Güvenlik Duvarlarının Ücretsiz Bölümü Ejderhaları Durdurmaz – Teknisyenler İçin Bilgisayar Güvenliği İçin Adım Adım Kılavuz

Güvenlik Duvarları Ejderhaları Durdurmaz

Aşağıda, Parker’ın vpnMentor okuyucularıyla paylaşmayı kabul ettiği kitabın önsözü ve ilk bölümü yer almaktadır. Kitabın tam basımı Amazon üzerinden satın alınabilir.

önsöz

Biraz sınav yapalım. Şimdi sizden kişisel bilgisayar güvenliğinizi bir ila on arasında derecelendirmenizi isteseydim - on tanesi Fort Knox ve biri ıslak kağıt torba olmakla - kendinize ne derece verirdiniz? Cidden, şu anda biraz düşünün. Teknisyen değilseniz, o sayıyı nasıl bulacağınızı gerçekten bilmediğinizi tahmin edeceğim… ve bu neredeyse kesinlikle sıralamanızın ölçeğin ıslak kağıt torba sonuna daha yakın olduğu anlamına geliyor. Gerçekten Fort Knox kadar güvenli olman gerekiyor mu? Hayır, elbette, değil ve bu kitabın konusu bu değil. Ancak, güvenliğinizi ve gizliliğinizi önemli ölçüde artıracak (veya yapmaktan kaçınabilecek) birçok şey vardır ve bu kitap bunlarla doludur. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz - hepsini yapmasam bile - herkesin en azından bu kitapta açıklanan belirli ipuçlarını ve teknikleri göz önünde bulundurması gerektiğine inanıyorum. Sanırım şu anda birkaç soru aklınıza geliyor. Bu kitaba gerçekten ihtiyacım var mı? Bunu anlamak için “bilgisayar insanı” olmam gerekir mi? Bu ne kadar çaba harcayacak? Tüm iyi sorular! Onlara önden cevap verelim.

İlk sorunun cevabı kolaydır: evet! Tamam, neden bu kitaba ihtiyacın var? Çünkü hayatımızın pek çok önemli kısmı şimdi internete taşınıyor - bankacılık, alışveriş, fatura ödeme, sosyalleşme, oyun, adını siz koyun. İnternete bağlanan sadece masaüstü bilgisayarlarımız değil, dizüstü bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve hatta cihazlarımız. Çevirmeli modemlerin günlerinden farklı olarak, cihazlarımız artık neredeyse% 100 oranında bağlı. Bu gerçekler kötü adamlar tarafından fark edilmedi. Ünlü deyişe göre: suçlular neden bankaları soyuyor? Çünkü paranın olduğu yer burası! Bu kitaba ihtiyacınız var çünkü tavsiyelerin çoğunu uygularsanız sizi daha güvenli - önemli ölçüde daha güvenli hale getirecektir. Aslında, bu sadece sizi daha güvenli hale getirmekle kalmayacak, bu kitapta önerdiğim şeylerin hiçbirini yapmasalar bile etrafınızdakileri daha güvenli hale getirecektir. (Bu büyüyü kitapta daha sonra açıklayacağım.)

Bu kitap annem, arkadaşlarım, komşularım ve onlar gibi diğer tüm normal, sıradan insanlar içindir: bilgisayarları ve mobil cihazları kullanan ancak nasıl çalıştıklarını gerçekten bilmeyen (veya açıkçası umursamayan) insanlar. Bu kitap, kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiğini bilmek isteyenler için - adım adım, yargılamadan ve mümkün olduğunca az jargonla. Bu kitabı, en az çaba (ve maliyet) ile maksimum faydayı sağlayacak şekilde yapılandırdım. Bu kitabın amacı, bu giderek artan bağlantılı dünyamızda kendinizi korumak için yapmanız gerekenleri kovalamak ve net bir şekilde açıklamaktır. Yol boyunca, biraz 'neden' ve 'nasıl' hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz, anlayabileceğiniz bir dilde, ben de buna biraz ekledim. Bu kitapta, bu teknik konuları herkesin anlayabileceği şekilde açıklamak için birçok benzetme kullanıyorum ve ayrıca noktaları eve götürmeye yardımcı olan bazı ilginç hikayeler de ekliyorum. Bu kitabı sadece okumayı kolaylaştırmakla kalmadım, umarım okumayı da eğlenceli hale getirdim!

