Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný


Obsah

 1. Jak se má stát bitcoin
  • A. Kdo vynalezl bitcoiny?
  • B. Problém s tradiční měnou
  • C. Bitcoin řeší problémy centralizovaných měn
 2. Bitcoinový protokol
  • A. Bitcoin ověřuje uživatele digitálním podpisem
  • B. Jak Bitcoin ukládá informace
  • C. Jak jsou transakce prováděny
  • D. Jak jsou bloky ověřeny
  • E. Jak doklad o práci zabraňuje dvojímu utrácení
 3. Jak používat bitcoiny
  • A. Získání bitcoinů
  • B. Správa peněženky
  • C. Transakce pomocí bitcoinů
 4. Jak vydělat peníze z kryptoměny
  • A. Staňte se horníkem
  • B. Investujte do kryptoměny
 5.  Je bitcoinový legální?
 6.  Temná stránka bitcoinů
 7. Další implementace blockchainu
  • A. Kryptoměny
  • B. Implementace v jiné měně

Už jste slyšeli o bitcoinech?

V tomto bodě je to téměř rétorická otázka, protože bitcoiny si rychle získávají na popularitě a v médiích je nekonečně diskutováno. To však neznamená, že každý rozumí tomu, co to je.

Ve skutečnosti, většina lidí ne, hlavně kvůli technické povaze základní technologie, která může být opravdu zastrašující.

Naším cílem v této příručce je vysvětlit koncepty dusné štěrkovitosti týkající se blockchainu a bitcoinu snadno pochopitelným způsobem. Bude to dlouhý průvodce, takže jsme jej rozdělili na stravitelné části.

Koncept bitcoinu a blockchainu obsahuje mnoho konkrétních pojmů. Pro rychlé definice můžete použít tento glosář.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

1. Jak se má stát bitcoin

A. Kdo vynalezl bitcoiny?

Bitcoin byl vynalezen anonymní osobou pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. V říjnu 2008 publikoval referát a rozeslal ho po celé kryptografické komunitě.

V roce 2009 Nakamoto dokončil kód pro bitcoinový software a také pozval další lidi z komunity open source, aby se k němu připojili.

První blok těžil sám 3. ledna 2009. Podle veřejných záznamů o jeho bitcoinových adresách, v současné době vlastní částku bitcoinů v hodnotě přes 19 miliard dolarů - z něj se stal 44. nejbohatší člověk na světě.

Ale nikdo opravdu neví, kdo je Satoshi Nakamoto. Novináři se podrobili mnoha vyšetřováním a spekulovalo se, že je to různý student nebo celebrita, ale zatím se nic neprokázalo. Může to znít směšně, ale někteří dokonce tvrdili, že Satoshi Nakamoto je cestovatelem času z budoucnosti.

To, co není na debatu, je vymýšlet bitcoiny, Satoshi Nakamoto revolucionizoval koncept peněz a vyřešil mnoho problémů, které se vyskytují při používání tradiční měny.

B. Problém s tradiční měnou

Všichni víme, jak vybírat hotovost z bankomatu a jak si koupit balíček gumy. Ale kolik z nás vlastně ví, proč tyto transakce fungují? Proč všichni uznávají, že tyto kovové disky a proužky papíru mají nějakou hodnotu?  

Studna, tradičně, měna byl vázán na nějakou fyzickou komoditu, jako zlato. Například v roce 1900 mělo zlato 20,67 USD za unci. To znamenalo, že americká vláda měla povoleno mincovat měnu 20,67 USD, pouze pokud měla v rezervách zlatou unci, aby ji mohla zálohovat. To také znamenalo, že kterýkoli držitel americké měny mohl jít do vlády a vyměnit ji za svou ekvivalentní hodnotu ve zlatě.

V USA tento systém skončil v roce 1971, kdy americký dolar se stal fiat měnou - to znamená, že nemá žádnou vnitřní hodnotu. V posledních desetiletích byly všechny hlavní světové měny převedeny na systém fiat.  

V těchto případech, - hodnota měny je určena nabídkou a - poptávka, a je podporována důvěrou lidí v ekonomiku. I když to umožňuje vládě podporovat ekonomickou stabilitu prostřednictvím kontrolních aspektů ekonomiky, jako je nabídka úvěrů, likvidita a úrokové sazby, může to také vést k tomu, že vláda tiskne více peněz, než by měla - způsobuje hyperinflaci.

Dalším problémem s fiatovými měnami je to skutečnost, že systém je centralizovaný, vyžaduje hodně regulace. Jinými slovy, každou transakci musí usnadnit finanční orgán - např. společnost vydávající kreditní karty nebo banka - abychom se ujistili, že je provedena správně. Proto když jdete do bankomatu, který nepatří do vaší banky, nebo když převádíte peníze z účtu na přítele, často platíte poplatek.

V tomto článku si můžete přečíst více o decentralizované měně.

C. Bitcoin řeší problémy centralizovaných měn

Bitcoin má za cíl vyřešit problémy spojené s fiatovými měnami.

Pomocí bitcoinu můžete převádět finanční prostředky komukoli během několika sekund a za minimální transakční poplatky. To je možné, protože bitcoinový systém je decentralizovaný.

V podstatě, Bitcoin je distribuovaná decentralizovaná kniha, ve které jsou zaznamenávány všechny finanční transakce. Tato kniha je implementována pomocí technologie známé jako blockchain. Každý blok v blockchainu představuje řadu transakcí. Po provedení dostatečného počtu transakcí je blok dokončen a nelze jej změnit.

