Co je Port Forwarding a jak Port Forward v roce 2020


Přístup k jakýmkoli informacím, které chcete, online při zachování anonymity a rychlosti připojení se může zdát jako relativně jednoduchý požadavek. Měli byste být schopni snadno hrát videohry s tvými přáteli, přístup na plochu z dálky, a zkontrolujte své bankovní účty v soukromí. 

Bohužel tyto úkoly nejsou v praxi vždy tak snadné. Hackeři, vládní agentury a počítačoví zločinci budou schopni číst a sledovat každý váš pohyb s určitými online ukazateli.

Zároveň vás některé systémy mohou obejít spuštění požadovaných serverů, omezte rychlosti připojení, nebo vám zabránit přístup k určitým informacím mimo vaši místní síť. 

Přesměrování portů může pomoci vyřešit tyto a další problémy. To vám může dát větší kontrola nad vašimi zařízeními a servery takže je můžete nastavit podle svých preferencí.

nicméně, předávání portů s sebou nese určitá rizika a je nejefektivnější ve spojení s jinými high-tech systémy. 

Níže vysvětlíme základy předávání portů. Jdeme proč, kdy a jak jej používat, a jak portovat vpřed pomocí VPN.

Jak fungují internetové porty?

Abyste plně porozuměli tomu, jak funguje přesměrování portů, musíte nejprve porozumět co je to online port. V podstatě, internet používá různé štítky k řízení online provozu na správný cíl. Port je jedním z těchto markerů.

Konkrétně a číslo portu popisuje přesnou internetovou službu, kterou chcete použít.

Port 80 například přistupuje k informacím HTML, například k webovým stránkám, které začínají „http“. Port 17 přistupuje k nabídce dne a port 25 přistupuje k e-mailu. Ve skutečnosti jsou 65 000 portů na výběr na internetu.

Jakmile je portu přiřazena funkce, obvykle se nemění. Tímto způsobem jsou porty jakousi jako jsou televizní nebo rozhlasové kanály. Bez ohledu na to, z čeho televizní přijímač nebo rádio přistupujete ke kanálu, nalaďte jej na stejné číslo.

Jak tedy tyto porty používáte? Když jste online, máte dvě různé adresy IP (internetový protokol): veřejná adresa IP a soukromá adresa IP.

Téměř každý, kdo je dostatečně důvtipný na to, aby vypadal, může najděte svou veřejnou IP adresu. Tuto adresu IP vám poskytne váš poskytovatel internetových služeb (ISP). Vaše veřejná IP adresa přímo odesílá a přijímá informace z jiných veřejných IP adres na internetu.

Ostatní uživatelé se mohou pokusit s vámi spojit na této adrese a v závislosti na tom, jak procházíte internet, někteří lidé mohou vidět vaši online aktivitu tím, že zjistíte, na kterých webech vaše veřejná IP adresa interagovala.

Jak název napovídá, váš soukromá adresa IP obvykle není přístupná veřejnosti. Směrovač ji používá k přímému přenosu do a z vašeho konkrétního počítače v místní síti.

Na rozdíl od vaší veřejné IP adresy soukromá IP adresa sama se obvykle nemůže úspěšně připojit k jiným webům nebo zařízením online. Vaše soukromá IP adresa odešle své požadavky prostřednictvím vaší veřejné IP adresy získat informace.

Zatímco váš tablet, stolní počítač a počítač PC mají stejnou veřejnou IP adresu, každé zařízení by mělo svou vlastní soukromou IP adresu. Vaše soukromá IP adresa se obvykle skládá z vaše veřejná IP adresa s jedním nebo více číslicemi přidanými na konci. 

Takže vaše veřejná IP adresa je široce dostupný identifikátor vaší sítě, vaše soukromá IP adresa je jedinečné číslo přidružené ke konkrétnímu zařízení ve vaší síti a port je číslo, které říká vašemu routeru, která konkrétní internetová služba se kterým se chcete spojit.

Jak vaše síť funguje

V podstatě vaše router slouží jako ochranná střední vrstva mezi vaším zařízením a internetem.

Vaše soukromá IP adresa odesílá požadavky směrovači, což pak vysílá je na správný port. Váš router také obdrží odpovědi na vaše internetové požadavky, pak pošle informace, které obdrží, zpět na vaši soukromou IP adresu.

