Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski


Čo vás nútilo napísať túto knihu?

V roku 2013, keď sme sa s Conradom rozhodli napísať knihu, neexistovali takmer žiadne knihy na tému bitcoínov alebo kryptomien (a určite žiadne knihy, ktoré by prešli do nejakej zmysluplnej technickej hĺbky). Samozrejme, že v roku a pol, ktoré trvalo od konceptu po hotovú knihu, vyšlo niekoľko ďalších kníh o bitcoíne. Náš je stále objektívne najlepší (pre kryptografický dôkaz tohto vyhlásenia je potrebné si kúpiť našu knihu). Dobre, takže možno je naša kniha iba najzábavnejšou bitcoínovou knihou, ktorá je tam vonku, ale rozhodne ide o veľa detailov, ktoré vysvetľujú, ako Bitcoin skutočne funguje a prečo musela byť navrhnutá tak, ako bola. Mnoho aspektov bitcoínu (napríklad ťažobný proces) sa bežne považuje za svojvoľné (a dokonca aj „hlúpe“), ale v skutočnosti sú rozhodujúce pri navrhovaní decentralizovaného hotovostného systému typu peer-to-peer..

Aké nové vedomosti ste získali pri písaní knihy?

Počul som, že iní hovoria, že s bitcoinmi väčšina ľudí pôvodne zavrhla to ako nezmysel, potom k nemu pristupovala so zvedavosťou, potom strávila dlhú dobu ovíjaním hláv okolo toho, ako by to naozaj mohlo fungovať, a potom verí, že je to najdôležitejší vynález od tej doby, čo (vložte vynález, ktorý si tu veľmi vážite). Väčšinou súhlasím s tým rozdielom, že si myslím, že môže existovať niekoľko momentov Eureka s niečím, ako je bitcoín, ktorý je podivný z hľadiska počítačovej vedy aj z ekonomického hľadiska. A tiež z právneho / politického / kultúrneho / atď. perspektíva. S Conradom sme boli vlastnými spôsobmi fascinovaní úzkymi (er) kúskami bitcoínu na začiatku písania knihy ako na konci. Pri písaní knihy som sa určite veľa naučil o kryptografii!

Nižšie je druhá kapitola Bitcoiny pre Befuddled.

(Úplné vydanie knihy je k dispozícii na Amazone.)

Základy bitcoínov

Podľa našich skúseností je najjednoduchším spôsobom, ako získať osobu nadšenú bitcoínom, prinútiť ho, aby si s tým niečo kúpil. Takto sme sa spojili. V tejto kapitole vám pomôžeme vykonať prvú bitcoinovú transakciu bez obáv z príliš veľa technických vecí. Po ceste však budeme diskutovať o tom, ako fungujú bitcoíny. Po prečítaní tejto kapitoly pochopíte základy bitcoínu - stačí sa o tom porozprávať
akýkoľvek kokteilový večierok.

Ako bitcoíny fungujú jednoduchými slovami

V systéme bitcoínov každý spolupracuje, aby sledoval peniaze všetkých ostatných, a ako sa uvádza v kapitole 1, nezahŕňa žiadny ústredný orgán (napr. Banka alebo vláda). Ak chcete čo najlepšie pochopiť, ako systém funguje, najskôr si prečítajte príklad s použitím dolárov.
Predstavte si, že vo svete existuje iba 21 miliónov dolárov a existuje aj podrobný zoznam všetkých ľudí, ktorí tieto peniaze vlastnia. Každý, vrátane vás (aj keď máte iba 5 dolárov), má kópiu tohto zoznamu. Ak dáte kamarátovi 2 doláre, musíte od svojho záznamu v zozname odpočítať 2 doláre a do svojho záznamu pridať 2 doláre. Po informovaní o transakcii aktualizuje aj svoj zoznam. Zoznam v skutočnosti musí aktualizovať každý na svete; v opačnom prípade by bol zoznam nepresný. Preto musíte nielen informovať svojho priateľa, ale tiež musíte verejne oznámiť, že aktualizujete zoznam. Ak ste sa pokúsili podvádzať systém a poslať priateľovi 1000 dolárov, váš pokus o podvádzanie by sa dal ľahko chytiť, pretože každý vie, že máte iba 5 dolárov.

Teraz si predstavte, že všetky transakcie sa vykonávajú na počítačoch, ktoré komunikujú prostredníctvom internetu, a nahrádzajte doláre bitcoínmi. Takto funguje bitcoín. Vlastne celkom jednoduché. Tak prečo sa zdá bitcoín tak zložitý?

Odpoveď je trojitá: Prvá je zložitá otázka, ako by sa mali oceňovať jednotky každého nového menového systému (či už bitcoiny alebo mušle). Malo by mať strih hodnotu 5 000 bitcoínov alebo 0,005 bitcoínov? Po druhé, do implementácie a používania bitcoínu je zapojených veľa malých detailov, hoci celková koncepcia je pomerne jednoduchá. Ako napríklad získate kópiu zoznamu a ako sa pôvodne distribuujú bitcoíny? Po tretie, vo svete bitcoínov sa používa celý slovník nových a neznámych slov (napr. Ťažba). Prvý bod o hodnote bitcoínov ponecháme v ďalšej kapitole.

V tejto kapitole sa venujeme posledným dvom bodom vysvetlením hlavných pojmov používaných v bitcoíne, konkrétne bitcoínovej adresy, súkromného kľúča, bitcoínovej peňaženky a blockchainu. Taktiež krátko prediskutujeme ťažbu bitcoinov a prevedieme vás procesom prijímania a odosielania vašich prvých bitcoínov, aby ste videli, ako systém funguje. Najprv však musíte bitcoínovým jednotkám porozumieť podrobnejšie.