Pomocí této veřejné knihy si Bitcoin klade za cíl vyřešit řadu problémů:

 1. Decentralizace: Nejdůležitější vlastností bitcoinu je to, že je decentralizovaný, což znamená, že není kontrolován jediným orgánem nebo osobou. Kód pro tento software je otevřený a spravovaný dobrovolníky. Systém je řízen otevřenou sítí počítačů rozšířených po celém světě. Kdo se chce zúčastnit, může se zapojit a začít přispívat.
 2. Anonymita: Na rozdíl od tradičních finančních systémů nemusí bitcoinový software vědět, kdo jste. Vaše identita je vaše bitcoinová adresa. Vaše schopnost provádět finanční transakce závisí pouze na tom, zda máte na svém účtu dostatek prostředků.
 3. Neměnitelnost: Bitcoinová síť a základní blockchain jsou neměnné. To znamená, že jakmile je transakce provedena, nelze ji zrušit. Tím je zajištěno, že osoba, které byly peníze zaslány, je skutečně obdrží. Člověk by si mohl myslet, že by to bylo problematické pro elektronický obchod, kde je třeba kupujícího chránit. Avšak iu bitcoinů je toho možné dosáhnout u vázaných účtů.
 4. Omezená nabídka: Tradiční fiatové měny mají neomezenou nabídku, protože rezervní banky mohou vytěžit tolik peněz, kolik chtějí. Počet bitcoinů, které lze kdy vyrobit, je však omezen na 21 milionů. Hodnota měny je určena poptávkou a vnímaným přínosem, který v ní lidé vidí.

Nyní se podívejme, jak funguje základní technologie bitcoinů. Za tímto účelem se podíváme na problémy spojené s budováním decentralizovaného měnového systému a uvidíme, jak je bitcoinový systém řeší.

2. Bitcoinový protokol

A. Bitcoin ověřuje uživatele digitálním podpisem

Když půjdete do banky, abyste provedli transakci, musíte se sami ověřit. Můžete tak učinit s řidičským průkazem, kartou sociálního zabezpečení nebo vlastnoručním podpisem. V každém případě jsou tyto mechanismy zavedeny tak, aby byly pouze vy kteří mohou vybírat nebo převádět peníze, které vlastníte. Pokud se vás někdo pokusí předstírat, bude chycen (doufejme).

Jak bylo vysvětleno výše, bitcoin využívá veřejnou účetní knihu, na které každý zaznamenává své transakce. Co však má lidem zabránit v přidávání podvodných transakcí, z nichž mají prospěch? Například Bob mohl jednoduše přidat do knihy, že mu Alice poslala peníze.

Aby se tomu zabránilo, jsou transakce vysílány do sítě spolu s a digitální podpis.

Digitální podpis zajišťuje dvě věci:

 1. Zprávu odeslal určený odesílatel.
 2. Se zprávou nebylo manipulováno.

Tento digitální podpis je vytvořen pomocí hashovacího algoritmu a asymetrického šifrování.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

Hashing je použití algoritmu, který nevratně převádí vstup na jedinečný výstup pevné délky. Hašovací algoritmus používaný bitcoiny je SHA256, což znamená, že výstup - také známý jako hash nebo digest - je 256 binárních číslic (tj. Nul a jedniček).

Můžete považovat hashování za matematickou techniku, pomocí které můžete velmi rychle převést vstupní hodnotu na výstupní hodnotu. nicméně, při dané výstupní hodnotě je prakticky nemožné zjistit vstupní hodnotu, která byla použita k získání odpovídajícího výsledku.

Jedním ze způsobů, jak to konceptualizovat, je metaforicky, přičemž vstupem je mouka, cukr, vejce atd. A výstupem je dort. Algoritmus je trouba, která přeměňuje suroviny na hotový produkt. Jakmile máte dort, je nemožné ho proměnit zpět na suroviny. Je také nemožné přesně určit, jaké suroviny byly a kolik z nich bylo použito.

Za účelem vytvoření digitálního podpisu, nejprve musí být hashována zpráva vysílaná do sítě. Potom musí být hash šifrován.

Jak je uvedeno výše, typ šifrování využívaný bitcoiny je známý jako asymetrické šifrování - typ šifrování, který využívá tzv. Veřejné a soukromé klíče.

Funguje to tak, že každá osoba má veřejný a soukromý klíč, který si navzájem koresponduje. Zatímco veřejný i soukromý klíč lze použít k zašifrování zprávy, aby bylo možné ji dešifrovat, musí být použita druhá. Jinými slovy, Pokud šifrujete veřejný klíč, musíte jej dešifrovat soukromým klíč a naopak.

Soukromý klíč patří jedné osobě a nikdo jiný k ní nemá přístup. Naproti tomu můžete každému dát svůj veřejný klíč. Řekněme, že Alice chce poslat Bobovi soukromou zprávu. Alice zašifruje zprávu pomocí Bobova veřejného klíče, který jí dal. Protože Bob je jediný se svým soukromým klíčem, je jediný, kdo ho může dešifrovat. Pokud chce Bob poslat Alice soukromou zprávu, zašifruje ji pomocí svého veřejného klíče a pouze ji může dešifrovat pomocí jejího soukromého klíče.

U bitcoinů není cílem poslat soukromou zprávu - pamatujte, že účetní kniha je veřejná. Nicméně, asymetrické šifrování stále slouží k zajištění toho, aby zpráva byla skutečně odeslána osobou, o které si myslíte, že je, a že s ní nebylo manipulováno.