Kromě toho, mnoho směrovačů automaticky staví brány firewall filtrovat, co považují za nebezpečný provoz a blokovat určité porty za účelem ochrany zařízení, ke kterým se připojují. 

Tohle znamená tamto některé požadavky se mohou zaseknout na úrovni routeru, nikdy nepřenášeli informace mezi vaším konkrétním zařízením a internetovou službou, kterou jste požadovali datový formulář.

Konkrétně to, co se obvykle stává, je to váš router prostě nedovolí přístup k vašemu zařízení některým požadavkům mimo internet. To znamená, že nemusí být schopen používat některé internetové funkce a služby, například online hraní, ovládání vzdálené plochy a další.

Navíc v některých případech může tento směrovací proces probíhat zpomalte rychlost připojení, zabráňte snadnému zálohování souborů a zviditelněte historii prohlížení. 

přesměrování portů, můžete převzít kontrolu nad tím, jak vaše síť směruje informace do az vašich zařízení.

Port Forwarding 101

Jak jsme vysvětlili výše, výchozí způsob, jakým je většina počítačových sítí nastavena, může být poněkud omezující.

Pokud chceš přístup na plochu doma zatímco cestujete do zahraničí, hrát videohry se svými přáteli, nebo anonymnější procházení webu, možná se vám nebude líbit způsob konfigurace vaší sítě.

Naštěstí můžete změňte jej pomocí portu spedice. Tato technika v podstatě řekne směrovači, aby vždy přijímal požadavky na konkrétní porty a předával je na soukromou IP adresu vašeho zařízení. 

Podle určete směrovači, že přenos do určitých portů je v pořádku, v podstatě dáte nějaké internetový provoz na vaši veřejnou IP adresu na těchto portech přímá cesta na konkrétní zařízení v síti.

číslo portu, které jste identifikovali jak bezpečné předávat provoz z se stává druh zadejte svou soukromou IP adresu. Pokud služby, uživatelé nebo jiné adresy IP znají a používají správný kód portu, mohou se dostat přímo do vašeho zařízení.

Bylo by podobné, kdybyste řekl svému dveřím, že chcete, aby do vašich předních dveří vždy dodával balíčky s červenými mašlemi, než aby je nechal ve vaší poštovní schránce nebo je dokonce vyhodil jako podezřelé. Vaši přátelé, kteří vědí, že máte tento systém nastavený, vám mohou poslat dopisy a dárky s červenými luky, pokud se chtějí ujistit, že je dostáváte.

Samozřejmě, logistika předávání portů (které vás provedeme níže) jsou o něco složitější. Základní koncept je však poměrně jednoduchý: vy řekněte směrovači, aby nechal určitý internetový provoz přejít přímo do vašeho zařízení, pokud má správné číslo portu připojeno k tomu.

Na co použít port Forwarding For

Od té doby předávání portů zásadně mění způsob interakce vaší sítě s online požadavky, nabízí mnoho výhod a použití. Můžeš využít předávání portů na:

