İttifakı'nın çekirdek üyesidir. Kanada'da geçen veya Kanada'da depolanan veriler, istihbarat paylaşım anlaşmalarına tabidir.

Çin

 • Çin'de yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır
 • Çin merkezli popüler VPN'ler: Turbo VPN

Çin, Freedom House tarafından defalarca dünyanın en büyük internet özgürlüğüne tacizcisi olarak değerlendiriliyor. İnternet faaliyetindeki kısıtlamalar, yönetmeliklere uymayan telekomünikasyon şirketlerine ağır mali sonuçlar doğuran bir siber güvenlik yasasının getirilmesiyle daha da artmıştır.

Çin, ağır sansür ve gözetimin yanı sıra internet şirketleri için veri yerelleştirmesi ve gerçek ad kaydı gerektiriyor. Çin merkezli telekomünikasyon şirketlerinin hükümet soruşturmaları sırasında talep edilen tüm verileri teslim etmesi gerekiyor.

Apple dahil olmak üzere birçok yabancı teknoloji şirketi bile Çinli kullanıcılar için yeni baskıcı düzenlemelere uymak zorunda kaldı.

VPN sağlayıcılarının, küresel ağa erişim sağlamadan önce devlet onayı istemesi gerekir. Devletin onayı olmadan VPN kullanarak uluslararası internet ağına erişen İnternet kullanıcıları para cezasına tabidir.

Çek Cumhuriyeti

 • VPN'ler yasal
 • Çek Cumhuriyeti merkezli popüler VPN'ler: Avast Secureline

Çek Cumhuriyeti genellikle internet erişimini kısıtlamaz ve ifade özgürlüğünü korumak için yasalar vardır. Bu korumaların birkaç istisnası vardır. Nefret söylemi, Holokost inkârı ve Komünist dönem suçlarının reddi korunan konuşma olarak değerlendirilmez.

İnternet sağlayıcılarının, vergilendirilmemiş ve düzenlenmemiş yabancı piyangolara erişim sağlayan belirli sitelere erişimi engellemesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti'nde bulunan bazı internet sağlayıcılarının çocuk pornografisi veya ırkçılığı teşvik eden içeriği engellediği de bilinmektedir. Hükümetin çevrimiçi faaliyetlere ilişkin gözetimine ilişkin bilinen bir rapor bulunmamaktadır..

Danimarka

 • Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal

Danimarka, her türlü sansüre karşı özel bir hüküm de dahil olmak üzere ifade özgürlüğü konusunda güçlü korumalara sahiptir.

Çevrimiçi içerik konusunda devlet tarafından zorlanan çok az kısıtlama olmasına rağmen, Danimarka merkezli tüm büyük internet servis sağlayıcıları çocuk pornografisini engellemek için polis girişimleriyle işbirliği yapmaktadır. Danimarkalı internet kullanıcılarının çoğunluğu bu filtreye tabidir. Bazı torrent siteleri de bazı sağlayıcılar tarafından engellenir.

Danimarka, Nine Eyes Alliance'ın bilinen bir üyesi olduğundan, Danimarka'dan geçen veriler istihbarat paylaşım anlaşmaları nedeniyle özel olmayabilir.

Finlandiya

 • VPN'ler yasal
 • Finlandiya merkezli popüler VPN'ler: F-Secure Freedome

Finlandiya'da internet erişimine hükümet tarafından getirilen herhangi bir kısıtlama yoktur. Çocuk pornografisi içerdiği bildirilen bazı siteler, bazı internet servis sağlayıcıları tarafından engellenebilir.

Bu filtre Finlandiya polisi tarafından teşvik edilmesine rağmen, nihayetinde isteğe bağlıydı. Filtreyi uygulayan sağlayıcılar, çocuk pornografisi ile ilişkili olmayan bazı pornografi sitelerini de engelleme konusunda bazı eleştiriler aldı.