Ancak tüm bu bilgileri web'de bulamıyor muyum diye soruyor musunuz? Tabi ki yapabilirsin! Sorun bilgi eksikliği değil - sorun çok fazla olması. İhtiyacınız olanı nasıl buluyorsunuz ve ihtiyacınız olmayan şeyleri ayıklıyor musunuz? Çoğu insan ne arayacağını bilemezdi. Bazı teknik terimleri biliyor olsanız bile, yine de tüm bilgileri toplamanız ve sizin için hangi bölümlerin alakalı olduğunu bulmanız gerekir. Daha da kötüsü, çoğu insanın bu konuları kapsayan korkunç bir iş çıkardığı genel haber kaynakları (onları hiç kapsadıklarında). Yanlış şeylere odaklanma, aldatmacayı saçma seviyelere düşürme ve genellikle zayıf tavsiye verme eğilimindedirler. Doğru yapan birçok iyi web sitesi var, ancak muhtemelen onları hiç duymadınız ve çok teknik olma eğilimindedirler. En önemli şeyleri yalnızca bir kişi bulabilirse, yönetilebilir parçalara ayırın ve herkesin alabilmesi için açıklayın…

Bu kitabı yazmamın ana nedeni bu. Bu gün ve çağda herkesin sadece her bireyin iyiliği için değil, aynı zamanda herkesin iyiliği için de temel bir bilgisayar güvenliği anlayışına ihtiyaç duyduğuna inanıyorum. Sadece kendimizi paramızı isteyen suçlulardan korumakla kalmıyor, aynı zamanda ne yaptığımızı, ne dediğimizi, kimlerle ilişki kurduğumuzu, ne aldığımızı, ne okuduğumuzu izlemek isteyen şirketler ve hükümetlerden de ... temel olarak her şey. Tüm bu tehditleri anlamamız önemlidir. Amacım sadece verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için ihtiyacınız olan araçları sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda oy sandığınızda veya nakit olarak oy verme zamanı geldiğinde bilgili bir vatandaş olmanız gerektiği bilgisiyle donatmak. Kayıt ol. Yani… hadi başlayalım!

Diğer Geekslerime Not

Eğer bir teknisyenseniz, muhtemelen ailenin “IT adamı” (ya da gal'i) olacaksınız. Bir bilgisayar alırken arkadaşlarınız sürekli olarak sizden tavsiye ister. Akrabalarınız Mac'leri “komik davrandığında” size e-posta gönderir. Ve tonlarca “ücretsiz” müzik ve film indiren kolej yaşındaki yeğeniniz, PC'sinin neden virüslerle dolu olduğunu anlayamıyor. Gerçek bir çekicilik iseniz, muhtemelen onlara dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık, kaçınılması gereken web siteleri ve gizliliklerini nasıl koruyacağına dair öneriler e-postaları iletirsiniz. Çoğu zaman, ayrıntılı, adım adım talimatlar vermedikçe veya sadece onlar için yapmadıkça tavsiyeleriniz asla takip edilmez. Uzak masaüstü paylaşımı size çok zaman ve çaba kazandırdı, ancak arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi güvende ve güncel tutmaya çalışmak hala sinir bozucu.