 • Připojte se k serverům videoher.
  Jeden z nejčastější důvody uživatelé chtějí povolit předávání portů, aby mohli hrát své oblíbené online videohry. Někdy, směrovače budou blokovat internetový provoz z herních serverů, protože vidí tato připojení jako potenciálně nebezpečná. Podobně, pokud hráči si založili vlastní soukromé servery aby mohli hrát se svými přáteli směrovače nemusí rozpoznat čísla portů, ke kterým jsou tyto servery připojeny. Přesměrování portů může pomoci vám a vašim přátelům připojte se k oblíbeným serverům a užívejte si hraní společně. 
 • Hostujte servery a aplikace, které může svět prohlížet a používat.
  Více technicky zdatných uživatelů může chtít nastavit servery a aplikace pro své přátele, rodinu nebo dokonce uživatele internetu, aby si je mohli užívat. Pokud jsou však spojeny s neznámými porty, vaše těžká práce by se to nikdy nedostalo za jejich ochranné směrovače. Port forwarding can učit směrovače, které umožňují ostatním navštívit tyto stránky a služby, jsou bezpečné a měly by být povoleny. 
 • Zvyšte rychlost připojení.
  Jak jsme popsali výše, váš router obvykle třídí internetový provoz a určuje, které požadavky jsou „bezpečné“ poslat na soukromou IP adresu vašeho zařízení. Kromě toho, že je potenciálně náchylný k chybám a zbytečně omezující, metody routeru mohou chvíli trvat. Nastavením přeposílání portů můžete Okamžitě přesměrovávejte online provoz do svého zařízení a zrychlete připojení. To může být zvláště užitečné pro online aktivity s velkou šířkou pásma, například hraní her, streamování, torrentování nebo spouštění složitých aplikací.
 • Chraňte své soukromí online.
  aspekt předávání portů může být také užitečné, pokud chcete Chraňte své citlivé informace online. Podle vyžadující online provoz, aby měl správný klíč před odesláním na vaši soukromou IP adresu se můžete ujistit Přístup k vašemu zařízení mají pouze ti, kteří mají veřejnou IP adresu a číslo vašeho portu. Kromě toho, když jsou spárovány s jinými technikami, přesměrování portů může být schopno přenášet internetové požadavky zaslané na IP adresu a port na jinou IP adresu. Nastavení tohoto druhu systému by mohlo pomoci maskujte svou pravou IP adresu online, takže můžeš procházet více anonymně. 
 • Prakticky přístup na plochu.
  Pokud chcete použít virtuálního počítače a hostujte vaši plochu v cloudu, budete možná muset nastavit přeposílání portů, abyste mohli vytáhněte své informace na jakémkoli zařízení zvolíte přístup k němu. S přesměrováním portů můžete načíst virtuální plochu z jakékoli soukromé IP adresy, která ji ukládá, aniž by váš router rušil. 
 • Zálohujte své soubory.
  Je to dobrý nápad uložit kopie nejdůležitějších souborů na několika různých online místech. Jakmile budete mít tyto zálohy na svém místě, budete samozřejmě také muset bezpečný přístup k nim, ideálně z jakéhokoli zařízení, kdekoli. Nastavením přeposílání portů a uložením zálohy na svou soukromou adresu IP se můžete ujistit, že můžete získejte nejdůležitější data odkudkoli, pokud znáte své veřejná IP adresa a správné číslo portu.
 • Spojte se s VPN (Virtual Private Network) z dálky.
  Pokud máte VPN nainstalovaná na vašem routeru doma, můžete mít potíže s dálkovým přístupem k jeho funkcím. Přesměrování portů vám může pomoci užívat si všechny rychlosti, soukromí a bezpečnostní funkce vaší VPN, když jste mimo domov poskytnutím a rychlé a bezpečné připojení k vaší soukromé IP adrese. 

Tyto jsou jen několik z nejpopulárnějších aplikací přesměrování portů. Vzhledem k hodnotě a všestrannosti této síťové procedury existuje pravděpodobně mnohem více způsobů, jak ji použít.

Předávání portů a kybernetická bezpečnost

Přesměrování portů může mít pozitivní i negativní účinky na vaši kybernetickou bezpečnost. Na druhou stranu, jak jsme diskutovali výše, může to pomoci udržujte svou bezpečnost online poskytnutím pouze informace o soukromé IP adrese pro uživatele internetu se správným portem „klíč“.

V kombinaci s jinými systémy to může také pomoci skrýt vaši veřejnou IP adresu z vládní agentury, počítačoví zločinci a další, kteří možná budete chtít špehovat vaši aktivitu. 

Kromě toho port forwarding může vás ochránit před útoky DDoS (Distributed Denial of Service). Během útoku DDoS hackeři zaplavte servery provozem online, abyste je přiměli k havárii.

Tento druh počítačové kriminality je obtížnější provést na porty, pro které jste nastavili předávání portů, od té doby útočníci by to museli vědět nejen vaše veřejná IP adresa, ale správné číslo portu, také.

Přeposílání portů však přichází s některá potenciální rizika kybernetické bezpečnosti. Nastavení předávání portů poskytuje vstupní bod na vaši soukromou IP adresu a informace o zařízení z širšího internetu.

I když je to nepravděpodobné, je to technicky možné někdo nedůvěryhodný by mohl přijít na to váš protokol předávání portů. Od tohoto okamžiku by mohl být dobře informovaný hacker použijte svou veřejnou IP adresu a správné číslo portu, abyste se dostali do svého počítače, vyzkoušeli vás a ukradli vaše informace. 

