Je NordVPN bezpečný? 2 příklady, které by na to odpověděly


Příklad 1 - Hlášené porušení údajů

NordVPN oznámila, že zažila datový hack na jednom z pronajatých serverů z datového centra ve Finsku v březnu 2018. Ale NordVPN není jediným poskytovatelem, kterého se to týká. Oba Avast a TorGuard byly porušením rovněž ovlivněny.

Společnost Avast řešila porušení, ke kterému došlo mezi květnem a říjnem 2019, kdy byli cíleni uživatelé její aplikace CCleaner. Stejně jako NordVPN byly ukradeny a sdíleny také šifrovací klíče TorGuard s neoprávněnými uživateli. Všichni tři sdíleli stejné datové centrum. 

Nicméně i přes nahlášené porušení údajů, Společnost NordVPN svým uživatelům nadále poskytuje vysoce zabezpečené služby. Porušení potvrdilo pouze to, co již víme o NordVPN: je to super bezpečné a nic nebude unikat.

Byl ovlivněn pouze jeden z 5 000 serverů NordVPN. Když se hacker připojil k serveru, mohl jen sledovat, co by poskytovatel internetu (ISP) viděl, ale toto nebylo nijak přizpůsobeno jedinému uživateli..

Oni byli nelze získat přístup k žádným protokolům o činnosti, totožnosti uživatele, uživatelským jménům nebo heslům, protože aplikace NordVPN neposílají tato pověření k ověření.

NordVPN okamžitě ukončil svůj vztah s datovým centrem a skartoval server. To znamená, že všichni uživatelé byli zcela nedotčeni, stejně jako kód, aplikace a šifrovací tunel VPN společnosti NordVPN.

Většina uživatelů společností NordVPN a TorGuard zůstává nezaujatá, protože většina z nich používá VPN k streamování geoblokovaného obsahu nebo obcházení digitální cenzury, nikoli z bezpečnostních důvodů..

Pro ty, kteří jsou si vědomi bezpečnosti, je jasné, že i ve výjimečných případech, kdy hacker dokáže zachytit jeden ze serverů NordVPN, jsou uživatelé zcela chráněni a zůstávají chráněni, protože ve skutečnosti nedošlo k žádnému úniku.

Pro uživatele může být lákavé přejít na jiného poskytovatele, zejména po nahlášeném porušení dat. Existuje však riziko přechodu na jinou službu, kde mohou být protokoly uchovávány a data mohou být skutečně únikem.

Navzdory hackerovi zůstává NordVPN vysoce bezpečný. Pokud ano, poskytuje uživatelům jistotu, že jejich data jsou v bezpečí i s hackerem na obrázku.

Příklad 2 - Kdo je za NordVPN?

V poslední době se na NordVPN vrhají pověsti a obvinění. Krátká verze je, že společnost NordVPN je ve vlastnictví společnosti Tesonet se sídlem v Litvě a jedná se o společnost zabývající se těžbou dat.

Když jsme tento příběh poprvé slyšeli, měli jsme strach, protože naši uživatelé pravidelně doporučují NordVPN, aby byli vysoce bezpečný a spolehlivý poskytovatel. Je nesmírně důležité, abychom se ujistili, že doporučujeme správnou VPN - a od té doby poctivost a transparentnost je naše motto, nikdy se nebojíme radit našim čtenářům, aby se vyhnuli stínovým VPN službám, bez ohledu na to, jak populární mohou být. Tentokrát však tomu tak není.

Když uslyšíte taková vážná obvinění, první věc, na kterou přirozeně přijde na mysl, je; jak mohu důvěřovat společnosti zabývající se těžbou dat, aby mohla provozovat službu VPN? Jak mohu věřit společnosti s mými online informacemi, když vydělávají z prodeje uživatelských dat?

Abychom mohli odpovědět na tyto otázky, musíme si jasně uvědomit situaci. Kdo je Tesonet? Jak souvisí Tesonet a NordVPN? Jak to ovlivní nás jako uživatele VPN? Čtěte dále, jak odpovíme níže.

Co je Tesonet?

Tesonet je velká společnost, která se specializuje na obchodní řešení. Poskytuje partnerským společnostem poradenskou podporu v různých oblastech, včetně marketingu založeného na výkonu, prodeje, technické podpory, náboru, kybernetické bezpečnosti, strojového učení a obchodního hostingu. Zkoumali jsme dále Tesonet a podívali jsme se na profil společnosti na Linkedin. Společnost byla založena v roce 2008, Tesonet se sídlem ve litevském Vilniusu a má asi 500 zaměstnanců. Tesonet má také partnery po celém světě - většinou společnosti specializující se na technologické nebo online oblasti, jako je NordVPN.