Bu kitap senin için değil, onlar için. Bu şeylerin çoğunu zaten biliyorsunuz veya en azından nerede bulacağınızı biliyorsunuz. Ancak en iyi çabalarınıza rağmen sevdikleriniz hala mücadele ediyor. Bu kitap, ailenizdeki herkese verdiğiniz çorap doldurucu olacak. Yeni bir bilgisayar satın alan her arkadaşınıza verdiğiniz kitaptır. May Teyze'ye neden birden fazla parolaya ihtiyacı olduğunu veya komşunuzun hangi antivirüs yazılımını kullanması gerektiği konusunda sürekli soruları yanıtlaması veya annenizin on farklı Internet Explorer'ı kaldırmasına yardımcı olması için sayısız saat kazandıracak kitap. gerçekte düğmelerden daha fazla web sayfası görebilmesi için.

Bu kitabın amacı, herkesin bilgisayarlarını ve verilerini korumak için yapması gereken temel şeylerle ortalama, teknik olmayan bir kişiyi yürümek. Ayrıca, bu şeylerin neden önemli olduğunu ve nasıl çalıştıklarını üst düzeyde açıklamak zaman alır. Bu, tüm arkadaşlarınıza ve ailenize açıklamak için zamanınız olmasını dilediğiniz şeyler. Hangi araçların kullanılacağına dair bazı önemli kararlar vermek de dahil olmak üzere bu kitaptaki birçok şeyi basitleştirmem gerekeceğini unutmayın. Bu sadece yardım edilemez. Kitapların tamamı bu kitabın herhangi bir bölümüne yazılabilir. Buradaki amacım herkese olası bir yol değil, bilgisayar güvenliğine geçerli bir yol vermektir. Bununla birlikte, her zaman kitabın gelecekteki revizyonları için önerilere açıkım. Geri bildirimde bulunmak isterseniz lütfen bana ulaşmaktan çekinmeyin. (Bir sonraki bölümdeki Geri Bildirim bölümüne bakın.)

Başlamadan Önce

NASIL OLMALIYIM? Bilgisayar güvenliği söz konusu olduğunda insanların üç kampa düştüğünü söyleyebilirim. Mutsuz cahil olan büyük bir kamp var. Bilgisayarlarını ve araçlarını seviyorlar, ancak güvenlik konusunda endişelenmiyorlar. Buna Camp Pollyanna diyelim. Neden kimse beni hedeflesin ki? Elbette bilgisayar ve gadget şirketleri birçok güvence kurmuşlar, değil mi? Bu kamptaki insanlar muhtemelen kendilerine kötü bir şey olmadı ve yeterince güvende hissediyorlar. (Neredeyse kesinlikle değiller.)

Genel olarak bilgisayarların ve çevrimiçi yaşamın ölümünden korkan başka bir kamp var. Çevrimiçi alışveriş yapmayı veya banka almayı reddediyorlar, ancak belki bazı e-postalar gönderiyorlar, bir şey aramak için web'de sörf yapıyorlar ve Facebook'ta dolaşıyorlar. Bu daha çok Camp Luddite gibi olurdu. Deneyimlerime göre, bu kamptaki insanlar daha yaşlı olma eğilimindedirler - bilgisayarlarla büyümemişler ve onlarsız iyi yaşayabilirler, çok teşekkür ederim. (“Korkusuz arabalar” olmadan da yaşayabilirsiniz - ama neden yaptın?)

Ve olası riskleri anlayan, uygun önlemleri alan ve tehlikelere karşı dikkatli bir saygıyla ilerleyen küçük bir millet kampı var. Bu benim kampım. Camp Goldilocks gibi Sorta - çok korkmuyorum, çok kayıtsız değil - dikkatli bir şekilde kendinden emin. (“Camp Super Amazing Awesome Cool” ile gitmeyi düşündüm, ama muhtemelen biraz önyargılı geldiğini düşündüm.) Bu kitabın amacı herkesi kampıma getirmek!