Fransa

 • Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal

Fransa, konuşma özgürlüğünü desteklemesine ve çevrimiçi içeriğe filtresiz erişime izin vermesine rağmen, sahte haberlerle mücadele etmek ve terörist tehditleri ele almak için çeşitli hükümet önerileriyle ilgili endişeler var.

Bu girişimler, Fourteen Eyes müttefikleriyle daha fazla istihbarat paylaşımı da dahil olmak üzere daha geniş izleme ve veri toplama uygulamalarına yol açtı..

Almanya

 • On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • Almanya merkezli popüler VPN'ler: Avira Phantom, Zenmate

Almanya, mahremiyet ve ifade özgürlüğüne saygı duyma konusunda güçlü bir bağlılık ifade etmiştir, ancak bu bağlılığın açık sınırları vardır. Almanya'nın çevrimiçi gözetim güçlerini hem içeride hem de uluslararası olarak genişleten birkaç mevzuat kabul edildi.

Yasalar, cezai faaliyet şüphesi olmasa bile polisin vatandaşların çevrimiçi faaliyetlerini izlemesine izin verir. Almanya ayrıca tartışmalı veri saklama yasası için eleştiri aldı.

Hükümet ayrıca sosyal medyadan ve diğer çevrimiçi mağazalardan nefret söylemini sansürleme girişimlerine yoğun bir şekilde dahil oluyor.

Cebelitarık

 • VPN'ler yasal
 • Cebelitarık merkezli popüler VPN'ler: Tamponlu, IVPN

İngiliz Virgin Adaları'na benzer şekilde, Cebelitarık kendi seçilmiş hükümeti olan özerk bir İngiliz bölgesidir.

Ancak, savunma ve güvenlik konularında Cebelitarık tamamen bağımsız değildir. İngiltere, dış politika ve güvenlik söz konusu olduğunda, gözetim uygulama da dahil olmak üzere iktidar alma ve karar verme hakkını saklı tutar..

Bu, Cebelitarık'ın resmi bir istihbarat paylaşımı İttifakının bir parçası olmamasına rağmen, Ondört Göz İttifakının casusluk gözlerinden hala güvenli olmadığı anlamına gelir..

Yunanistan

 • VPN'ler yasal
 • Yunanistan merkezli popüler VPN'ler: ZoogVPN

Yunanistan yasaları, ifade ve basın özgürlüğünü koruyan açık hükümler içermektedir ve hükümetin çevrimiçi içeriği sansürlediğini, engellediğini veya başka şekilde müdahale ettiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur..

Ancak yargı sistemi, Yunanistan'daki gizlilik yasalarının internet iletişimini kapsamadığını açıkça ortaya koydu. Karar tartışmalı olmasına rağmen, polis vatandaşların çevrimiçi faaliyetlerini ve verilerini yasal olarak izleme hakkına sahiptir..

Hong Kong

 • VPN'ler yasal
 • Hong Kong merkezli popüler VPN'ler: BlackVPN, DotVPN, OneVPN, PureVPN, VPN.ht

Bir Çin bölgesi olmasına rağmen, Hong Kong özerkliği koruyor ve çoğunlukla kendi kendini yönetebiliyor. Çin sansürü ve coğrafi kısıtlamalar, pornografiyi veya korsanlığı teşvik eden bazı web içeriği hariç olmak üzere, bölgeyi neredeyse sınırsız internet erişimi ile terk ederek Hong Kong'u etkilemez..

Bununla birlikte, Hong Kong’un yönetim organlarının çevrimiçi gözetimi yaygındır ve Çin anakarasının Hong Kong'un kontrolünü artırmak için artan girişimleri hakkında endişeler olmuştur..

İran

 • İran'da yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır

İran'daki İnternet özgürlüğü Freedom House tarafından oldukça kısıtlı olarak sınıflandırıldı. Anti-hükümet protestoları, internet bağlantılarının önemli ölçüde bozulmasına ve büyük sosyal medya platformlarının hükümetin engellenmesine neden oldu.