Bitcoinové jednotky

Ako je vysvetlené v kapitole 1, bitcoíny sa súhrnne týkajú celého menového systému, zatiaľ čo bitcoíny sú jednotkami meny. Hoci celková ponuka meny je obmedzená na 21 miliónov bitcoínov, každý z nich sa dá rozdeliť na menšie nominálne hodnoty; napríklad 0,1 bitcoínov a 0,001 bitcoínov. Najmenšia jednotka, stotisícina bitcoínu (0,00000001 bitcoínov) sa nazýva satoshi na počesť satoshi Nakamota. V dôsledku toho môže byť tovar veľmi cenený v bitcoinoch a ľudia môžu za tento tovar ľahko platiť presne v presnej zmene (napr. Obchodník môže cenu galonu mlieka za 0,00152374 bitcoínov alebo 152 374 satoshi).

Obchodníci namiesto písania výrazu bitcoiny na cenovky bežne používajú skrátený kód meny BTC alebo XBT; 5 bitcoínov by bolo napísaných ako 5 BTC. Napriek skutočnosti, že skratka BTC sa od začiatku vývoja bitcoínov bežne používa, noví obchodníci a webové stránky nedávno začali používať XBT, pretože lepšie vyhovuje určitým medzinárodným menovacím štandardom..

Ako bitcoiny ocenili hodnotu, je stále bežnejšie pracovať s tisícinami alebo milióntinami bitcoínov, ktoré sa nazývajú milibitcoíny (mBTC) a mikrobitcoíny (μBTC). Mnoho ľudí navrhlo jednoduchšie pomenovanie menších nominálnych hodnôt bitcoinov a ten, ktorý získal trakciu, sa odvoláva na mikrobitcoíny (dosť ústa) rovnako jednoducho ako bity..
1 bitcoín = 1 BTC alebo 1 XBT
1 BTC = 1 000 mBTC
1 mBTC = 1 000 μBTC
1 μBTC = 100 satoshi = 1 bit

Teraz, keď viete podmienky pre rôzne bitcoínové jednotky, musíte zvýšiť svoju bitcoínovú slovnú zásobu, takže sa porozprávajte o tom, čo sa myslí bitcoínovou adresou.

Bitcoinová adresa

Bitcoiny používajú verejnú knihu, ktorá udáva počet bitcoínov a ich majiteľov v danom čase. Namiesto priradenia mien k účtom však v knihe sú len adresy bitcoínov. Každú adresu je možné vymyslieť
ako pseudonym pre osobu (alebo skupinu ľudí, firmu atď.) a používanie pseudonymov je dôvod, prečo ľudia môžu používať bitcoiny bez odhalenia osobných údajov. Nasleduje príklad adresy bitcoínov:
13tQ1fbTMB6GxUJfMqCSDgivc8fvkHEh3J
Podobne ako v prípade bankového účtu, bitcoinová adresa pozostáva z reťazca písmen a číslic (zvyčajne začínajúcich číslom 1). Ak chcete bitcoiny posielať ostatným (napr. Online obchodníkovi, priateľovi alebo členovi rodiny), musíte poznať iba ich bitcoínovú adresu. Keď zase zdieľate svoju adresu s ostatnými, môžu vám poslať bitcoiny. Pretože adresy bitcoínov sú ťažko písateľné, veľa ľudí používa na vyjadrenie svojej adresy kódy rýchlej reakcie (QR) (pozri obrázok 2-1)..

Kvôli prehľadnosti môžete na svoju vizitku, osobný web alebo výklad (ak ste obchodník) vložiť svoju bitcoínovú adresu, napísanú alebo ako QR kód (alebo oboje). Na odosielanie bitcoínov potrebujete pripojenie na internet, na ich prijímanie však nemusíte byť pripojení. Napríklad, ak pracujete pre charitu a rozdávate tisíce vizitiek obsahujúcich vašu bitcoínovú adresu a vyhlásenie typu: „Zvážte darovanie v bitcoinoch“, mohli by ste dokonca zbierať bitcoiny počas spánku.

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

2. QR kód je jedným z mnohých spôsobov, ako ľahko zdieľať bitcoínovú adresu. Inou metódou je použitie schémy prvých bitov, v ktorej zdieľate iba niekoľko prvých znakov svojej bitcoínovej adresy, ktorá bola skrátená službami skracovania bitcoínovej adresy (podobne ako služba skracovania URL). Počnúc verziou 0.9 a novšou Bitcoin podporuje bitcoinové adresy, ktoré je možné prečítať, a ktoré nahradzujú tradičné adresy - rovnako ako adresa webovej stránky, ako napríklad hračky.com, nahrádza menej užívateľsky prístupnú IP adresu 123.100.101.111..

Ako viete, v tradičnom bankovníctve presun peňazí z jedného účtu na druhý znamená, že banka aktualizuje svoju súkromnú knihu, ktorá obsahuje všetky účty v tejto banke. Ak sa v tejto knihe zničil požiar alebo iná katastrofa, informácie o tom, kto vlastnil aktíva v banke, by sa mohli navždy stratiť. Aj keď bitcoín používa knihu, jej identické kópie sú distribuované do miliónov počítačov po celom svete. V dôsledku toho neexistuje žiadny stredný bod zlyhania a transakcie zaznamenané na bitcoínovej knihe sú trvalé a nemožné ich vymazať. Presun bitcoínov z jednej adresy na druhú je rovnocenný s odoslaním pokynu do všetkých počítačov v bitcoínovej sieti na aktualizáciu každej knihy rovnakým spôsobom.

Pretože všetky transakcie na knihe bitcoínov sú verejné informácie, môže byť zachovanie súkromia (ak je to potrebné) výzvou. Aj keď v hlavnej knihe nie sú žiadne osobné informácie, ak zdieľate svoju bitcoínovú adresu so svojimi priateľmi alebo zverejníte ju na verejnom mieste, ktoré môžu ostatní priradiť k vašej identite, váš bitcoinový zostatok na tejto adrese bude známy všetkým (vrátane všetkých prichádzajúcich a odchádzajúcich) transakcií). Na zvýšenie vášho súkromia môžete použiť veľa bitcoinových adries, ale verejne zdieľať iba niektoré z nich.3 Ako teda presúvate bitcoíny z jednej adresy na inú (t. J. Ich míňate)? Táto akcia si vyžaduje súkromný kľúč.