Bilgisayarlar ve İnternet dünyayı çoktan değiştirdi ve geriye bakacak bir şey yok. Herhangi bir güçlü araç gibi, iyi ve hasta için kullanılabilir. Aracı anlamamalıyız, çünkü anlamıyoruz, ama başkalarını veya kendimizi tehlikeye atmamak için de doğru kullanmayı öğrenmeliyiz. Otomobiller öldürücü olarak tehlikeli olabilir, ancak hareketliliğin faydaları inkar edilemez derecede risklidir. Ancak, başkaları ile birlikte karayoluna girmeden önce dikkatle eğitildiğimiz araçların aksine, “İnternet sörf lisansı” yoktur. Ayrıca, saatte 70 mil hızla 3500 kiloluk bir metal kutuyu kullanmanın tehlikeleri, sürücüye kolayca görünür: eğer kaza yaparsam, kendime ve muhtemelen diğerlerine de ciddi şekilde yaralanacağım. Ancak internette sörf yapmanın tehlikeleri sezgisel olarak açık değildir ve insanların tehlikeler hakkında içgüdüsel bir hisleri yoktur. Bilgisayarlar İnternet'e bağlanmadan önce, bu anlayış eksikliğinin bir önemi yoktu. Bilgisayar sorunlarınız varsa, muhtemelen sizden kaynaklandılar ve sadece sizi etkilediler. Bugün, 7/24 bağlı olan her şeyle, bilgisayarlarımız çok daha savunmasızdır ve bir kişinin güvenlik atlaması diğer birçok kişi üzerinde ciddi etkilere neden olabilir.

Peki tehlikeler nelerdir? Ve dışarıda ne kadar kötü? Bir sonraki bölüm bu soruları daha ayrıntılı olarak cevaplayacaktır, ancak daha yüksek bir düzeyde çözelim. Güvenlik uzmanları bu sürece tehdit analizi diyor.

Tehdit Analizi

Günün sonunda, gerçekten korumanız gereken iki şey var: paranız ve gizliliğiniz. Paranızı neden korumak istediğiniz açık olsa da, bazı nedenlerden dolayı insanlar bugünlerde gizlilikleri konusunda son derece süvari gibi görünüyorlar. Bununla birlikte, özel bilgiler, zor kazanılan paranızı almak için de kullanılabilir (bir dakika içinde daha fazlası). Kötü adamların çoğu eski moda parayla motive olurlar. Bir politikacı veya ünlü değilseniz, birisinin şahsen size zarar vermek isteyebileceği kesinlikle mümkün olsa da, en yaygın tehdit değildir. Bununla birlikte, insanlardan para almanın birçok yolu vardır ve bilgisayar korsanları son derece yaratıcıdır. Paranıza ve gizliliğinize yönelik en yaygın doğrudan tehditlere bakalım.

Kredi kartı dolandırıcılığı

İnsanlar kredi kartı bilgilerinin çevrimiçi çalınması konusunda çok endişeleniyorlar, ancak gerçekte bu muhtemelen en az korkutucu senaryolardan biri. Neden? Hileli ücretleri zamanında bildirdiğiniz sürece, bunlardan yükümlü olmayacaksınız. Elbette, can sıkıcı yeni bir kredi kartı almanız gerekebilir, ancak aslında hiç para kaybetmediniz. Kredi puanınızı bile etkilememelidir. Kredi kartı şirketleri sigortalıdır ve bu gibi kayıpları karşılamak için her türlü ücreti alırlar. Ayrıca şüpheli etkinlikleri tespit etmede çok iyi oluyorlar - muhtemelen sizden önce kötü suçlamaları yakalayacaklar. Dolayısıyla, kredi kartı sahtekarlığı kredi kartı şirketleri için çok gerçek bir sorun olsa da, kart sahipleri için gerçekten büyük bir sorun değil.