VPN sağlayıcılarının, küresel ağa erişim sağlamadan önce devlet onayı istemesi gerekir. Devletin onayı olmadan VPN'leri kullanarak uluslararası internet ağına erişen İnternet kullanıcıları, 1 yıla kadar hapis cezası riski altındadır, ancak gerçekte bu nadirdir.

Bu yasa esas olarak ortalama vatandaşlardan ziyade hükümetin vokal muhalifleriyle uygulanır.

İsrail

 • Beş Göz İttifakına Üçüncü Taraf Katkıda Bulunanlar
 • VPN'ler yasal
 • İsrail merkezli popüler VPN'ler: Hola VPN

İsrail, internet de dahil olmak üzere ifade özgürlüğünün güçlü yasal korumalarını sağlar. Hükümetin çevrimiçi içeriği sansürlediğine dair bilinen herhangi bir dava veya şüphe yoktur..

İsrail resmi olarak herhangi bir istihbarat paylaşan İttifak üyesi olmasa da, gözetim girişimleri konusunda ABD ile yakın işbirliği içinde olan bilinen bazı İsrail vakaları vardır. İsrail istihbarat teşkilatlarının NSA'dan daha geniş yetkilere sahip olması nedeniyle bu ABD'ye büyük fayda sağlıyor.

İtalya

 • On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • İtalya merkezli popüler VPN'ler: AirVPN

İtalya, ifade özgürlüğünü korur ve sakinler, çocuk pornografisini ve kumar oynamayı teşvik eden web içeriğinin bir miktar filtrelenmesi dışında, çoğunlukla sınırsız internet erişiminden yararlanabilir..

İtalya internet altyapısını genişletmekte yavaş kaldı. Freedom House'a göre 2018 itibariyle nüfusun sadece% 60'ından biraz fazlasının sürekli internet erişimi vardı.

Ayrıca, İtalya'da telekomünikasyon şirketlerinin internet verilerini altı yıla kadar saklamasını gerektiren bir hüküm de dahil olmak üzere bir dizi internet gizliliği endişesi bulunmaktadır..

Japonya

 • Beş Göz İttifakına Şüpheli Katılımcı
 • VPN'ler yasal
 • Japonya merkezli popüler VPN'ler: VPN Kapısı

Japonya'da ifade özgürlüğünün güçlü şekilde korunması nedeniyle sansür yasaklanmıştır. Japonya sakinleri ücretsiz ve kısıtlamasız internet erişiminin keyfini çıkarabilir, ancak bazı servis sağlayıcılar çocuk pornografisi gibi belirli içerikleri gönüllü olarak filtrelemektedir..

Özellikle Japon Yüksek Mahkemesi, Müslüman sakinlerin çevrimiçi faaliyetlerini izleme konusunda yaygın polis uygulamalarını, hatta terörizmle olası bağlantıları olmayanları bile sınırlandırmayı seçtiği için, internet gizliliği konusunda endişeler artmaktadır..

Japon istihbarat teşkilatlarının güçlü gözetim ekipmanlarına erişimi vardır ve geçmişte ABD istihbarat teşkilatlarıyla işbirliği yaptığı bilinmektedir..

Malezya

 • VPN'ler yasal
 • Malezya merkezli popüler VPN'ler: Beni Gizle VPN

Malezya'da mahremiyete ilişkin anayasal bir hak yoktur ve hükümetin verileri ele geçirme ve saklama konusunda geniş bir gücü vardır. Sahte haberlerin yayılmasını sansürleyen bir hükümet girişimi olan 2018 Sahte Haber Yasası nedeniyle Malezya’nın internet özgürlüğü daha da kısıtlandı.