Súkromný kľúč

Súkromný kľúč, podobne ako adresa bitcoínov, je dlhý reťazec číslic a písmen (zvyčajne začínajúci číslom 5). Ako v prípade bitcoinových adries, aj QR kódy sa často používajú na reprezentáciu súkromných kľúčov z dôvodu ich dĺžky. Každý súkromný kľúč je spárovaný s jednou bitcoínovou adresou a je schopný odomknúť bitcoíny na tejto adrese (t. J. Ich presunúť inde) .4 Nasleduje príklad súkromného kľúča:

5J2ae37Jwqzt7kSp9rE17Mi2LbkHXx4tzNSzbq7xDp2cQJCzhYo

Zatiaľ čo adresa bitcoínu je podobná číslu bankového účtu, súkromný kľúč je skôr ako PIN: Musíte ho povoliť na výber alebo výdavok. Keď sa transakcia vysiela do bitcoínovej siete a počítač vydáva pokyn na presun bitcoínov z jednej adresy na druhú, počítače v sieti pred vykonaním akýchkoľvek aktualizácií verejnej knihy skontrolujú, či je transakcia autorizovaná. Konkrétne kontrolujú, či bola transakcia digitálne podpísaná pomocou súkromného kľúča. Digitálny podpis sú ďalšie údaje pripojené k transakcii, ktoré môže vytvoriť iba niekto, kto vlastní príslušný súkromný kľúč. Podobne ako pri PIN, aj súkromný kľúč by mal zostať utajený. Ak niekto získa váš súkromný kľúč, bude môcť minúť vaše bitcoíny.

Upozorňujeme, že hoci na vytvorenie digitálneho podpisu sa dá použiť súkromný kľúč, digitálny podpis sa nemôže použiť na získanie súkromného kľúča. Digitálne podpisy sa tiež nedajú opätovne použiť na nové transakcie; preto vysielanie podpísanej transakcie do bitcoínovej siete nepredstavuje riziko. Táto akcia sa zásadne líši od uskutočnenia platby online kreditnou kartou.
Ak používate kreditnú kartu, poskytnete niekomu číslo svojej kreditnej karty na autorizáciu transakcie. Toto číslo sa potom môže (škodlivo) použiť na autorizáciu ďalších transakcií, ktoré ste nikdy nezamýšľali.

Na rozdiel od kódu PIN, ktorý poznáte vy aj banka, poznáte iba súkromný kľúč. Za týchto okolností riskujete, že stratíte súkromný kľúč na adresu, na ktorej ste uložili bitcoíny, tieto bitcoíny zostanú na tejto adrese navždy zablokované. Je zrejmé, že je nesmierne dôležité nestratiť svoj súkromný kľúč! Našťastie si môžete ľahko vytvoriť digitálne zálohy svojich súkromných kľúčov alebo ich napísať na kúsok papiera a uložiť ich na bezpečné miesto. Strata adresy bitcoínu však nie je problémom, pretože ju možno získať z príslušného súkromného kľúča (programy bitcoinovej peňaženky, ktoré sú opísané ďalej v tejto kapitole, to môžu urobiť automaticky).

Aj keď je možné používať bitcoíny iba s jednou adresou a súkromným kľúčom, v skutočnosti väčšina ľudí používa veľa adries, z ktorých každá má svoj vlastný súkromný kľúč, a ukladá ich do digitálnej peňaženky..

Bitcoinová peňaženka

Bitcoinová peňaženka je zbierka adries a súkromných kľúčov, ktoré vlastní jedna osoba. Viacnásobné adresy bitcoínov vám môžu pomôcť usporiadať vaše peniaze. Možno budete chcieť v budúcnosti platiť samostatné adresy na platenie nájomného, ​​na online nakupovanie a na ukladanie bitcoínov. Osoba by tak mohla mať vo svojej peňaženke dva bitcoiny, ktoré sú rozdelené medzi mnoho rôznych bitcoinových adries (pozri obrázok 2-2).

Používanie viacerých adries vo forme peňaženky vám tiež pomáha zachovať súkromie. Dôvodom je skutočnosť, že verejná účtovná kniha udržiavaná bitcoínmi, na ktorú sa môže pozerať každý, nemá žiadnu informáciu o tom, že akékoľvek dve adresy sú v tej istej peňaženke a že sú vo vlastníctve tej istej osoby (pokiaľ táto osoba neurobila nič, čo by jej mohlo ukázať). že tieto dve adresy sú prepojené, napríklad uskutočňovanie jediného nákupu pomocou bitcoínov z oboch účtov). Na spravovanie niekoľkých adries a súkromných kľúčov používajú ľudia programy bitcoínovej peňaženky.

Zatiaľ čo bitcoinová peňaženka je abstraktným konceptom, ktorý sa odvoláva na skupinu bitcoinových adries, je program peňaženky konkrétnym nástrojom, ktorý pomáha používateľom pri bežných bitcoinových úlohách, ako je vytváranie nových bitcoinových adries, zasielanie bitcoínov ostatným, zálohovanie súkromných kľúčov a mnoho dalších. Uvedomte si však, že terminológia týkajúca sa bitcoinových peňaženiek sa nie vždy používa dôsledne. Bitcoinové peňaženkové programy sa často nazývajú krátko bitcoínové peňaženky, čím si tieto dva odlišné pojmy mätúce. Keď ukladáte bitcoinovú peňaženku (napríklad, aby ste vytvorili záložnú kópiu), vytvoríte súbor peňaženky, ktorý obsahuje informácie pre viac bitcoinových adries. Neskôr môžete svoje súbory peňaženky načítať do programu bitcoínovej peňaženky.
Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
Na výber je veľa programov bitcoínovej peňaženky; väčšina z nich je bezplatná na stiahnutie a dá sa spustiť na vašom notebooku alebo telefóne, alebo dokonca vo webovom prehliadači. Preskúmame rôzne programy bitcoínových peňaženiek v kapitole 3, ale v tejto kapitole budeme používať peňaženku Electrum, ktorá je open source, multiplatformová a veľmi ľahko použiteľná.