Spam ve dolandırıcılık

İnternet bir ressamın rüyasının gerçekleşmesidir. Artık bir kerede notlarınızı bulmak ve karşılamak zorunda değilsiniz, e-posta yoluyla neredeyse sıfır maliyet (ve neredeyse sıfır risk) için milyonlarca güvenilir kişiye ulaşabilirsiniz. E-postaların yaklaşık% 70'inin önemsiz veya “spam” olduğu tahmin edilmektedir. Bu şaşırtıcı bir rakam. İstenmeyen posta filtreleri artık bu e-postaların çoğunu yakalar ve geri kalanların çoğu haklı olarak yok sayılır ve silinir. Ancak neredeyse ücretsiz olarak 100 milyon e-posta gönderebilirsem ve bu e-postaların yalnızca% 0.1'i okunursa, hala 100.000 kişiye ulaştım! Bu insanların sadece% 1'ini dolandırıcılığımızı ısırmaya ikna edebilirsem, 1000 “müşteri” ye indim. Ve bu sadece bugün.

E-postaları bir dağıtım mekanizması olarak kullanarak, kötü adamlar sizi para göndermeye, pahalı hizmetlere kaydolmaya, sahte ürünler satın almaya veya çevrimiçi hesap kimlik bilgilerini açıklamaya (“kimlik avı” olarak bilinen bir aldatmaca - bir sonraki bölüme bakın) sizi kandırmaya çalışacaktır. Dolandırıcılık listesi uzundur ve yalnızca failin hayal gücü ile sınırlıdır. İlginizi çekmek ve duygularınızı oynamak için “sosyal mühendislik” tekniklerini kullanacaklar: suçluluk, utanç, korku, hatta cömertlik. Klasik bir masal, yeni bir araçla anlatıldı.

E-dolandırıcılık

Ne yazık ki, bunun bir çubuk ve bir makarayla ve Andy Griffith Show'un temasını ıslık çalmasıyla ilgisi yok. Kimlik avı, dolandırıcıların başka biri gibi davranarak, genellikle e-posta veya bir web sayfası (veya her ikisi) aracılığıyla hassas bilgiler elde etmek için kullanılan bir tekniktir. Temel olarak, sizi bankanızla, popüler bir web sitesiyle (PayPal, eBay, Amazon vb.) Veya hatta hükümetle uğraştığınızı düşünmeye yönlendirirler. Bazen sizi iyi eşyalarla (ödül, ücretsiz eşya, özel fırsat kazanarak) ikna ederler ve bazen sizi kötü eşyalarla korkuturlar (hesabınızı dondurur, sizi bir otoriteye rapor eder veya hesabınızın saldırıya uğradığını söylerler). Ancak her durumda, sizi şifreler veya kredi kartı numaraları gibi bilgileri bırakmaya zorlarlar..

Ne yazık ki, web sayfalarının tam kopyalarını oluşturmak son derece kolaydır. Bir sahtekarlığa bakarak onu tanımlamanın gerçek bir yolu yoktur. Bazen web sitesinin adresine bakarak anlatabilirsiniz, ancak dolandırıcılar, taklit ettikleri gerçek adlara çok benzeyen makul web sitesi adları bulmakta çok iyidir.

Virüsler ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılımlar

E-postalar genellikle şüpheli olmayan kişileri sahte ve / veya kötü amaçlı web sitelerine çekmek için kullanılır. Bu web siteleri, bilgisayarınıza yazılımı gizlice indirmek için bilgisayar yazılımındaki hataları kullanır. Bazen e-postalarda virüslü dosyalar veya doğrudan ekli uygulamalar da bulunabilir. Bu “kötü amaçlı yazılım”, sizden bilgi çalmak, bilgisayarınıza veya verilerinize anlamsız zarar vermek veya bazı üçüncü taraflara savaşmak için bilgisayarınızı ordularında köle yapmak için kullanılabilir. Bu bir bilim kurgu hikayesine benziyor, ama çok gerçek. Bir sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Kimlik Hırsızı