Řekněme tedy, že Alice chce poslat Bobovi jeden bitcoin. Za tímto účelem vysílá do sítě dvě věci:

 1. Zpráva (obsahující podrobnosti o transakci). Transakce je nešifrovaná a obsahuje odkaz na předchozí transakce. Obsahuje také vstupní a výstupní hodnoty, které pomáhají určit, zda existuje dostatek finančních prostředků na to, aby byla transakce považována za platnou.
 2. Digitální podpis (tj. Hashovaná zpráva, kterou zašifruje svým soukromým klíčem)

Bob poté transakci ověří:

 1. Použití algoritmu hash na zprávu. To ho nechá s Hashem A.
 2. Dešifrování digitálního podpisu Alice vytvořené pomocí veřejného klíče Alice. Toto opustí jej s Hashem B.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

Protože byly oba hashy odvozeny ze stejné zprávy, měly by být stejné. Pokud ano, dokazuje, že se zprávou nezměnilo. A protože Bob byl schopen dešifrovat hašovanou zprávu pomocí veřejného klíče Alice a Alice je jediná s přístupem k jejímu soukromému klíči, zajišťuje také, aby zpráva přišla od ní.

B. Jak Bitcoin ukládá informace

Dalším potenciálním problémem s decentralizovanou sítí, jako je bitcoin, je úložiště.

Kde můžeme ukládat zůstatky a historii jejich transakcí?

V konvenčních centralizovaných systémech existují specializované servery vlastněné a udržované finančními institucemi, jako jsou banky, které ukládají všechna data. Přestože má být tato data v posledních letech vysoce bezpečná a důvěrná, došlo k několika případům, kdy hackeři získali přístup k těmto informacím.

V bitcoinovém systému, neexistuje žádná jediná autorita, která řídí data. Místo toho jsou všechny informace veřejné.

Bitcoin to provádí pomocí sítě typu peer-to-peer. Data jsou distribuována do tisíců zúčastněných počítačů, známých jako uzly, které jsou připojeny přes internet. Každý uzel má přístup k hlavní knize (nebo blockchainu), která se aktualizuje pokaždé, když se přidá nová transakce (nebo blok).  

Tyto transakce jsou prováděny podle souboru pravidel, známých jako bitcoinový protokol.

C. Jak jsou transakce prováděny

Předpokládejme, že Alice chce poslat Bobovi jeden bitcoin.

Nejprve musíme ověřit, že Alice skutečně vlastní alespoň jeden bitcoin. V síti blockchain neexistuje žádná jediná položka, kde uvidíte, kolik měny osoba vlastní. Namísto, zůstatek je odvozen výpočtem všech předchozích transakcí, známý jako transakční řetězec.

Při prvním stažení bitcoinového softwaru obdržíte úplnou kopii řetězce transakcí (proto stahování může trvat až 24 hodin). Jakmile budete mít transakční řetězec, snadno zjistíte Aliciin aktuální zůstatek.

Jakmile je ověřeno, že Alice vlastní dostatek bitcoinů k provedení transakce, dalším krokem je vysílání transakční zprávy. Tato zpráva obsahuje adresy odesílatele a příjemce, převáděná částka a digitální podpis vytvořený odesílatelem. Při veřejném vysílání může kterýkoli uzel v síti zprávu předat a vyzvednout k provedení.

Před provedením je transakce přidána do skupiny nepotvrzených transakcí, známých jako mempool (tj. Paměťová oblast). Odtud je vyzvednut horníky.

Horníci jsou v zásadě prostředníky, kteří ověřují transakce. (To bude vysvětleno podrobněji níže.) Jakmile je transakce ověřena, horník ji přidá do nejnovějšího bloku. Blok má pevnou velikost, takže po určitém počtu transakcí musí být vytvořen nový blok. Aktuální blok je spojen s předchozím blokem a tvoří blockchain.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

Kdo ale rozhodne, které transakce by se měly příští přidat do posledního bloku?

Horníci si obvykle mohou vybrat nebo opustit libovolné transakce, které si přejí. Chcete-li je motivovat, aby si vybrali, můžete jim zaplatit malou část transakce. To by však nemělo být považováno za nutné, protože horníci mají další motivaci k vytváření bloků, známých jako a blokovat odměnu.

Kdykoli je do řetězce přidán nový blok, horník, který jej předloží, je odměněn novým bitcoinem. Přesná částka se postupem času změnila a s rostoucí sítí klesá. Blokové odměny jsou přirozeným způsobem razení nových peněz v systému.

Když se transakce stane součástí blockchainu, je oficiálně provedena.

D. Jak jsou bloky ověřeny

Výše jsme diskutovali o tom, jak se nově ověřené transakce přidávají do bloku, který se pak přidá do existujícího blockchainu. Jak ale víme, že nové transakce jsou legitimní?

Horníci musí provést a průkaz práce.

Důkazem práce je v zásadě koncept, podle kterého je nejdůvěryhodnější verzí knihy ta, která do ní byla vložena ta nejpočetnější práce. Důkaz o práci vyžaduje, aby data byla obtížná a časově náročné vytvořit, ale snadno a rychle ověřit.

To se provádí pomocí hašovací techniky popsané v části o digitálních podpisech. Jak si vzpomínáte, hash se vytvoří provedením algoritmu na vstupu, aby se vytvořil výstup s pevnou délkou.