Získanie niektorých „štartovacích peňazí“ na získanie informácií o bitcoinách

Na spracovanie tejto kapitoly budete potrebovať malé množstvo bitcoínov (menej ako 1 USD). Ak máte priateľa, ktorý je bitcoiner, zvážte žiadosť, aby vám urobila malú zmenu a využila ho na cvičenie. V opačnom prípade prejdite na stránku http://newbiecoins.com/, čo je stránka, ktorú budeme (autori) udržiavať ako verejnú službu a ktorá bude obsahovať zoznam ďalších stránok), ktoré rozdávajú malé množstvá bezplatného bitcoínu. Zvyčajne existujú niektoré seriózne weby, ktoré rozdávajú mince pre nováčikov. Situácia v prípade týchto darčekov je však plynulá a stránky sa každý deň zvyšujú alebo znižujú, takže v tejto knihe nemôžeme pokryť konkrétne stránky..

Vytvorenie vašej prvej bitcoínovej peňaženky pomocou Electrum

Ak chcete pokračovať v tejto časti, stiahnite a nainštalujte program Electrum (http://electrum.org/). Ak sa rozhodnete použiť iný program bitcoínovej peňaženky, mala by sa naň vzťahovať väčšina pokynov na nasledujúcich stranách. Pri prvom spustení programu Electrum sa zobrazí výzva na vytvorenie novej peňaženky (alebo na obnovenie starej peňaženky, ktorú zatiaľ nebudeme ignorovať), ako je to znázornené na obrázku 2-3.

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
Ďalší krok je špecifický pre Electrum; to znamená, že to nie je štandardná vlastnosť väčšiny programov bitcoínovej peňaženky. Aplikácia vám poskytne semeno, ktoré pozostáva z 12 náhodne zvolených slov a požiada vás, aby ste si ich zapísali (pozri obrázok 2-4). Spoločnosť Electrum používa toto semeno na vytváranie vašich bitcoinových adries a súkromných kľúčov; semeno musí byť preto utajené, podobne ako vaše súkromné ​​kľúče. Pretože v tejto kapitole sa budeme zaoberať iba malým množstvom bitcoínov, nemusíte byť príliš opatrní. Mali by ste však pamätať na tieto bezpečnostné informácie. Veľkou výhodou semena je to, že ak stratíte počítač (povedzme, pri požiari alebo krádeži), všetko - vaša peňaženka, vaša bitcoinová adresa, vaše súkromné ​​kľúče a (čo je najdôležitejšie) vaše peniaze - sa dá získať zo semena.

Ďalší krok vám dáva možnosť vytvoriť heslo. Aj keď je heslo voliteľné, je veľmi dôležité. Ak je počítač ukradnutý alebo ak sa nejakým spôsobom dostane do nesprávnych rúk, heslo zabráni ostatným v utrácaní vašich bitcoínov. Pretože Electrum (a ďalšie programy bitcoínovej peňaženky) používa toto heslo na uloženie svojej bitcoínovej peňaženky v počítači v zašifrovanej podobe, je bez hesla zbytočná. Ak zabudnete svoje heslo s mnohými inými programami s bitcoinovými peňaženkami, môžete natrvalo stratiť prístup k svojej peňaženke. Ale s Electrumom môžete obnoviť peňaženku zo svojho semena (bez potreby hesla).

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

V poslednom kroku spoločnosť Electrum požaduje pokyny na pripojenie k vzdialenému serveru. Vyberte Automatické pripojenie a potom kliknite na Ďalej (pozri obrázok 2-5).

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
Mali by ste vidieť obrazovku podobnú tej na obrázku 2-6. Zelená bodka
v pravom dolnom rohu znamená, že ste pripojení k bitcoínom
siete. Blahoželáme! Práve ste si nastavili svoju prvú bitcoínovú peňaženku! teraz
môžete naplniť peňaženku bitcoínmi.

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

Získavanie bitcoínov vo vašej peňaženke

Na karte Prijať (pozri obrázok 2-7) by ste mali vidieť zoznam niekoľkých bitcoinových prijímacích adries.

Bezplatná kapitola bitcoínov pre Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

Tieto adresy môžete zdieľať so svojimi priateľmi, aby vám mohli poslať počiatočné bitcoíny - jeden spôsob, ako získať bitcoíny! Ak chcete v tomto okamihu vložiť skutočné peniaze do bitcoínov, prečítajte si kapitolu 4, kde diskutujeme o tom, ako to urobiť podrobne (z bezpečnostných dôvodov si však najskôr prečítajte kapitolu 3)..

Získanie bitcoínov do vašej peňaženky

Ak chcete do svojej peňaženky dostať malé množstvo bitcoínov - či už od priateľa alebo zo stránok uvedených na adrese http://newbiecoins.com/ -, musíte tomuto priateľovi alebo webovej stránke dať jednu z vašich verejných bitcoinových adries. V čase písania tohto textu by malé množstvo bitcoínu na testovanie bolo asi 0,5 milibitcoínu (mBTC). Ak v čase, keď čítate, 0,5 mBTC je veľa peňazí, potom neváhajte použiť menšie množstvo. Niekoľko minút po tom, čo váš priateľ (alebo web) pošle tieto mince, mali by ste v peňaženke Electrum vidieť zostatok 0,5 mBTC..
(V skutočnosti sa váš zostatok zvyčajne aktualizuje okamžite.) Výborne! Teraz vlastníte bitcoíny, čo vám umožňuje nahliadnuť do vašej budúcnosti! Ako? Pokračuj v čítaní. Poznámka Import súkromných bitcoinových kľúčov do peňaženky môže byť nebezpečný. Mali by ste importovať peniaze pomocou súkromných kľúčov iba v prípade, že ide o malé sumy peňazí. Túto metódu by ste nikdy nemali používať ako súčasť stratégie na správu väčších súm peňazí, pokiaľ nie ste pokročilý bitcoiner. Komiks na konci tejto kapitoly ilustruje, prečo môže byť práca so surovými súkromnými bitcoínovými kľúčmi veľmi nebezpečná.