Bununla birlikte, genel olarak, gazetecilere ve internet kullanıcılarına yönelik şiddet ve tehditler daha az sıklaştıkça Malezya'da ifade özgürlüğü artmıştır. Hükümet, internet sağlayıcıları için sağlıklı bir açık pazar da dahil olmak üzere yüksek hızlı internet erişimini geniş ölçüde artırdı.

Hollanda

 • Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • Hollanda merkezli popüler VPN'ler: Kaz VPN'i

Hollanda, Dokuz Göz İttifakının bir parçası olarak yabancı uluslarla yakın istihbarat paylaşımı ilişkisine sahiptir. Hollanda vatandaşlarına sansüre karşı güçlü hükümet muhalefeti de dahil olmak üzere ücretsiz ve sınırsız internet erişimi sağlıyor.

Ancak son zamanlarda, daha önce başarısız olan bir teklif, İnternet sağlayıcılarının telif hakkı ihlali nedeniyle Korsan Körfezi'ni engellemelerini gerektiren Hollanda Mahkemesi tarafından desteklendi..

Yeni Zelanda

 • Beş Göz, Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal

Yeni Zelanda, konuşma özgürlüğünü desteklemektedir ve çevrimiçi olarak devlet tarafından zorunlu bir sansür bulunmamaktadır. Hükümet, belirli web içeriklerini engellemek isteyen internet sağlayıcılarına gönüllü destek sunuyor.

Yeni Zelanda istihbarat teşkilatları Five Eyes Alliance'ın istihbarat ve veri paylaşım ağından yararlanıyor.

Norveç

 • Dokuz Göz ve On Dört Göz İttifakı Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • Norveç merkezli popüler VPN'ler: Opera VPN

Norveç sakinleri, hem internet özgürlüğü hem de kamu erişimi açısından dünyanın en sınırsız internet erişiminden bazılarına sahiptir. Vatandaşların hükümet bilgilerine erişim konusunda anayasal bir hakkı var.

Avrupa'nın çoğu gibi, bazı internet sağlayıcıları çocuk pornografilerini gönüllü olarak filtreleyebilir. Norveç ayrıca Dokuz Göz İttifakının bir parçası olarak yabancı uluslarla yakın istihbarat paylaşımı ilişkisine sahip.

Panama

 • VPN'ler yasal
 • Panama merkezli popüler VPN'ler: NordVPN

Panama herhangi bir istihbarat paylaşan İttifak'ın parçası değildir ve anayasa her türlü ifadeyi korur. Sakinlerin internete ücretsiz ve sınırsız erişimi var.

Panama'daki yasa, keyfi hükümeti veya polisin gizliliğe müdahale etmesini açıkça yasaklamaktadır. Adli onay olmadan telefon dinleme ve izlemeye izin verilmez. Bazı vatandaşlardan izinsiz hükümet izlemesine maruz kaldıklarına dair iddialar olmuştur, ancak bu büyük ölçüde doğrulanmamıştır.

Romanya

 • VPN'ler yasal
 • Romanya merkezli popüler VPN'ler: CyberGhost, IBVPN, VPN.ac

Çoğunlukla, Romanya sakinleri ücretsiz ve sınırsız internet erişimine sahiptir. Çocuk pornografisini hedefleyen bazı hükümet tarafından zorunlu filtreler bulunmaktadır. Hükümet, pornografiyi çevreleyen yasalara uymayan sitelere erişimi engelleme hakkını saklı tutar.

Romanya, Avrupa Birliği zorunlu veri saklama yasalarına uymayı tekrar tekrar reddetmesi nedeniyle, anayasaya aykırı olduğunu ve gizlilik ve ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğini beyan eden birçok kişi tarafından gizlilik dostu olarak kabul edilmektedir..