Dále, některá nastavení předávání portů zahrnují šifrování datových paketů odeslaných přes předávání portů s protokolem Secure Shell (SSH) nebo jinými protokoly, ale je to tak ne vždy požadavek.

Pokud vaše informace není šifrováno, může to být snadnější sledování, obzvláště jednou odhalil port nastavením předávání portů. 

Protokol pro předávání portů Universal Plug and Play (UPnP) se snadno nastavuje a umožňuje zařízením automaticky nakonfigurovat předávání portů, ale pomocí této techniky může vaše zařízení vystavit ještě většímu nebezpečí než pravidelné předávání portů. Použití UPnP by mohlo vystavit váš počítač malware nebo jiné počítačové útoky.

Navíc, jako automatizovaný systém, UPnP nemusí vždy nastavit předávání portů se správnými bezpečnostními opatřeními na místě, což vytváří ještě více problémů s kybernetickou bezpečností.

Celkem, předávání portů má klady i zápory, pokud jde o kybernetickou bezpečnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístup ke konfiguraci sítě, záleží na tom, jak je to skutečně bezpečné jak ji používáte a jaké další strategie s ní kombinujete.

Například s využitím pouze UPnP může být nezabezpečená, ale kombinace manuálního předávání portů s bezpečnou možností, jako je VPN, by byla obvykle docela bezpečná. 

Port Forwarding vs VPN

VPN a předávání portů jsou od té doby často diskutovány společně oba ovlivňují způsob fungování vaší sítě.

Oni jsou také podobné v tom oni mohou přímý internetový provoz podle vašich preferencí, a mohou oba vám pomohou vzdáleně přistupovat k informacím online. Srovnání se však v podstatě zastaví.

Přesměrování portů upravuje pouze jeden aspekt fungování vaší sítě a routeru. To umožňuje internetová data z konkrétního typu služby, která teče na a z vaší soukromé IP adresy na jednom zařízení otevřením specifického portu na routeru. To je potenciálně velmi užitečné, ale relativně úzké nastavení.

V porovnání, VPN přepracovávají způsob fungování vaší sítě na několika úrovních. Nejprve ze všech: VPN přenáší informace prostřednictvím sofistikovaného procesu zvaného tunelování.

Někdy, lidé se zaměňují na předávání portů a tunely, ale oni jsou nejsou stejné.

Přesměrování portů upravuje nastavení portu na routeru takže do vašeho zařízení odesílá provoz přímo z internetu. Tunelování, nicméně, je mnohem složitější. To zahrnuje dva kroky: zapouzdření a šifrování.

Při přenosu informací se VPN ji zalomí do vrstev dalších dat, maskování to tak je obtížnější pro potenciální hackery identifikovat a číst. Tohle je zapouzdření.

VPN také šifruje informace, překládat to do speciální kód, který lze dešifrovat, jakmile dosáhne správného cíle.

Navíc, zatímco port forwarding provádí specifický typ internetového provozu (s pravým číslem portu) na konkrétní místo (soukromá adresa IP vašeho zařízení), VPN zcela přesměruje online informace chránit vaši veřejnou IP adresu.

Když připojíte se k internetu pomocí VPN, váš požadavky jdou nejprve na samostatný server VPN, která je často v jiné zemi. Tento VPN server poté získá požadované internetové informace a předá je zpět vám.

To pomáhá Udržujte svoji IP adresu v bezpečí a brání vašemu poskytovateli internetových služeb v snoopingu o vaší činnosti. Váš poskytovatel internetových služeb může vidět pouze to, že jste kontaktovali síť VPN, a všechny weby, které používáte, mohou vidět, že k nim přistupovala síť VPN..

Kromě toho vám to umožní směrování vaší internetové aktivity přes server VPN přístup k obsahu s omezeným přístupem, najít nižší ceny letenek a využívat mnoho dalších výhod. 

Pro další zabezpečení, mnoho poskytovatelů VPN má také zásady no-logs, což znamená, že neuchovávejte si záznamy o vaší činnosti s jejich službami.

Také často zahrnují vypínače, který přerušte veškeré připojení k internetu, pokud dojde k výpadku sítě VPN. Tento zabraňuje vystavení vaší IP adresy nebo jiných citlivých informací pokud se VPN odpojí.

