Çevrimiçi Sansür: Her Ülkenin İnternet Kısıtlamalarının Küresel Haritası ve Sıralaması (İnfografik)


Editörün notu: Bu makale ilk olarak Mayıs ayında yayınlanmıştır. Çevrimiçi sansür sürekli olarak değiştiği için, bazı ülkelerin sıralamaları artık tam olarak doğru olmayabilir. Ülkelerin çevrimiçi sansürüyle ilgili bir güncelleme için lütfen Canlı Güncellemeler sayfamıza bakın.. 

Ülkenizde hangi internet faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu biliyor musunuz??

Çevrimiçi sansür, bilgi özgürlüğü mücadelesindeki en son savaş alanıdır ve her ülke bunu farklı şekilde ele almaktadır. Rusya siyasi medyaya erişimi kısıtlarken Finlandiya - sınır ötesi komşuları - sadece selleri kısıtlıyor. Bazı ülkelerin sıralamaları açıktır (hepimiz İngiltere ve ABD'nin nispeten az internet kısıtlaması olduğunu biliyoruz), ancak diğerleri daha fazla sürpriz yapıyor.

Birçok farklı unsur, bir hükümetin ülkelerindeki erişimi kısıtlama arzusunu belirleyebilir. Örneğin, Kuzey Kore'deki tüm internet erişimindeki battaniye yasağı, yakından korunan ülke dışındaki kalabalık anlayış yaşamının korkusuyla yakından ilgilidir. Çin, Tayvan ve Vietnam internet erişimini siyasi nedenlerle kısıtlarken Suriye, Suudi Arabistan ve Yemen gibi ülkelerin dini nedenleri var. Sebep ne olursa olsun, ülkenizin politikasının ne olduğunu bilmek güzel.

Ülkenizde nelerin kısıtlı olduğunu görmek için aşağıdaki haritayı inceleyin ve çevrimiçi sansür dünyasında nerede olduğunuzu görmek için diğer ülkelerle karşılaştırın.

Çevrimiçi Sansür: Her Ülkenin İnternet Kısıtlamalarının Küresel Haritası ve Sıralaması (İnfografik)

Çevrimiçi Sansür: Her Ülkenin İnternet Kısıtlamalarının Küresel Haritası ve Sıralaması (İnfografik)

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

34 + = 42

map