Tady, horníci musí vyřešit matematickou hádanku, aby mohli přidat svůj blok do existujícího blockchainu, a tato hádanka zabere nějaký čas vyřešit. Konkrétně, tato hádanka má uhodnout vstup, který povede k hašiši, který začíná určitým počtem nul.  

Funguje to takto:

Řekněme, že horník pracuje na bloku. V horní části tohoto bloku je hash posledního bloku v blockchainu. Pod tím jsou všechny transakce, které horník vyzvedl. Pod tím, horník přidá číslo, volal a nonce. Poté provede hashovací algoritmus na celém bloku.

Jak je uvedeno výše, jeho cílem je získat hash, který začíná určitým počtem nul. Pokud si vzpomenete, pokud se vstup změní jen nepatrně, bude to mít za následek zcela odlišný výstup. To znamená, že k získání správného počtu nul potřebuje horník velmi specifické číslo dole. Jak tedy horník ví, jaké číslo tam dát?

Není.

Nemá na výběr náhodně hádejte různá čísla, dokud nezíská správný hash. Kterýkoli horník to zvládne, dostane svůj blok do blockchainu.

Podle bitcoinového protokolu by celý tento proces měl trvat asi 10 minut. Protože existují neustále noví horníci s různým výpočtovým výkonem, bude se počet požadovaných nul pravidelně měnit.

Tento proces umožňuje nejen přidání nových bloků do řetězce. Plní také další velmi důležitou funkci - zajišťuje bezpečnost a integritu celého systému.

Jak se to dělá?

Protože každý blok obsahuje jako záhlaví hash posledního bloku, ani jedna změna na jeden znak v kterékoli z transakcí by nevedla pouze ke změně hashe tohoto bloku, ale ke každému jednotlivému bloku v řetězci.

To znamená, že pokud někdo chce změnit transakci, bude muset přepočítat každý jednotlivý blok, který přišel dříve, což by vyžadovalo nemožné množství výpočetního výkonu. To také znamená pokaždé, když je přidán nový blok, bude blockchain bezpečnější.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

E. Jak doklad o práci zabraňuje dvojímu utrácení

Předpokládejme, že Alice má internetový obchod, který přijímá platby za bitcoiny. Bob přijde na její web a objedná iPhone. Pokud si Bob vybere jako platební možnost bitcoiny, Alice by samozřejmě před odesláním iPhone počkala na potvrzení platby.

Ale kvůli způsobu, jakým blockchain funguje, se Bob mohl pokusit podvádět Alici zahájením dvou transakčních zpráv se stejným podpisem - jedna, ve které posílá peníze Alice, a druhá, ve které si ji zasílá na jinou adresu.

Jakmile Alice uvidí zprávu o transakci, která jí posílá peníze, odešle produkt. Pokud však transakce, ve které si Bob posílá peníze, vydělá peníze na blockchain před legitimní transakcí, pak to bude ta, která projde - takže Bob nakonec získá svůj iPhone zdarma.

Zdá se tedy, že kdyby Alice byla chytrá, neposlala by iPhone hned po vyslání transakce; místo toho počkala, až bude na blockchainu.

Ale vlastně ani to není dost dobré.

To je proto, že příležitostně se přidává více než jeden blok najednou, čímž se v řetězci vytvoří vidlička. V těchto případech si další horník, který dokončí blok, může vybrat, do které větve chce přidat. Jedna větev se poměrně rychle prodlouží než druhá. Když k tomu dojde, je kratší větev vypuštěna a všechny transakce na ní jsou přesunuty zpět do paměti.

Kvůli tomu, doporučuje se počkat, až bude do řetězce přidáno nejméně šest bloků, než bude transakce zvažována. Transakce, které byly nedávno přidány do blockchainu, se někdy označují jako horké transakce.

Z toho opět vidíme, jak důkaz práce - tj. Dělat více výpočetní práce - zajišťuje transakce.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

Podívejme se však na další hypotetiku: Co když se Bobovi podařilo vytvořit dvě větve, z nichž jeden blok obsahuje legitimní transakci a druhý podvodný? A k podvodnému přidal stejnou měrou jako ostatní legitimní. Alice, když viděla, jak se větev s legitimní transakcí rozrůstá, by získala falešný pocit bezpečí, což by ji vedlo k odeslání iPhone. Nakonec však Bob mohl prodloužit svůj řetězec a poslat legitimní transakci zpět do paměti. Protože má stejný podpis jako podvodná transakce, bude po opětovném vyzvednutí považována za neplatnou.

Je to zajímavá hypotetika a teoreticky to může fungovat.

Ale ve skutečnosti je to nemožné.

Je to proto, že řešení a přidání bloku vyžaduje výpočetní sílu a čas. I s neuvěřitelně výkonným procesorem, Aby Bob mohl tahat tento kousek, musel by ovládat více než polovinu CPU v bitcoinové síti. Proto je tento koncept někdy označován jako 51% útok.

Ve skutečnosti by větev s legitimní transakcí skončila déle a podvodná transakce by byla vrácena zpět do paměti. V době, kdy se zmocní další horník, protože podpis byl již použit v legitimní transakci, bylo by to považováno za neplatné.

To vše, i když se Bobovi nějak podařilo získat kontrolu nad sítí, množství času a prostředků, které by bylo třeba k podvádění systému, prostě nestojí za to. Vydělával by více bitcoinů jednoduše těžbou podle pravidel.