Přesměrování portů je jen jednou z aspektů možného nastavení sítě, zatímco VPN poskytuje komplexní konfiguraci sítě, optimalizováno pro soukromí, zabezpečení, přístup a anonymitu.

Přeposílání portů pomocí VPN

I když se od sebe výrazně liší, přesměrování portů a VPN se částečně překrývají. Ve skutečnosti, mohou být dokonce kombinovány. 

Za prvé, můžete být schopni použít předávání portů, mimo jiné strategie, vytvořit a spravovat vlastní VPN.

nicméně, to by vyžadovalo velké technické dovednosti, čas a úsilí k úspěšnému provedení, tak nemusíme vás nutně vyzývat, abyste to zkusili, zejména když existují skvělí poskytovatelé VPN, kteří pro vás již práci provedli.

Kromě toho, Pokud máte VPN nainstalovanou přímo na routeru, můžete přesměrování portů použít pro přístup k VPN, když nejste v místní síti.

Vysoce výkonnýExpressVPNposkytuje návod, jak to provést.

Nakonec a nejpohodlněji, mnoho VPN zahrnuje předávání portů jako jednu z jejich funkcí. Stejně jako u běžné sítě, přesměrování portů může VPN usnadnit snadnější přístup k určitým webům, které mohou směrovače nebo brány firewall zachytit. 

Poskytovatelé VPN, kteří využívají přesměrování portů, rozpoznají rychlost, dostupnost a další výhody tato technika poskytuje, takže ji integrují s ostatními nabídkami. 

V mnoha ohledech, port forwarding je nejlepší používá se jako součást VPN. Poskytovatel VPN obvykle pečlivě monitoruje, aby se zajistilo, že uživatelé budou mít vše, co nabízí, bez bezpečnostních rizik někdy to představuje.

Průvodci krok za krokem k nastavení přesměrování portů

Přesměrování portů je vysoce přizpůsobivý, a jak efektivní to do značné míry závisí na tom, jak je nastavíte.

Na základě specifických aspektů vašeho zařízení, vašeho místního síťového připojení, služeb, ke kterým chcete přistupovat, a dalších faktorů existují prakticky neomezené způsoby konfigurace předávání portů.

Níže se zabýváme tři obecné způsoby, jak jít o implementaci přesměrování portů ve vaší síti.

Přeposílání portů pomocí UPnP

Nastavení přesměrování portů pomocí automatický protokol UPnP je jednoduchý, ale potenciálně docela nebezpečný.

Doporučujeme používat UPnP, pouze pokud Nemáte citlivé informace o zařízení, pro které je konfigurujete, nebo jsi nezajímá vás vaše kybernetická bezpečnost z nějakého důvodu.

Jak vysvětluje příručka Google k tomuto tématu, nastavit přeposílání portů pomocí UPnP, můžeš:

 1. Přihlásit se na Google Fiber.
 2. Klikněte na „Síť" knoflík.
 3. Vybrat "Pokročilý,“A klikněte na„Porty.“
 4. Přepínač „Universal Plug and Play“ Zapnuto (ve výchozím nastavení bude vypnuto).
 5. Klikněte na „Aplikovat“Pro uložení vašich nových preferencí.
 6. Upravte pravidla a nastavení manuálního a automatického předávání portů ze seznamu, který následuje.

Můžeš vraťte se do těchto nastavení a kdykoli deaktivujte UPnP.

Ruční předávání portů

Ruční předávání portů je obvykle ruční celkově lepší volba než použití UPnP, ale to vyžaduje nejsložitější nastavení našich tří možností. 

Tyto kroky se mohou lišit v závislosti na vašem konkrétním zařízení, routeru a preferencích, ale obecně, pokud chcete ručně nakonfigurovat přesměrování portů, musíte:

 1. Ujistěte se, že vaše zařízení má statická IP adresa. Pokud je vaše IP adresa dynamická nebo se čas od času mění, zkomplikuje to konfiguraci předávání portů.
 2. Přihlaste se ke směrovači.
 3. Najít karta předávání portů. Štítek pro tyto konkrétní informace se může lišit v závislosti na značce, modelu a typu směrovače, se kterým pracujete.
 4. Zadejte porty, se kterými chcete přesměrovat přenos, spolu s protokolem, který chcete použít.
 5. Zadejte statickou IP adresu. 
 6. Pokud je to možné, klikněte na „Umožnit“Nebo tlačítko uložte aktualizovaná nastavení. 