Co je to NordVPN?

NordVPN je poskytovatelem VPN založeným na Panamě, který nabízí online bezpečnostní řešení milionům uživatelů po celém světě od roku 2012. NordVPN je mezi uživateli oblíbený jedno z předních jmen v odvětví VPN. To je způsobeno zejména vysokými standardy zabezpečení a ochrany soukromí, zejména jejich přísnou politikou nulování záznamů. Na rozdíl od jiných populárních sítí VPN, NordVPN nikdy nebyl zachycen při sdílení dat s úřady nebo úniku dat uživatelů.

Jak souvisí NordVPN a Tesonet?

NordVPN je jedním z mnoha partnerů společnosti Tesonet. V minulosti, Tesonet poskytuje poradenské služby společnosti NordVPN v oblasti online prodeje a marketingu založeného na výkonu. To bylo, když NordVPN právě začínal, aby mu pomohl vyvinout se do velkého jména, jaké je dnes. Zdá se, že kvůli potřebě chránit soukromí svých uživatelů, zaregistrovali společnost v Panamě, kde úřady nemohly požadovat údaje. Vidíme o tom jasný důkaz: podle LinkedIn jsou zaměstnanci společnosti NordVPN v Panamě (jak je uvedeno níže), zatímco Tesonet v Litvě. Ale velké podnikání, jako je NordVPN, nemohlo být řízeno pouze šesti jedinci.

Screenshot na LinkedIn

Jak to ovlivňuje uživatele NordVPN?

Vztah mezi NordVPN a Tesonet nijak neovlivňuje uživatele NordVPN, a nepředstavuje to obavy.

Není to poprvé, kdy se velká společnost rozhodla zaregistrovat v jiné zemi. Například Google: provozují většinu svých zaměstnanců v USA, ale jsou registrováni v Irsku, aby ušetřili daně. Pokud jde o NordVPN, lze bezpečně předpokládat, že v Panamě nemají velký tým - umístění přátelské k soukromí, rozhodně nepatří mezi země pěti očí - mohou se vyhnout nutnosti poskytovat informace americké (nebo litevské) vládě.

To je pozitivní věc, protože chrání soukromí uživatelů. Smyslem založení společnosti v místě chráněném proti soukromí, jako je Panama, je chránit soukromí uživatelů internetu, nikoli naopak - zejména když NordVPN neuchovává vůbec žádná data protokolování, jak bylo uvedeno výše.

Hola VPN vs NordVPN a další obvinění

Můžete najít bezohlednou konkurenci v jakémkoli oboru podnikání. Někdy se to může mírně neetické obrátit, když společnosti napadají své konkurenty šířením falešných pověstí o jejich integritě ve snaze narušit důvěru mezi společností a jejími uživateli. To se přesně děje s NordVPN.

Komunita Reddit v současné době ukazuje prstem na soukromý přístup k internetu jako ten, kdo stojí za těmito obviněními (nenašli jsme pro to důkazy).

Reddit Screenshot

Hola VPN, další konkurent společnosti NordVPN, se však poté, co prošel obchodním sporem s společností Tesonet, rozhodl pokusit se zasáhnout Tesonet zpět tím, že pošpiní NordVPN. Společnosti VPN mohou být snadným cílem, protože se zabývají ochranou soukromí na internetu - což samozřejmě vyžaduje vysokou míru důvěry mezi společností a jejími zákazníky. Proto, když se Hola rozhodla hodit hardball na Tesonet, zaměřila ho přímo na NordVPN - ve snaze zasáhnout tam, kde to bolí.

Legrační je, že když Hola nepracovala se službami Google a uživatelé, kteří zjistili, že při připojení k Hole nemohli používat Vyhledávání Google, začali odinstalovat Holovy aplikace, Hola udělala doporučení doporučit alternativní služby VPN. Hádejte, kdo byl první na tomto seznamu? To je pravda: NordVPN.

Sečteno a podtrženo

Protože poctivost je název naší hry, pokud je VPN chycena s kalhotami dolů, nikdy neváháme snížit její hodnocení. Po důkladném prozkoumání tohoto nedávného „skandálu“ však stále cítíme jistotu NordVPN je stále jednou z nejbezpečnějších sítí VPN v okolí. Je docela možné, že jeho rychlý růst a rostoucí popularita jsou součástí důvodu, na který útočí další poskytovatelé VPN.

V každém případě budeme i nadále pečlivě sledovat jejich služby. Nikdy nebudeme doporučovat VPN, pokud si nebudeme jisti, že je pro vás bezpečné.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me