Rusya

 • Rusya'da yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır
 • Rusya merkezli popüler VPN'ler: Kaspersky Güvenli Bağlantı

Rus internet erişimi Freedom House tarafından ücretsiz olarak sınıflandırılmamaktadır. Rus hükümeti uluslararası siber alanda geniş güç kullanıyor ve Rus otoritelerine fayda sağlayan içeriği filtrelemek ve bilgileri yaymak için aktif olarak çalışıyor.

Rusya, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından internetin büyük düşmanı olarak kabul ediliyor. Rus istihbarat teşkilatları da hem yurtiçinde hem de yurtdışında yaygın gözetim uyguluyor.

VPN sağlayıcılarının devlet onayı istemesi gerekir. Devletin onayı olmadan VPN kullanarak yakalanan İnternet kullanıcıları para cezasına tabidir.

San Marino

 • VPN'ler yasal
 • San Marino'da bulunan popüler VPN'ler: SpyOFF

San Marino, ifade özgürlüğü konusunda güçlü yasal korumalara sahiptir ve her türlü sansüre şiddetle karşıdır. Özel vatandaşları izleyen veya uluslararası istihbarat paylaşım anlaşmalarıyla işbirliği yapan bilinen hiçbir San Marino vakası yoktur.

Seyşeller

 • VPN'ler yasal
 • Seyşel Adaları merkezli popüler VPN'ler: Anonim VPN, Astrill VPN, BolehVPN, Trust.Zone, VPNTunnel

Seyşeller, uluslararası istihbarat paylaşım topluluklarının etkisi dışında faaliyet göstermektedir. Konut sakinlerine ücretsiz ve çoğunlukla sınırsız internet erişimi sağlar. Ana istisna ülkenin katı hakaret yasalarını içerir. Hükümetin bazı çevrimiçi siyasi içeriği sansürlediği vakaları da bildirildi.

Singapur

 • Beş Göz İttifakına Üçüncü Taraf Katkıda Bulunanlar
 • VPN'ler yasal
 • Singapur merkezli popüler VPN'ler: Ivacy

Singapur'da ikamet edenlerin çoğunun internet erişimi olmasına rağmen, hükümet hem hükümet yetkileri hem de hizmet sağlayıcılar üzerindeki mali ve yasal baskılar yoluyla içeriği sansürlemektedir. Engellenen web sitelerinin resmi listesi hükümet tarafından gizli tutulur.

Singapur'un Beş Göz İttifakı'nın istihbarat girişimleriyle işbirliği yaptığı raporları da var..

Güney Kore

 • Beş Göz İttifakına Üçüncü Taraf Katkıda Bulunanlar
 • VPN'ler yasal

Güney Koreliler kuzeydeki komşularından önemli ölçüde daha fazla internet özgürlüğüne sahip olsa da, Güney Kore siyasi içerik ve iftira davaları için ifade özgürlüğü sınırlamaları nedeniyle Özgürlük Evi tarafından sadece kısmen özgür olarak değerlendiriliyor.

Güney Kore vatandaşları anayasal gizlilik hakkına sahiptir. Bununla birlikte, internet servis sağlayıcıları, kullanıcılar için gerçek özgürlük sistemleri geliştirmeye teşvik edilmiştir ve bu da internet özgürlüğü ve gizliliği ile ilgili endişeleri arttırmaktadır..

Buna ek olarak, Güney Kore'nin Geçmişte Beş Göz İttifakı'nın istihbarat paylaşımı girişimleriyle işbirliği yaptığı bildirildi.

ispanya

 • Ondört Göz İttifak Üyesi
 • VPN'ler yasal

İspanya sadece ifade özgürlüğünü değil, aynı zamanda kişisel verileri ve gizliliği de korumak için katı yasalara sahiptir. Bununla birlikte, İspanya'nın On Dört Göz İttifakı'ndaki yabancı istihbarat teşkilatlarıyla olan ilişkisi nedeniyle gizlilik bir garanti değildir.