Birisi özel bilgilerinizi paranıza veya kredinize erişmek amacıyla taklit etmek için kullandığında buna kimlik hırsızlığı veya kimlik sahtekarlığı denir. Bu muhtemelen ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için en ciddi tehdittir. Birisi başarılı bir şekilde bankanızda veya bir kredi kartı şirketinizde gibi davranabiliyorsa, banka hesaplarınızı boşaltmak ve adınıza kredi kartları ve / veya krediler açmak da dahil olmak üzere yapabileceğiniz her şeyi yapabilir. Birisi banka hesaplarınıza erişebiliyorsa, tüm paranızı çekebilir. Eğer sizin adınıza yeni bir kredi veya kredi kartı açabilir ve çıkarabilirlerse, faturayı elinde tutabilirsiniz. Şimdi bankayı ve kredi ajanslarını bunun aslında sen olmadığına ve bunun gerçekleşmesine izin vermekten bir şekilde ihmal olmadığına ikna etmelisin. Paranızı geri alacak ve borcunuzdan feragat edecek kadar şanslıysanız, kredi geçmişinizde hala büyük bir kara leke olabilir. Bu, gizliliğin gerçekten devreye girdiği yerdir - sadece e-postalarınızı okuyan veya geçen hafta sonu ne yaptığınızı bilen değil, bu bilgileri başka birisini sizin olduğunuzu ikna etmek için kullanan biriyle ilgilidir..

E-posta Hackleme

Suçluların neden banka ve yatırım hesaplarınızı hedeflemek istediği açık olsa da, birinin e-posta hesabına girmenin ne kadar karlı olabileceği sizi şaşırtabilir. Şifrenizi unuttuğunuzda nasıl kurtarabilirsiniz? Bugün en yaygın yöntem e-posta yoluyla. Dolandırıcı e-posta hesabınıza erişebiliyorsa, şifrenizi değiştirmek için bankanızın web sayfasındaki otomatik şifre sıfırlama hizmetini kullanabilir - sizi kilitler ve hepsine tek seferde tam erişim sağlar.

Ayrıca, arkadaşlarınızdan ve ailenizden para almak için e-postanızı kullanabilirler. Daha popüler dolandırıcılıklardan biri, kişi listenizdeki herkese e-posta göndermek ve onlara bir yerde mahsur kaldığınızı söylemek - cüzdanınız, pasaportunuz ve cep telefonunuz çalındı ​​ve hemen kablolu paraya ihtiyacınız var. Bu e-postayı tanımadığınız birinden alırsanız, kesinlikle görmezden gelirsiniz. Ancak doğrudan kızınızdan, en iyi arkadaşınızdan veya erkek kardeşinizden aldıysanız - belki de onlardan önceki bir e-postanın cevabı bile - bunun gerçek olduğuna inanmak için çok iyi bir şekilde çoğaltılabilirdiniz.

Bu nedenlerden (ve diğerlerinden) dolayı, e-posta hesaplarınızı kilitlemeniz ve güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız işlem yapmanız çok önemlidir.

İzleme ve Gözetim

Şahsen insanların neden şirketler ve hükümetler tarafından mahremiyetimizin muazzam istilasına üzülmediğini anlayamıyorum. “Ücretsiz” hizmetler karşılığında önemli ölçüde önemli her türlü bilgiyi sağa sola serbestçe veriyoruz. Ayrıca, bilgi uçuranların hükümetlerimiz tarafından tüm nüfus üzerinde şaşırtıcı düzeyde gözetim gösterdiği zaman toplu olarak omuz silkiyoruz. Ama henüz bu sabun kutusuna girmeyeceğim; bunu daha sonraki bir bölüm için kaydedeceğiz.

Bununla birlikte, çevrimiçi faaliyetlerimizin bugün inanılmaz seviyelerde izlendiğini söyleyeceğim. Kişisel bilgiler reklamverenler için altındır ve her birimiz üzerinde büyük profiller oluşturuyor ve bunu (hükümet dahil) ödemek isteyen herkese satıyorlar. Buna cinsiyetiniz, gelir aralığı, harcama alışkanlıkları, siyasi eğilimler, dini ilişki, cinsel yönelim, kişisel dernekler ve bağlantılar, arama geçmişi, ziyaret edilen web siteleri ve hatta tıbbi ve sağlık bilgileri dahildir. Bunu daha sonra kitapta ayrıntılı olarak ele alacağım.