Protože ruční předávání portů je komplikované a variabilní, výše je a velmi zjednodušená verze kroků potřebných k jeho implementaci. 

Než začnete, doporučujeme vám to vyhledat průvodce speciálně navržen tak, aby vám pomohl implementovat přesměrování portů na těchto konkrétních zařízeních. Příručka pro přesměrování portů z PC World také nabízí užitečné informace a tipy.

Přeposílání portů pomocí VPN

Používat Ideální je VPN pro uspokojení vašich požadavků na přesměrování portů. Váš poskytovatel VPN zajišťuje bezpečný systém předávání portů, plus nabízí spoustu další funkce, které pravděpodobně oceníte.

Oba Surfsharkand PrivateVPNnabídka přesměrování portů. 

Chcete-li používat přesměrování portů s VPN, musíte pouze:

 1. Zajistěte, aby poskytovatel VPN nabízel přesměrování portů. Mnozí to dělají, ale někteří ne, takže si to budete chtít zkontrolovat.
 2. Plaťte a stahujte vámi vybranou službu VPN. (Pokud nechcete utrácet peníze za VPN, existuje několik bezplatných poskytovatelů, ale budete chtít zajistit, aby byli důvěryhodní a vysoce kvalitní. Doporučujeme vybrat si z našeho seznamu nejlepších sedmi bezplatných služeb VPN .)
 3. Otevři tvůj Nastavení VPN. 
 4. Zapněte přeposílání portů, pokud to není výchozí.
 5. Postupujte podle pokynů VPN pro implementaci přesměrování portů. Samotná VPN může poskytovat ruční nebo automatické (UPnP) předávání portů. 

Většina sítí VPN (a určitě těch na našich „nejlepších“ seznamech, jako je Surfshark a PrivateVPN) nabízí intuitivní rozhraní a podrobné návody které vám pomohou upravit jejich funkce. Mají také tendenci nabízet užitečná podpora zákazníků, uživatelské fóra a nejčastější dotazy.

Z těchto důvodů je nastavení VPN s přesměrováním portů pravděpodobně stejně snadné, ne-li jednodušší, než konfigurace UPnP pro vaše zařízení - plus, je to mnohem bezpečnější a nabízí mnohem více výhod. 

Obecné návrhy pro přesměrování portů

Ať už se rozhodnete použít jakoukoli strategii při nastavování přesměrování portů ve vaší síti, radíme vám:

 • Důkladně prozkoumejte své možnosti takže to víš jak přesměrování portů ovlivní vaši online aktivitu, zabezpečení a soukromí. 
 • Zvažte své účely pro použití přesměrování portů. Tímto způsobem se můžete ujistit, že nastavení vyberete opravdu slouží vašim potřebám a preferencím. 
 • Přečtěte si průvodce (jako tento!) a sledovat videonávody takže znáte správný postup pro konfiguraci přesměrování portů. 
 • Mít záložní plán na místě, jen v případě, že se něco pokazí, když se pokusíte nastavit a spustit předávání portů.
 • Sledujte svou aktivitu v přesměrování portů poté, co jste ji nastavili na ujistěte se, že funguje tak, jak chcete. Zvláště pokud zvolíte možnost předávání portů mimo VPN, doporučujeme vám velmi pečlivě sledujte svou kybernetickou bezpečnost. Sledování potenciálních hrozeb vám může pomoci minimalizovat nebezpečí počítačových trestných činů.

Podle výše uvedených doporučení můžete užijte si všechny přednosti port forwardingu, aniž byste utrpěli jeho možné nevýhody. 

Další čtení

Chcete se dozvědět více o kybernetické bezpečnosti, sítích VPN a nejnovějších strategiích, jak zajistit, aby se vaše síť stala zodpovědnou? Doporučujeme vám přečíst si následující články:

 • 5 nejlepších VPN pro hraní - což je nejrychlejší?
 • 4 Super Easy & Rychlé způsoby, jak (opravdu) skrýt vaši IP
 • Jak vybrat nejlepší VPN - 8 tipů pro začátečníky VPN
 • Nejlepší ověřené služby VPN & Porovnáno Je vaše bezpečné?
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me