Výdavky na bitcoíny pomocou vašej peňaženky

Aj keď tisíce obchodníkov teraz akceptujú bitcoiny, pri 0,5 mBTC nemôžete veľa kúpiť. Budete musieť hľadať internet pre dobré ponuky! Prípadne si môžete počas svojho storočia nechať svoje šťastie čítať online za nízku nízku cenu 0,1 mBTC. Navštívte stránku http://befuddled.org/ a získajte prístup na náš web, ktorý je majetkom spoločnosti a ktorý sme prepojili priamo s krištáľovou guľou. Keď odošlete 0,1 mBTC na bitcoínovú adresu servera, server vyšle požiadavku šťastia na krištáľovú guľu a predpovedá budúcnosť.

Ak chcete získať svoje šťastie, použite funkciu odoslania spoločnosti Electrum a vložte bitcoínovú adresu na webe do poľa Pay to. Do poľa Suma zadajte 0,1 mBTC (ak sú vaše jednotky nastavené na BTC, zadajte 0,0001; zmeňte predvolené jednotky výberom Tools4Preferences4Base Unit). Transakcie s bitcoínmi tiež vyžadujú poplatok. Do poľa Poplatok zadajte tiež 0,1 mBTC (táto suma môže byť viac, ako je potrebné, ale zatiaľ sa nemusíme obávať). Vaša obrazovka by mala vyzerať podobne ako obrázok 2-8.

Obrázok 2-8: Odosielanie bitcoínov cez Electrum
Keď kliknete na Odoslať, spoločnosť Electrum požiada o vaše heslo a potom potvrdí, že transakcia bola prenesená. Takmer okamžite by ste mali vidieť svoje šťastie na webe. Vitajte v budúcnosti! Práve ste uskutočnili svoju prvú bitcoínovú transakciu!
Časť História spoločnosti Electrum zobrazuje transakcie, ktoré ste vykonali v minulosti. Transakcie, ktoré zobrazujú čakajúce slovo, sa ešte nezaznamenávajú do verejnej knihy bitcoínov (ktorá sa zvyčajne vyskytuje asi 10 minút po odoslaní transakcie).
Ak sa nezaujímate o svoje šťastie, ale chcete praktikovať odosielanie bitcoínov, budete radi, keď viete, že mnoho charitatívnych a neziskových organizácií teraz akceptuje bitcoiny. Niektorí poskytujú jedlo pre bezdomovcov, obhajujú práva na súkromie online a podporujú softvér s otvoreným zdrojom (vrátane bitcoínov). Pri online vyhľadávaní nájdete množstvo neziskových organizácií, ktoré zverejnili bitcoinovú adresu. Odporúčame vám, aby ste svoje bezplatné milibitcoíny darovali spoločnosti Sean's Outpost, charite, ktorá živí bezdomovcov v Pensacola na Floride (jej darcovskú adresu bitcoínov nájdete na jej webových stránkach http://seansoutpost.com/). Na rozdiel od webových stránok, ktoré hovoria o veciach, nemusíte dostať dar z webovej stránky. Uisťujeme vás však, že príjemcovia akceptovali vaše bitcoíny, ak sa v časti História elektriny zobrazuje slovo potvrdené. (Niekedy je stav potvrdenia označený malou ikonou vytáčania alebo pre transakciu je zadané viac ako jedno potvrdenie). Možno sa pýtate, ako a kde Electrum dostal bitcoínovú adresu. Odpoveď je váš program Bitcoinovej peňaženky.

Bitcoinové adresy vygenerované v programe bitcoínových peňaženiek Keď spustíte program s bitcoínovými peňaženkami, môže pre vás offline vygenerovať novú bitcoínovú adresu. Nevyžaduje sa žiadna komunikácia so sieťou bitcoinov, čo je neobvyklá funkcia, ktorá mnohých ľudí prekvapuje. Pri iných adresách alebo číslach, napríklad pri vytváraní novej e-mailovej adresy, musíte najprv zistiť, či túto adresu používa niekto iný. To isté platí, keď získate nové telefónne číslo alebo keď si otvoríte účet v banke. Avšak, ak chcete novú bitcoínovú adresu, jedna sa vyberie náhodne zo všetkých možných bitcoinových adries. Aké sú šance, že bitcoinová adresa náhodne vygenerovaná pre vás bude rovnaká ako adresa vygenerovaná niekým iným? Použijeme analógiu: Zvážte všetky zrnká piesku na Zemi - zo všetkých pláží a púští. Ak si vyberiete jedno zrno náhodne ako svoje a iná osoba si vyberie zrno piesku náhodne ako svoje, pravdepodobnosť, že by ste si vybrali rovnaké zrnko piesku, by bola viac ako biliónkrát pravdepodobnejšia ako pravdepodobnosť, že Vy vygenerujete rovnakú bitcoínovú adresu.

Aj keď môžete vytvárať bitcoínové adresy offline, musíte byť online, aby ste videli, koľko peňazí je na vašich adresách, alebo aby ste posielali peniaze iným. Je to preto, že tieto ďalšie akcie si vyžadujú prístup k verejnej knihe bitcoínov, o ktorej sa budeme ďalej venovať.

Blockchain

Všetky bitcoinové transakcie sa zaznamenávajú do blockchainu. V zostávajúcej časti tejto knihy budeme odkazovať na bitcoínovú knihu ako na blockchain. Dôvodom jeho názvu je, že nové transakcie sú pripojené k hlavnej knihe vo veľkých kúskoch alebo blokoch. Vždy, keď sa do siete vysiela nová bitcoinová transakcia, počítače v sieti ju pridajú do rastúcej skupiny ďalších nových transakcií. Potom približne každých 10 minút sa transakcie v tejto oblasti spoja do bloku a pridajú sa do blockchainu (pozri obrázok 2-9).
Aby správne fungovali, všetky programy bitcoínových peňaženiek potrebujú prístup k aktuálnej kópii blockchainu a vždy, keď je blok pridaný, peňaženkové programy skopírujú a pridajú blok do svojej vlastnej blockchainu..
Obrázok 2-9: Bitcoínové transakcie sú zoskupené do blokov, ktoré sa pridávajú do blockchainu každých 10 minút.