Dolaylı Tehditler

Şimdiye kadar sadece doğrudan tehditleri tartıştık - bireyleri hedefleyen kötü adamlar (bazen spam'de olduğu gibi büyük çapta yapsalar bile). Bazı dolandırıcıların karanlık sokaklarda bir dizi insanı tercih etmesine rağmen, daha hırslı hırsızlar sadece bir banka kasasını soymayı ve onunla yapılmayı tercih edebilir. Ödül değiş tokuşuna karşı klasik risk. Mücevher, altın ve nakit gibi fiziksel varlıkların nasıl düzgün bir şekilde korunacağını bulmak için yüzyıllarımız olsa da, yine de dijital varlıklarımızı en iyi nasıl koruyacağımızı anlamaya çalışıyoruz.

Bu “biz” sadece size ve ben değil, aynı zamanda büyük şirketlere de işaret eder. Bir ay sürecek gibi görünüyor, bir marka şirketindeki başka bir büyük güvenlik ihlali duymadan… Hedef ve Ev Deposu'ndan kredi kartı bilgilerinin çalınması, Apple'ın iCloud hizmetinin risqué ünlü fotoğraflarını indirmek için "hacklenmesi" veya şaşırtıcı miktarda kişisel ve finansal bilgiyi ortaya çıkaran Sony Entertainment'daki muazzam ihlal. Bunlar başlıkları oluşturan yüksek profilli ihlaller olsa da, gece haberlerini yapmayan birçok kişi var - ya ana akım basın tarafından daha küçük ve kaçmış olmaları ya da şirketler sadece ihlalleri sessiz tutmaları nedeniyle.

Normal tüketiciler olarak, bu kurumsal sunucu çiftliklerinin güvenliğini artırmak için hiçbir şey yapamayız. Ancak, şu anda kaçınılmaz olan bu ihlallerin etkilerini azaltmak için çok şey yapabiliriz.

özet

Ne kadar korkmalısın? Saldırıya uğramanız, dolandırılmanız veya soyulmanız olası mı? Kötü haber şu ki, size gerçekten sağlam bir cevap veremiyorum - bu, caddede soyulmaya mı yoksa evinizi soymayacağınızı tahmin etmemi istemek gibi. Bu hepimizin karşı karşıya olduğu bir risktir ve bu risk sadece yaşadığımız yere değil aynı zamanda davranışlarımıza da bağlıdır. Ancak bu risk faktörleri bile belirli bir kişinin bir suçun kurbanı olup olmayacağını tahmin edemez. İyi haber şu ki, risklerinizi önemli ölçüde azaltmak için yapabileceğiniz nispeten basit ve uygun fiyatlı birçok şey var ve bu kitabın amacı bu.

Ek bir bonus olarak, kendinizi korumaya yönelik adımlar atmak, bu kitabı okumasalar bile etrafınızdakilerin güvenliğini artıracaktır. Çocuğunuza aşı yaptırmak gibidir. (Otizme neden olan aşılamaların sıcak düğme konusunu bir kenara bırakalım ve sadece önleyici yönlere odaklanalım.) Sadece çocuğunuzu korumaya yardım etmiyorsunuz, aslında olmayanlar da dahil olmak üzere herkesi korumaya yardımcı oluyorsunuz. aşılandı. Bilgisayar güvenliği ile aynı şeydir: bilgisayarınız veya çevrimiçi hesaplarınızın güvenliği ihlal edilirse, başkalarının, özellikle de doğrudan bağlı olduğunuz kişilerin güvenliğini aşmak için kullanılabilir. Kendinizi savunmasız bıraktığınızda, yalnızca kendi güvenliğinizi riske atmakla kalmaz, başkalarının da güvenliğini riske atıyorsunuz. Bu nedenle, kendinizi korumak aslında arkadaşlarınızı ve ailenizi de korumaya yardımcı olacaktır..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me