İsveç

 • Ondört Göz İttifak Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • İsveç merkezli popüler VPN'ler: AzireVPN, FrootVPN, Mullvad, PrivateVPN

İsveç’in hukuk sistemi, ifade özgürlüğünü korur, sansürü yasaklar ve gizliliğe keyfi müdahaleyi yasaklar. Ulusal güvenlik konuları da dahil olmak üzere çevrimiçi trafiği izlemek için istihbarat teşkilatlarının önce mahkeme iznini almaları gerekmektedir..

Ancak, İsveç’in Fourteen Eyes Alliance’daki yabancı istihbarat teşkilatlarıyla ilişkisi, çevrimiçi gizliliğin tamamen güvenli olmayabileceği anlamına geliyor.

İsviçre

 • VPN'ler yasal
 • İsviçre merkezli popüler VPN'ler: Mükemmel Gizlilik, ProtonVPN, VyprVPN

İsviçre, internet özgürlüğü ve kişisel mahremiyetin bir arkadaşı olarak kabul edilmektedir. Vatandaşlar konuşma özgürlüğü için anayasal bir haktan yararlanır ve gizlilik ihlalleri yasalarla cezalandırılabilir.

Her ne kadar vatandaşlar hükümetin vatandaşların çevrimiçi faaliyetlerini izlemesine izin veren bir referandumu onaylamaya oy verseler de, bu gücün kötüye kullanıldığına dair bir kanıt bulunmuyor.

İsviçre'nin uluslararası istihbarat paylaşım anlaşmalarıyla işbirliği yaptığı da bilinmemektedir..

Birleşik Krallık

 • Five Eyes Alliance Kurucu Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • İngiltere merkezli popüler VPN'ler: HMA, SaferVPN

Birleşik Krallık, vatandaşlar için ifade özgürlüğü ve bilgi özgürlüğünü garanti eder. Mahremiyetin korunması yasal olarak da korunmakla birlikte, artan hükümet ve polis gözetimine yönelik bir eğilim olmuştur..

Hükümet yetkilileri, terörizm ve çocuk istismarı ile mücadele etmenin gerekli olduğunu iddia ederek çevrimiçi faaliyetlerin artan gözetimini haklı çıkarmaktadır. Five Eyes Alliance'ın iki kurucu üyesinden biri olduğu için İngiltere, geniş bir uluslararası istihbarat ve gözetim ağına erişebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri

 • Five Eyes Alliance Kurucu Üyesi
 • VPN'ler yasal
 • ABD merkezli popüler VPN'ler: Ace VPN, Anonymizer VPN, Beni Şifrele, Tüm IP'leri Gizle, IP'mi Gizle, HotSpot Kalkanı, HoxxVPN, IPVanish, LiquidVPN, Norton Wifi Gizlilik, PersonalVPN, Özel İnternet Erişimi, Özel Tünel, ProxPN, Ra4w VPN, SecureVPN, SlickVPN, Hızlandır, StrongVPN, SwitchVPN, TorGuard, Dokunmatik VPN, VPN Sınırsız

ABD'de ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün güçlü anayasal korumaları vardır. ABD, gizliliği ve internet özgürlüğünü korumaya yönelik güçlü bir bağlılık dile getirdi.

Hükümet gözetimini çevreleyen bazı tartışmalar ışığında, ABD'nin gizliliğe olan bağlılığının gerçekten ne kadar güçlü olduğu tartışmalıdır. Artan gözetim çoğunlukla terörle mücadele çabalarıyla doğrulandı.

ABD, dünyanın en gelişmiş çevrimiçi gözetim sistemlerinden birine erişebilir ve ayrıca Beş Göz İttifakının kurucu üyelerinden biri olarak çok güçlü bir uluslararası zeka ve gözetim ağından yararlanabilir..