Tisíce počítačov v bitcoínovej sieti, ktoré zhromažďujú transakcie a pridávajú ich do blockchainu, sa nazývajú baníci. V tejto kapitole vysvetlíme baníkov a podrobnosti o tom, čo robia. Majte na pamäti, že ktokoľvek môže byť baníkom (vrátane vás) spustením softvéru s otvoreným zdrojom bitcoínu na počítači, ktorý je pripojený k bitcoínovej sieti. V každom okamihu je k bitcoínovej sieti pripojených desaťtisíce baníkov. Všetci dobrovoľne poskytujú svoje počítače za účelom pridania nových transakcií do blockchainu (vysvetlíme, prečo to robia za chvíľu).

Každý blok pridaný do blockchainu je pridaný jediným baníkom v sieti. Potom všetci ostatní v bitcoínovej sieti nasledujú oblek a aktualizujú svoju vlastnú kópiu blockchainu (vrátane ostatných baníkov a programov bitcoínovej peňaženky). Prečo iba jeden baník pridáva blok a ako sa rozhoduje, ktorý z tisícov baníkov je? Tu je bitcoín zaujímavý - a trochu technický.

Poďme najprv zvážiť, prečo by niekto chcel aktualizovať blockchain. Ak by ste chceli dokončiť transakcie, váš program bitcoínovej peňaženky by potreboval najnovšiu kópiu blockchainu. Možno však nebudete chcieť posielať alebo prijímať bitcoiny niekoľko mesiacov, tak prečo by ste sa medzitým mali obťažovať s aktualizáciou svojej kópie blockchainu? Aby mohol bitcoinový systém fungovať, veľa ľudí si musí udržiavať aktuálne kópie blockchainu. Dôvod je ten, že keby mala posledná kópia iba jedna osoba, mohla by manipulovať s počtom bitcoínov, ktoré ľudia zaznamenali. Samotná dobrá vôľa preto nestačí na udržanie systému v chode. Návnada odmeny je však vždy príťažlivosť.

Bloková lotéria

Ako stimul pre používateľov, aby aktualizovali blockchain čo najčastejšie, používa bitcoín systém odmeňovania založený na lotériách. Mnoho ľudí sa stáva baníkom a snaží sa byť prvým, kto pridá blok do blockchainu. Potom sa na základe určitej pravdepodobnosti vyberie víťaz a pridá sa blok. Aký je účel použitia takejto lotérie na prevádzkovanie bitcoínov? Predstavme si, že Crowley chce kúpiť auto od spoločnosti Clarice za 10 000 dolárov. (Viac o komikovi Crowley Crocodile sa dozviete v komikse v kapitole 5.)
Pri použití tradičnej meny by dvaja ľudia, ktorí sa zúčastňujú na tejto transakcii, pravdepodobne odišli do banky a peniaze by sa mali previesť medzi ich bankovými účtami (alebo použiť šek, ktorý je podobný tomu;).

Urobili by to v banke, pretože potrebujú dôveryhodnú tretiu stranu („bankár“), ktorá spravuje „účtovnú knihu“ a presúva peniaze z účtovnej knihy z účtu jednej osoby na druhú. Úlohou bankára je oznámiť, že Crowley a Clarice môžu dôverovať; to znamená potvrdiť, že kniha bola aktualizovaná správne. (Bankár môže alebo nemusí športovať s monoklom, má cylindr a fajčí cigaru.)

S bitcoinmi potrebujeme tiež osobu na úpravu knihy, čo v tomto prípade znamená úpravu blockchainu pridaním bloku. Ukazuje sa, že ktokoľvek môže túto úlohu plniť, pokiaľ nie je v transakcii prepojený so žiadnou stranou, pretože by to mohlo viesť ku konfliktu záujmov. Dobrým výberom osoby prostredníctvom lotérie sa to dosiahne. V prípade bitcoínov teda lotéria vyberie náhodný lom, ktorý potom oznámi sieti, že určité bitcoinové transakcie sú platné.

Samozrejme, vždy existuje malá šanca, že tento baník pozná jednu z osôb zapojených do nedávnej transakcie. Z tohto dôvodu sú bloky usporiadané do reťazca: Približne 10 minút, keď je vyhlásený ďalší víťaz lotérie, tento víťaz tiež v rámci svojho oznámenia potvrdzuje, že súhlasí so všetkými transakciami predchádzajúceho víťaza lotérie..

Na potvrdenie bitcoínu je vybraná náhodná osoba so softvérom na ťažbu bitcoínov
Transakcie. V tomto procese dostane každý výherca v lotérii na ťažbu bitcoínov odmenu, ktorá predstavuje určité množstvo bitcoínov. Odmena zahŕňa všetky transakčné poplatky za transakcie v tomto bloku, čo motivuje baníkov, aby zhromažďovali čo najviac transakcií do bloku, čím sa zvyšuje ich odmena. Aby mal baníc nárok na odmenu z nasledujúceho bloku, ktorý sa pridá o 10 minút neskôr, musí mať najnovšiu kópiu blockchainu, aby sa mohol zúčastniť ďalšieho kola. Tento proces sa vykonáva automaticky pomocou softvéru na získavanie bitcoinov s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý beží na počítačoch riadených ľuďmi zapojenými do ťažby. Vďaka tejto stimulačnej štruktúre tisíce baníkov neustále pomáhajú spracúvať transakcie používateľov bitcoínov, pričom zaisťujú, že blockchain je vždy aktuálny.

Odmeňovanú lotériu vedie komunita; neexistuje ústredný orgán na výber víťaza. Technické podrobnosti zatiaľ preskočíme (sú uvedené v kapitole 8) a len hovoríme, že baníci generujú náhodne čísla nepretržite, až kým nenájdu víťazné číslo. Trvá to asi desať minút. Komunita potom overí (aj kryptografiou), že číslo nájdené jednotlivým baníkom je víťazom a baník pridá do blockchainu nový blok a vyberie odmenu. Keď sa to stane, bežne používaná fráza je, že baník našiel blok.