3. Jak používat bitcoiny

Existuje mnoho způsobů, jak můžete používat bitcoiny, ale všechny v podstatě zahrnují stejný proces. Používání bitcoinů má tři kroky: pořízení bitcoinů, správa peněženky a obchodování bitcoinů se zbožím a službami. Podívejme se na jednotlivé kroky:

A. Získání bitcoinů

Kromě těžby bitcoinů (o kterých diskutujeme v části 2), můžete jej jednoduše zakoupit. To lze provést prostřednictvím online burzy nebo provedením transakce Over The Counter (OTC).

OTC transakce jsou obchody s jiným jednotlivcem - obvykle prostřednictvím makléře, který řídí vyjednávání. Toto je oblíbená metoda pro ty, kteří chtějí koupit velmi velké částky bitcoinů (tj. V hodnotě stovek tisíc nebo milionů dolarů). Důvodem je, že burzy nemají likviditu, která by takové velké transakce usnadnila.

Přestože obchody OTC nejsou regulovány jako burzy, renomovaný broker zajistí, že nedojde k žádným podvodům. Mezi vysoce postavené brokery patří Richfund z Číny, New York Genesis Global Trading a Londýnské bitstocky.

Pro běžného uživatele bitcoinů jsou burzy jako Coinbase, Coinmama nebo itBit nejbezpečnějším a nejsnadnějším způsobem, jak si koupit bitcoiny. Aby se zabránilo devizovým poplatkům, nejlepší je koupit na burze ve vaší zemi, které budou obvykle přímo integrovány s místními bankami.

Navigace v ústřednách je velmi snadná. Stačí přejít na web a postupovat podle pokynů pro registraci a hned můžete začít nakupovat bitcoiny.

Důležité je poznamenat, že většina výměn vyžaduje osobní informace, jako je vaše jméno, e-mail a telefonní číslo. A pokud kupujete bitcoiny pomocí své kreditní karty, nebo to děláte bankovním převodem, bude mít tyto informace také.

Pokud se rozhodnete použít směnu, tento okamžik v procesu - když kupujete nebo prodáváte bitcoiny - je ten okamžik můžete ztratit svou anonymitu.

B. Správa peněženky

V bitcoinové síti, vlastnit bitcoiny jednoduše znamená mít adresu a soukromý klíč. Jak jsme diskutovali výše, tento soukromý klíč vám umožňuje šifrovat digitální podpisy.

Bez soukromého klíče nemáte přístup k bitcoinům a žádný způsob, jak dokázat, že patří vám, takže byste měli udržujte ji na co nejbezpečnějším místě.

Když obdržíte bitcoinovou adresu, obdržíte soukromý klíč. Klíčem je 256bitová délka dat, která lze také zobrazit alfanumericky. Například ji lidé někdy používají v hexadecimální podobě - ​​což znamená 64 znaků v rozsahu 0-9 nebo A-F. Nejběžnější možností je použít formát importu peněženky (WIF), což je 51 alfanumerických znaků, z nichž první je vždy číslo 5.

Zde je příklad soukromého klíče WIF:

5KJvsngHeMpm884wtkJNzQGaCErckhHJBGFsvd3VyK5qMZXj3hS

Ztráta soukromého klíče je jako ztráta bitcoinu. Pokud ztratíte svůj soukromý klíč, nemůžete obnovit svůj bitcoin. Podobně, pokud někdo jiný drží váš soukromý klíč, pak může stáhnout váš bitcoin.

Jak tedy chráníte soukromé klíče a mince?

Jednou z možností je ukládat své mince offline. Uložení mincí a soukromého klíče na jednotku USB zajistí, že útočníci a hackeři nebudou moci ukrást vaše informace. Pokud však tuto disketu ztratíte - nebo pokud ji někdo dokáže fyzicky ukrást - nemáte štěstí.

Další možností je uložení bitcoinu u poskytovatele třetí strany - nebo klienta - nabízejícího bitcoin peněženka. Jedná se o typ softwaru, který ukládá adresy a páry klíčů pro všechny vaše bitcoinové transakce.

Rostoucí počet útoků, které se v dnešní době zaměřují na kryptoměniče, však způsobil, že je uložení těchto klíčů s nimi mírně nebezpečné. Doporučeným přístupem je uložení klíčů offline.

C. Transakce pomocí bitcoinů

Provedení transakcí pomocí bitcoinu je velmi jednoduché. Pokud máte konkrétní osobu, které chcete poslat peníze, stačí jejich bitcoinová adresa, které můžete zadat do svého bitcoinového klienta. Pokud osoba, které posíláte peníze, aby použila stejného klienta jako vy, často stačí zadat e-mailovou adresu, se kterou propojil svůj účet..  

Online podniky, které přijímají bitcoiny, obvykle mají tlačítko, na které kliknete, které vás automaticky přenese do vaší peněženky, což vám umožní provést platbu odtamtud. U peněženek nainstalovaných v mobilních zařízeních často poskytují QR kód, který můžete naskenovat pomocí telefonu.

4. Jak vydělat peníze z kryptoměny

Technologie Blockchain je zcela nová a existuje spousta příležitostí ji zpeněžit. V zásadě to můžete udělat dvěma způsoby - těžbou a investováním.

A. Staňte se horníkem

Těžba je pomalý, ale bezpečný způsob vydělávání peněz z bitcoinů a dalších kryptoměn. Jak si vzpomínáte, horníci jsou lidé v síti, kteří ověřují transakce výměnou za odměnu. V případě bitcoinů existují dva typy odměn - jeden, který je získán za přidání nového bloku, a druhý za vyzvednutí konkrétní transakce..

Různé kryptoměny mají různé mechanismy pro vyplácení horníků; někteří mohou platit pouze za transakční poplatky, zatímco jiní je motivují pomocí různých jiných prostředků.