Infographic 3_ Dünya Haritası_1

5 Gözlü Ülke Dışında Yer Alan En İyi 5 VPN

1. NordVPN

NordVPN cihazları

Birinci sınıf gizlilik koruması NordVPN'in Editörümüzün Seçimi olmasının nedenlerinden biridir. NordVPN Panama'da 14 gözlü İttifak'ın yetkisi dışında faaliyet gösteriyor. Bu, NordVPN'inizin verilerinizi herhangi bir hükümete teslim etmeye zorlanamayacağı anlamına gelir.

2048 bit şifreleme ve çeşitli gelişmiş sızıntı koruma protokolleri de dahil olmak üzere gelişmiş güvenlik özelliklerine ek olarak NordVPN, bilinen bir gizlilik ihlali durumu olmaksızın, kayıt tutmayan sıkı bir politikaya sahiptir..

NordVPN’in güvenliği, hızı ve en katı geoblokları bile atlayabilme yeteneği göz önüne alındığında, kullanıcıların sürekli olarak etkilenmesi şaşırtıcı değildir..

NordVPN ayrıca şunları sunar: 30 günlük para iade garantisi hizmeti denemek isteyen kullanıcılar için.

NordVPN engellemeyi kaldırabilir:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, BBC iPlayer, Amazon Prime Video ve Sling TV.

Torrent'i destekler:

 • Evet, P2P özel sunucuları mevcut.

NordVPN şu cihazlarda çalışır:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Android TV, Linux, Chrome ve Firefox. Yönlendiricilerle de uyumludur.

NordVPN'i Hemen Edinin

2. ExpressVPN

ExpressVPN'in avantajları

ExpressVPN, yıldırım hızında akış hızları ve popüler içerikteki zorlu coğrafi engelleri atlayabilme özelliği ile bilinir.

Daha da etkileyici olan, ExpressVPN’in rekabetçi gizlilik ve güvenlik özelliklerinin baskı altında kalması. Gizlilik dostu İngiliz Virgin Adaları merkezli ExpressVPN, veri kayıtlarını tutmadığını ve kullanıcılarına hükümetler hakkında herhangi bir tanımlayıcı bilgi sağlayamadığını kesin olarak kanıtlamıştır..

Diğer en iyi güvenlik özellikleri arasında AES 256-CBC askeri sınıf şifreleme ve çeşitli sızıntı koruma protokolleri bulunur. Kullanıcılar, ExpressVPN’in çok sayıda desteklenen cihazını ve duyarlı müşteri desteğini sever.

ExpressVPN ayrıca 30 günlük para iade garantisi ve mobil cihazlar için ücretsiz deneme.

ExpressVPN engelini kaldırabilir:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN ve BBC iPlayer.

Torrent'i destekler:

 • Evet, tüm sunucular P2P etkinliğini destekler.

ExpressVPN şu cihazlarda çalışır:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Android TV, Linux, Chrome ve Firefox. Ayrıca belirli yönlendiricilerle kullanım için bir uygulama sunar.

ExpressVPN'i edinin 

3. CyberGhost

cyberghost çoklu cihazlar

CyberGhost, gizlilik dostu Romanya'daki 14 gözlü İttifak'ın yetkisi dışında faaliyet gösteriyor. CyberGhost, kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını defalarca dile getirdi ve kayıt tutmama politikasını çok ciddiye alıyor.

CyberGhost ayrıca etkileyici AES-256 şifrelemeye sahiptir ve kullanıcıların verilerini korumak için birinci sınıf güvenlik protokolleri sunar. Müşteriler CyberGhost'u Kullanıcı dostu arayüz favori akış hizmetlerinize göre seçebileceğiniz önceden yapılandırılmış ayarların bir listesi ile birlikte gelir.

Yeni kullanıcılar ayrıca 7 günlük ücretsiz deneme ve 45 günlük para iade garantisi.

CyberGhost engelini kaldırabilir:

 • Netflix, BBC iPlayer, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN ve diğerleri için optimize edilmiş sunucularla özel akış profili.