Pri bitcoine každý výherca lotérie potvrdí nielen svoj vlastný blok transakcií, ale aj všetky predchádzajúce bloky (ktoré považuje za platné).

Blockchain Forking

Lotériový systém funguje väčšinou podľa očakávania. Ale občas dvaja baníci nájdu blok v rovnakom čase a blockchain sa stane vidličkou, čo má za následok dve rôzne vetvy (pozri obrázok 2-13).
Ako príklad uvážte nasledujúci scenár: Predstavte si, že Crowley a Satoshi sú baníci a nájdite výherné číslo v priebehu niekoľkých sekúnd od seba. Ak sú umiestnené ďaleko od seba v bitcoínovej sieti (povedzme na opačných stranách Zeme), jedna časť siete bude identifikovať Crowleyho ako víťaza a druhá časť bude identifikovať Satoshiho ako víťaza. V tomto prípade Crowley a Satoshi pridajú blok do blockchainu (každý si myslí, že je víťazom tohto kola). Problém nastane, keď jedna časť siete skopíruje Crowleyho blok a druhá skopíruje Satoshiho. Výsledkom je, že teraz dva blockchainy nesúhlasia!

Obrázok 2-13: Baníci bitcoínov Crowley a Satoshi nájdu blok súčasne a vytvoria dve kópie blockchainu. Rozlíšenie rozvetveného blockchainu nastane, keď Satoshiho verzia blockchainu pridá ďalší blok pred Crowleyho a Satoshi dostane odmenu.

Pripomeňme, že váš program bitcoínovej peňaženky potrebuje na fungovanie aktuálnu kópiu blockchainu, ale nevie, ako vyriešiť rozvetvenú blockchain. Programy peňaženky baníkov a bitcoínov sa musia rozhodnúť, ktorú z dvoch verzií blockchainu použiť. Videnie sa vyrieši čakaním, aby sa zistilo, ktorá z týchto dvoch vetiev pridá ešte ďalší blok, ktorý sa stane asi o 10 minút neskôr. Potom bude dlhšia vetva považovaná za skutočnú blockchain a kratšia vetva bude ignorovaná alebo osirotená celou bitcoínovou sieťou..

Pre väčšinu používateľov je proces rozvetvenia a ignorovania osirelých blokov úplne nepovšimnutý a nemá žiadny negatívny vplyv na používanie bitcoínov. V našom príklade má značný dopad iba stratový baník Crowley, pretože odmenu môže získať iba jeden z dvoch zúčastnených baníkov. Strata baníka je nepochybne sklamaná, ale baníci očakávajú, že sa to občas stane, takže nie je žiadnym prekvapením, keď sa tak stane..

Potvrdenia transakcie, dvojité výdavky a nezvratnosť

Potvrdenie transakcie je v Bitcoine bežnou koncepciou. Niektorí obchodníci online, ktorí akceptujú bitcoiny, môžu pred doručením svojho tovaru alebo služby vyžadovať jedno alebo viac potvrdení transakcie. Každá transakcia existuje v niektorom bloku blockchainu. Bloky za ním sú staršie a bloky pred ním sú novšie. Poloha bloku vzhľadom na špičku blockchainu je známa ako hĺbka bloku. Posledne pridaný blok má hĺbku 1, blok za ním má hĺbku 2 atď. Počet potvrdení, ktoré má transakcia, sa rovná hĺbke jej bloku. Transakcia, ktorá ešte nebola pridaná do blockchainu, má teda nulové potvrdenia; pri pridaní do nového bloku má jedno potvrdenie; ak má blok pridaný, má dve potvrdenia; a tak ďalej.
Koncept je dosť jednoduchý, ale prečo obchodníci požadujú potvrdenie transakcie?

V prípade transakcií s nízkou hodnotou, napríklad nákupu šálky kávy, sa obchodníci obvykle vzdávajú potvrdenia transakcie. Stačí len poslať svoje bitcoiny, vziať si kávu a vydať sa na cestu. Transakcie s bitcoínmi sú vo všeobecnosti nezvratné a obchodníci vedia do niekoľkých sekúnd po kliknutí na tlačidlo Odoslať, že ste zaplatili za svoj nápoj (alebo čokoľvek, čo kupujete). Ak však obchodník predáva položku s vysokou cenou, napríklad auto, je veľmi dôležité zvážiť potvrdenie transakcie.

Zlý používateľ s veľmi významnými výpočtovými zdrojmi (napríklad supervillain v štýle Jamesa Bonda) sa môže pokúsiť zdvojnásobiť svoje bitcoiny, čo je v podstate pokus o podvádzanie prijímača, aby akceptoval bitcoíny, ktoré boli súčasne zaslané niekomu inému („ niekto iný “môže byť iná bitcoinová adresa kontrolovaná supervillaínom). Keď baníci v bitcoínovej sieti zistia dve transakcie, ktoré strávili rovnaké bitcoíny (ale boli zaslané na iné adresy), zvyčajne akceptujú ktorúkoľvek z nich, ktorú dostali ako prvú, a druhú ignorujú. A čo je dôležitejšie, je nemožné, aby sa obe transakcie pridali do bloku, pretože jeden je v rozpore s druhým. Zámerom supervillain je, aby obchodník dodával auto, ale nechal transakciu ignorovať a nepridávať do blockchainu..