Do procesu těžby se můžete zapojit darováním CPU do sítě. Protože CPU vyžaduje elektřinu, je důležité zvážit, jak se vaše příjmy z těžby porovnají s náklady, které vám vzniknou. To bude záviset na zemi, ve které se nacházíte, a na tom, jak levná je elektřina. Extrémně nízké náklady na elektřinu v Číně jsou důvodem, proč tam sídlí většina hornické sítě.

Další faktory, které přispějí k výpočtu, jsou hašovací výkon vašeho hardwaru a aktuální cena bitcoinů.

Pro vážnější horníky je k dispozici specializovaný hardware s vysokými hodnotami hash, který dá horníkovi lepší šance na vyřešení bloku. An ASIC (Application Specific Integrated Circuit) je obecný termín používaný pro takové zařízení. Díky kombinaci ASIC a levné elektřiny by bylo pro vás přínosné dostat se do těžebního průmyslu.

Můžete být buď individuální horník, nebo můžete být součástí skupiny horníků, kteří sdílejí CPU. Ten je známý jako těžařský fond a je obecně dobrým nápadem pro ty, kteří nemají mnoho hardwaru. V těžebním fondu jsou členové placeni v poměru k množství výkonu procesoru, na který přispívají. Pro těžbu bitcoinů jsou dobře známy následující skupiny:

 1. Bitfury - umístěný v Gruzii
 2. BTC.com - se sídlem v Číně
 3. Spush-based v České republice

Pokud jde o jiné kryptoměny, musíte prozkoumat, ke kterým fondům se vyplatí připojit. Obecně se fondy vytvářejí, jakmile měna začne získávat trakci.

B. Investujte do kryptoměny

Přímá investice je rychlý, ale riskantní způsob vydělávání peněz z kryptoměn. Pokud nemáte čas ani prostředky na těžbu, můžete jednoduše zakoupit kryptoměnu z burzy. Bitcoin vykázal v posledních letech ohromující výnosy a upoutal pozornost nejrůznějších investorů.

I když si můžete zakoupit kryptomince kdykoli, existuje zvláštní časové období, kdy je šance na zisk (a ztrátu) nejvyšší.
To je během ICO (Počáteční nabídka mincí). Pro ty, kteří jsou obeznámeni s investicemi do vlastního kapitálu, můžete říci, že je to podobné jako IPO (Initial Public Offering).

ICO je událost, při které jsou kryptomince poprvé představeny na světě a dosud nebyly oceněny. V té době potenciální investoři vyhodnotí projekt a rozhodnou se, zda do něj investovat. Pokud je projekt realizován a získá trakci, hodnota mincí stoupá a vydělává jim zisk.  

Podívejme se na některé zajímavé příběhy, kde lidé kupovali bitcoiny a byli šokováni později.

 1. V roce 2009 norský student zkoumající šifrování koupil 5 000 BTC za přibližně 27 USD a pak na to úplně zapomněl. O čtyři roky později, když média přinesla bitcoiny do centra pozornosti, vzpomněl si na svůj nákup a byl překvapen, když zjistil, že to stálo více než 886 000 dolarů. Polovinu prodal, aby si koupil luxusní dům v luxusní čtvrti Osla, a zbytek stojí 28 milionů dolarů podle dnešního směnného kurzu.
 2. 22. května 2010 koupil počítačový programátor Laszlo Hanyecz dvě bitvy pomocí bitcoinu. Zaplatil kolem 10 000 BTC, což v té době stálo jen 41 dolarů. Avšak při současném směnném kurzu, tyto bitcoiny mají hodnotu více než 67 milionů dolarů, což z nich činí nejdražší pizzy, jaké kdy byly zakoupeny. V rozhovoru Laszlo uvedl, že jelikož bitcoiny tehdy neměly žádnou hodnotu, byl nadšený, že s tím může něco koupit.
 3. James Howell, IT inženýr z Newportu, začal těžit bitcoiny pomocí svého notebooku v roce 2009. Shromáždil přes 7 500 bitcoinů a pak se zastavil. Později prodal svůj notebook na eBay, ale předtím tak odstranil pevný disk, na kterém byly uloženy jeho soukromé klíče bitcoinů. Pevný disk držel v zásuvce v naději, že vydělá bitcoiny, když se jejich hodnota zvýší. Ale o několik let později, během nějakého úklidu domu, byl pevný disk omylem vyhozen. Podle dnešního směnného kurzu mají ztracené bitcoiny hodnotu více než 85 milionů dolarů. James chtěl provést prohlídku na skládce - nákladný a složitý úkol - ale kvůli environmentálním problémům a možnosti úniku nebezpečných plynů nebyla operace provedena.  

I se všemi těmito příběhy o obrovském nárůstu hodnoty bitcoinů by však investoři měli mít na paměti, že hodnota kryptoměn může volně kolísat. Například za posledních šest měsíců se bitcoin dramaticky zvýšil a snížil.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

Kryptoměny obecně jsou velmi volatilní. Jen proto, že hodnota bitcoinů v minulosti ohromně vzrostla, nezaručuje, že v tom bude pokračovat i v budoucnu.

Naše rada je neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit. NEKONSTALUJTE všechny nebo velký kus vašich těžce vydělaných peněz v naději, že budou skvělé. Možná budete mít štěstí, ale nestojí za to riziko ztráty všeho, pokud cena výrazně poklesne. Nejnovější směnné kurzy pro bitcoiny můžete vidět na naší bitcoinové kalkulačce.