Torrent'i destekler:

 • Evet; özel profil ülkeleri ve kullanıcı sayısını gösterir.

CyberGhost şu cihazlarda çalışır:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux ve Chrome.

CyberGhost'u Şimdi Edinin

4. VyprVPN

5 Göz, 9 Göz ve 14 Göz Ülkesi - Bilmeniz Gerekenler

VyprVPN, 14 gözlü İttifak'ın dışında, internet gizliliğini çok ciddiye alan İsviçre'de bulunuyor. VyprVPN ve ana şirketi Golden Frog, gizlilik endişeleri söz konusu olduğunda şeffaflık ve dürüstlük taahhüdünde bulunduklarını belirtti.

Gizlilik konusunda son derece endişeli olan müşteriler, VyprVPN'in bazı kullanıcı verilerinin faturalandırma ve sorun giderme amacıyla 30 güne kadar tutulduğu konusunda açık olduğunu bilmelidir..

Bunun yanı sıra VyprVPN, sizi 256 bit şifreleme ve sizi kötü amaçlı yazılımlardan korumak için bir NAT Güvenlik Duvarı gibi rekabetçi güvenlik özellikleri sunar. VyprVPN ayrıca, tescilli Chameleon teknolojisini kullanarak zorlu hükümet sansürünü atlayabilme özelliği ile de hayranı.

VyprVPN yeni kullanıcılara 30-gün para iade garantisi.

VyperVPN engelini kaldırabilir: 

 • Netflix, Hulu, BBC iPlayer.

Torrent'i destekler: 

 • Evet, tüm sunucular P2P etkinliğini destekler.

VyperVPN şu cihazlarda çalışır:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Yönlendiriciler, Android TV, QNAP, Blackphone, Anonabox.

VyprVPN'i Şimdi Edinin

5. Güven Bölgesi

güven bölgesi aygıtları

Trust.Zone, uygun fiyatlı VPN koruması arayan gizlilik konusunda bilinçli kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir. Trust.Zone’un güvenlik özellikleri arasında AES-256 bit şifreleme, bir kill switch, OpenVPN ve IPSec üzerinden L2TP bulunur.

Veri sızıntılarından endişe duyanlar Trust.Zone’un kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda kayıt tutmama politikası ve şeffaflığından memnun kalacaklar. Trust.Zone, kullanıcılara herhangi bir devletin Trust.Zone'dan herhangi bir kullanıcı ayrıntısı istemediğini belirten bir emir kanaryası sunar..

Güven: Bölge, Seyşeller adalarındaki 14 gözlü İttifak'ın yetkisi dışındadır.. Kullanıcılar Trust'a övgüde bulundu. Bölgenin popüler akış sitelerine erişme hızı ve yeteneği.

3 günlük ücretsiz deneme sürümü ve 10 günlük para iade garantisi ile hizmeti deneyebilirsiniz.

Güven Alın. Şimdi Bölün

özet

Uluslararası gizlilik uygulamaları büyüdükçe ve daha etkili hale geldikçe, çevrimiçi gizlilik internet kullanıcıları için daha büyük bir endişe kaynağı haline geliyor. Hükümet yetkilerine, verilerinize ve çevrimiçi etkinliklerinize erişme konusunda, özellikle de uluslararası istihbarat paylaşım anlaşmaları ulusların kendi gizlilik koruma yasalarını atlamasına izin verebilir.

İnternet etkinliğiniz hakkında bilinçli kararlar verebilmeniz için size her zaman güncel bilgiler sağlamaya çalışıyoruz.. Mükemmel fiyata güvenilir ve güvenli bir VPN almak için Fırsatlar ve Kuponlar sayfamızı kaçırmayın.

Daha fazla okuma:

Tor vs VPN: Hangisi Daha Güvenli?

En İyi Günlük Olmayan VPN'ler

VPN Sızıntı Kontrolü

VPN Protokolü Karşılaştırması

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me