Našťastie táto nevyspytateľná schéma je zvyčajne neúspešná, pretože mnohí obchodníci používajú špeciálny monitorovací softvér a dokážu rozpoznať, keď sa vysielajú dve protichodné bitcoínové transakcie súčasne (v tomto okamihu môže byť supervillain vyhodený z predaja automobilov). Ešte jednoduchšie riešenie pre obchodníkov, ako zabrániť tomuto druhu platobných podvodov, je počkať 10 minút, kým má transakcia aspoň jedno potvrdenie pred tým, ako sa dohodne na dodaní automobilu. Ak však supervillain má skutočne mimoriadne zdroje, ako sú napríklad milióny dolárov počítačového hardvéru, môže sa pokúsiť urobiť z bitcoinovej siete osamotený najnovší blok v blockchainu, čoho výsledkom bude ignorovanie potvrdenia jednej transakcie. Aby sa obchodníci, ktorí predávajú tovar vyššej kategórie, vysporiadali s touto vzdialenou možnosťou, zvyčajne čakajú, kým transakcia dostane dve potvrdenia, a až potom kupujúcemu odovzdajú kľúče. Všeobecne platí, že čím vyššia je hodnota transakcie, ktorá je predmetom transakcie, tým viac potvrdení obchodník môže čakať na dopyt skôr
s ohľadom na vyrovnanie transakcie. Náklady na škodlivého darebáka zdvojnásobenia týchto bitcoínov sa zvyšujú exponenciálne s každým potvrdením. Teraz, keď poznáte základné funkcie a koncepcie blockcoainu bitcoínov, sa dozviete viac o ťažbe bitcoínov, čo je asi najzáhadnejší aspekt bitcoínu.

Ťažba bitcoínov

Ťažba bitcoínov je konkurenčný proces zhromažďovania transakcií a ich pridávania do blockchainu vo forme blokov. Prečo sa to nazýva ťažba? Tento výraz je odvodený od toho, ako sú bitcoíny pôvodne distribuované. Hoci je celková ponuka bitcoínov obmedzená na 21 miliónov, tento celkový čas sa dosiahne pomaly. Na začiatku bola počiatočná dodávka bitcoínov nulová. Baníci bitcoínov dostávajú odmenu za spracovanie transakcií iných ľudí; každá odmena je malá suma novo razených bitcoínov, ktorá zvyšuje celkovú ponuku v obehu. V tomto zmysle je ťažba bitcoínov podobná ťažbe zlata: Zem má pevné množstvo zlata a baníci ho postupne vykopávajú..

Ako už bolo spomenuté, baníci musia nájsť určité výherné číslo tak, že opakovane generujú čísla, aby mohli vyhrať tieto novo razené bitcoíny. Pretože rýchle počítače dokážu generovať tieto náhodné čísla rýchlejšie, vytvára to pre baníkov stimul, aby využívali čoraz výkonnejšie počítače na ťažbu bitcoínov. Vo veľmi skorých fázach bitcoínu sa osobné počítače bežne používali na generovanie náhodných čísel, ale čoskoro ľudia začali stavať špeciálne počítače určené výlučne na bitcoínovú ťažbu. V súčasnosti si ťažobné bitcoíny vyžadujú významný kapitál, odborné znalosti a prístup k lacnej elektrine. V skutočnosti sa vývoj ťažby bitcoínov podobá tomu, ako sa ťažba zlata v priebehu času menila. Narodenie zlata mohlo byť vykonané raz osobou, ktorá sa pohybovala v koryte rieky, ale teraz vykopávky vykonávajú veľké spoločnosti s drahými vrtákmi..

Odmena za ťažbu za nájdenie bloku má dve zložky: Prvou časťou sú transakčné poplatky. Keď niekomu pošlete bitcoiny, pridá sa ako transakčný poplatok malé množstvo ďalších bitcoínov.7 Transakčné poplatky sú zvyčajne niekoľko centov a sú súčasťou odmeny, ktorú baníci dostanú, keď vyhrajú lotériu, a pridajú nový blok do blockchainu. , Pretože blok je zbierka stoviek alebo tisícok transakcií, odmena baníka je súčtom všetkých transakčných poplatkov v tomto novom bloku. Druhou zložkou odmeny je určitý počet novo razených bitcoínov.

Počet novo razených bitcoínov, ktoré sa poskytujú ako odmena, sa v priebehu času postupne znižuje. Prvých 210 000 blokov - čo bolo založené na 10-minútovom rozstupe, ktoré trvalo približne 4 roky - poskytlo každému víťaznému baníkovi okrem transakčných poplatkov aj 50 novo razených bitcoínov za blok. Ďalších 210 000 blokov (bloky (210 001 až 420 000)) odmeňuje baníkov iba s 25 novoťaženými bitcoínmi na blok. Odmena potom klesne na 12,5, potom 6 725 atď. Pretože tento ťažobný proces je jediným zdrojom nových bitcoínov, už nie je dôvod
v obehu bude niekedy viac ako 21 miliónov bitcoínov.

Aj keď každé štyri roky počet novo razených bitcoínov odmeňovaných za polovicu bloku, transakčné poplatky za blok budú naďalej rásť s rastúcou základňou používateľov bitcoínov. Užívateľské transakčné poplatky budú nakoniec vyššie ako odmena za novo razené bitcoíny. V tom momente bude bitcoinová sieť udržiavaná výlučne prostredníctvom transakčných poplatkov.

Zložitosť bitcoínového systému

Väčšina z nás bola zvyknutá na používanie centralizovaných platobných služieb (napr. PayPal, kreditné karty). Dôverujeme spoločnostiam, ktoré tieto služby prevádzkujú, a nemusíme vedieť, ako funguje platobný systém. Bitcoin však nemá spoločnosť, ktorej by mohla dôverovať; namiesto toho môžeme systém preskúmať a rozhodnúť, či mu veríme alebo nie.

Ak ste preskúmali systém, ktorý hlavné úverové spoločnosti používajú na uľahčenie platieb, možno vás prekvapí, ako komplikovaný je. Pretože normálne nemyslíme na to, ako fungujú digitálne platobné systémy, nie je neobvyklé, že bitcoinový systém je pre väčšinu zmätený a komplikovaný. Po prečítaní tejto kapitoly by ste mali mať celkom dobrú predstavu o tom, ako celý systém funguje. V ďalších kapitolách sa podrobnejšie venujeme určitým detailom, ako napríklad konkrétnemu hardvéru a programom, ktoré používajú baníci bitcoínov; celkové vysvetlenie bitcoínového systému sa však nezmení od toho, ako je opísané v tejto kapitole. Od tohto momentu sa môžeme sústrediť na získavanie bitcoínov a premýšľanie o tom, ako ovplyvnia našu globálnu ekonomiku!

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me