5. Je bitcoinový legální?

S rostoucí popularitou bitcoinů kryptoměny obecně upoutaly pozornost vládních a finančních regulačních orgánů. Na rozdíl od padělků fiat měny, což je nezákonné, ve většině zemí je bitcoin sám o sobě legální.

Nicméně kvůli anonymní a neregulované povaze bitcoinu, mnoho vlád omezilo jeho použití. Někteří se obávají, že bitcoiny a další kryptoměny povedou ke ztrátě finanční kontroly vlády.

Většina zemí nemá jasné zákony týkající se používání kryptoměn, takže lidé jsou často zmateni ohledně svého stavu. Proto je nejlepší zkontrolovat pravidla vaší země týkající se legality bitcoinů a mít na paměti, že tyto zákony se mohou změnit.

Je zcela nezákonné držet bitcoiny v Alžírsku, Kolumbii, Nepálu, Bangladéši a několika dalších zemích. Naproti tomu ve Spojených státech není bitcoin legální, ale CFTC (Commodity Futures Trading Commission) jej považuje za komoditu. Pokud jde o daně, pravidla jsou podobná jako u jiných aktiv.

V mnoha zemích, například v Indii, spadá bitcoin do šedé oblasti, kde jej vláda prohlásila za nezákonnou, ale odrazuje od jeho používání vydáváním varování proti němu.

Co by nemělo být nutné uvádět, je to, že byste neměli používat bitcoiny k nákupu nebo prodeji nezákonných předmětů nebo služeb. Pokud je typ transakce nezákonný pomocí fiat měny, je také nezákonný pomocí bitcoinů nebo v tomto ohledu jakákoli jiná kryptoměna.

Hloubkový průvodce bitcoiny, který vás nenechal frustrovaný

6. Temná stránka bitcoinů

Ačkoli bitcoin má mnoho výhod - o kterých jsme podrobně diskutovali - některá varování vlády proti němu nejsou zcela neopodstatněná.  

Je to proto, že existují zločinecké prvky, které se snaží využít veškerého vzrušení a mediálního rozrušení obklopujícího bitcoiny. Například existují kybernetičtí zločinci, kteří zahajují Ponziho systémy slibné astronomické návratnosti investic. Až poté, co jejich peníze zmizí, si lidé uvědomí, že byli podvedeni. Mnoho vlád proto vede kampaně na zvyšování povědomí, které lidem doporučují zůstat skeptičtí a opatrně investovat.

Existuje také mnoho dalších způsobů, jak je kryptoměna zneužita:

  1. Z důvodu anonymity a snadnosti přenosu bitcoinů se teroristické skupiny pokusily získat finanční prostředky na sociálních sítích pomocí svých bitcoinových adres. I když to v minulosti nebylo příliš úspěšné, neexistuje žádná záruka, že teroristé v určitém okamžiku neuspějí. Je však třeba poznamenat, že jeho anonymita je omezena na síť blockchainů. Jakmile je bitcoin převeden na jinou měnu, lze vaši identitu a transakce sledovat prostřednictvím vaší IP adresy. A protože každá transakce na blockchainu je veřejná, je velmi snadné sledovat pohyb finančních prostředků.
  2. 12. května 2017 se po celém světě vyskytlo obrovské vypuknutí ransomwaru, známé jako útok Wannacry. Tento malware převzal kontrolu nad počítači obětí a požadoval peníze výměnou za jeho vzdání se. Přestože použitý ransomware nebyl nový, jednou z charakteristických vlastností tohoto útoku bylo to, že peníze byly požadovány ve formě bitcoinů. Tato událost zřejmě přinesla bitcoinům hodně špatné publicity. Další informace o ransomwaru a malwaru najdete v tomto článku.
 1. Existuje mnoho podvodů online, které vedly k tomu, že lidé ukradli bitcoiny. Typické online bankovnictví má několik úrovní ochrany, například heslo, dvoufaktorové ověřování, OTP atd. V případě bitcoinů je však třeba získat pouze soukromý klíč, aby bylo možné zcela vyprázdnit peněženku někoho. Podvodníci ukradli tyto klíče z počítačů lidí pomocí keyloggerů, hackerů trojských koní a phishingových útoků. Proto je důležité chránit vaši bitcoinovou peněženku stejně bděle, jako byste chtěli tvrdou hotovost. Je známo, že jiný typ podvodů provádějí někteří prodejci online: Inzerují produkt s obrovskou slevou a jako platbu přijímají pouze bitcoiny. Jakmile kupující zaplatí, prodá dodávka zboží velmi nízké kvality - nebo ještě horší, vůbec nic. A protože platby bitcoinů jsou nevratné, není možné se odvolat.
 2. Další kategorie podvodů zahrnuje ICO. Protože trh kryptoměny je vysoce neregulovaný, někteří lidé záměrně zahajují podvodné projekty blockchainu. Slibují průlomové inovace a přesvědčují investory, aby přispěli kapitálem. Ale místo toho, aby skutečně rozvinuli projekt, jednoduše jej prohlásí za neúspěšný a vezmou si za sebe všechny investované peníze. Jelikož je snadné vyhlásit bankrot a investování vždy zahrnuje potenciál pro ztrátu, lze jen velmi málo udělat pro ochranu těch, kteří zpět tyto projekty. Existuje také mnoho legitimních ICO, ale může být obtížné rozlišit mezi těmi, které jsou podvodnými. Pokud tedy uvažujete o investování do nového projektu blockchain, je důležité před otevřením peněženky provést náležitou péči.

7. Další implementace blockchainu

Bitcoin byl první a zůstává nejdůležitější implementací blockchainu. Od té doby však lidé přišli s různými dalšími způsoby používání systému.

A. Kryptoměny

Jedním ze způsobů, jak lidé používají blockchain, je vytvářet variace bitcoinů. Tito často inzerují sebe jako lepší nebo vylepšené verze bitcoinů a jsou souhrnně označováni jako altcoiny. Některé z hlavních altcoinů jsou:

 1. Litecoin: Litecoin byl spuštěn v roce 2011 a liší se jen nepatrně od systému bitcoinů. Jedním rozdílem je, že generování bloků trvá méně času. Ve srovnání s 10 minutami, které trvá bitcoin, Litecoin generuje blok každých 2,5 minuty. To znamená, že transakce jsou ověřovány rychleji. Dalším rozdílem je použitý hashovací algoritmus. Bitcoin používá SHA256 pro algoritmus důkazu o práci, zatímco Litecoin používá zašifrovat. Jedním z rysů scrypt je to, že je těžší vytvořit optimalizovaný hardware CPU nebo GPU, který bude řešit hádanku rychleji, a systém tak bude horníkům spravedlivější. To znamená, že dnes existují ASICS, které lze použít k těžbě Litecoinu.  
 2. Zcash: Zcash byl nedávno spuštěn v roce 2016. Stejně jako bitcoin poskytuje zabezpečené transakce prostřednictvím distribuované účetní knihy. Zcash se však liší od bitcoinů tím, že používá odlišný algoritmus kontroly práce (nazývaný zk-SNARK) a používá jinou strategii ochrany osobních údajů. V bitcoinovém systému jsou odesílatel, příjemce a množství převáděných peněz veřejné, zatímco u Zcash mohou zůstat soukromé a chráněné. Do konce roku 2017 Zcash již překročil hranici jednoho miliardy dolarů na trhu.
 3. Dogecoin: Dogecoin byl vlastně vypuštěn jako vtip v reakci na to, co někteří vnímají jako kryptoměnovou mánii. Jeho logo je mince nesoucí obličej psa známého z populárního internetového doge Doge. Je to úplná replika bitcoinů a nenabízí žádné rozlišení ani vylepšení, především proto, že to nebylo zamýšleno vážně. Zpočátku byla hodnota mince extrémně nízká. Jeho hodnota se však výrazně zvýšila a začala brát na seriózní investory - v poslední době dosáhla tržního limitu dvou miliard dolarů. Tvůrci, nespokojení se skutečností, že se mince stala tou pravou věcí, která se měla zesměšňovat, se nakonec z projektu odstranili. Nakonec se hodnota významně snížila, když byl Ryan Kennedy, majitel dogecoinové burzy s názvem Moolah, zatčen za podvod. Od ledna 2018 se však ocenění začalo opět zvyšovat.

B. Implementace v jiné měně

Jak je uvedeno výše, systém blockchain je použitelný pro více než kryptoměny. Existuje mnoho dalších nových nápadů založených na konstrukci, které stojí za miliardy dolarů.

 1. Ethereum: Ethereum je pro aplikace, co je bitcoin pro měnu. Poskytuje infrastrukturu pro aplikace běžící bez centrálního serveru. Stejně jako bitcoiny závisí i na uzlech na internetu. V tomto případě uzly poskytují CPU nezbytné pro spuštění aplikace. Aby se předešlo zneužívání a eliminovalo nekvalitní aplikace, Ethereum vyžaduje, aby aplikace utratily měnu nazývanou éter. Kód vyvinutý v síti Ethereum je řízen softwarem zvaným virtuální počítač Ethereum. Vývojáři používají chytré smlouvy vyvíjet aplikaci, která se spouští automaticky vždy, když jsou splněny stanovené podmínky. Například jednou inteligentní smlouvou by mohlo být automatické odeslání produktu po přijetí platby. Aplikace Ethereum se nazývají DAP (decentralizované aplikace) a stovky z nich již byly úspěšně spuštěny. Příkladem jsou aplikace, které se zabývají digitálními podpisy, predikčním softwarem, správou nabíjení elektrických vozidel a webovými stránkami pro hazardní hry.
 2. Vlnění: Zatímco bitcoin je určen pro veřejnost, Ripple je určen pro banky a platební sítě. V současné době banky používají protokol SWIFT (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci), který vyžaduje zapojení zprostředkovatelů. To plus kolísání směnných kurzů měn často vede ke zpoždění transakcí. Zvlnění umožňuje finančním institucím převádět, vypořádat, převádět a směňovat platby v reálném čase, aniž by tím vznikaly vysoké náklady. Ačkoli to ještě nebylo oficiálně přijato, mnoho bank již začalo používat Ripple ve zkušební fázi. Jedním důležitým rozdílem mezi Ripple a Bitcoin je to, že ne každý se může připojit k síti. Počítače se musí identifikovat a potřebovat povolení k účasti. V tomto smyslu není skutečně decentralizovaná ani veřejná.

Jak jsme viděli, existují některé negativní aspekty bitcoinu, a ty by měly být řešeny. To však neznamená, že bychom to měli úplně opustit. Blockchain je skutečná inovace schopná řešit nesčetné problémy. Je na nás, abychom byli moudří a náležitě je používali.

Považujete tento průvodce za užitečný? Pokud ano, sdílejte to se svými přáteli a kolegy na Facebooku a Twitteru.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me