Kompletny przewodnik po VPS vs VPN – Który jest odpowiedni dla mnie w 2020 roku?


Podczas gdy VPN i VPS brzmią tak samo, usługi te są w rzeczywistości znacząco różne.

Aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednią technologię dla swojego biznesu lub użytku osobistego, ważne jest, aby zrozumieć, co robią VPNy i VPS. Mają różne cele i konfiguracje, więc zdecydowanie nie możesz ich zastąpić drugim.

Ponieważ brzmią tak podobnie, może się zdarzyć, że otrzymasz niewłaściwą usługę dla twoich potrzeb, jeśli nie dowiesz się o nich więcej. Na szczęście możemy pomóc. W następnym artykule wyjaśnimy podobieństwa i różnice między tymi usługami, abyś mógł to zrobić wybierz system, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Co to jest VPS (wirtualny serwer prywatny)?

VPS to wirtualny prywatny serwer, ale co to tak naprawdę oznacza? Po pierwsze, przejdźmy jak działa tradycyjny serwer. Serwer to komputer, urządzenie cyfrowe lub program cyfrowy, który przetwarza żądania i wysyła informacje do innych komputerów.

Serwer to jak kamerdyner. Sumiennie przyjmuje żądania innych komputerów, wykonuje pracę, którą chcą, i zwraca gotowe projekty na obsługiwanych urządzeniach. Może hostować strony internetowe, uruchamiać aplikacje, obsługiwać usługi e-mail, przechowywać pliki, przekazywać komunikację między urządzeniami i wiele więcej.

Gruntownie, serwer pomaga sieci komputerowej (takiej jak sieć lokalna lub sieć LAN) obsługując je wszystkie, aby mogli łatwo udostępniać i odbierać dane. Może też ułatwiać aplikacje online, które działają w sieciach WAN lub sieciach rozległych.

Technicznie rzecz biorąc, laptop lub komputer stacjonarny (komputer osobisty) mógłby być używany jako serwer, ale prawdopodobnie miałby problemy z nadążeniem za wymaganiami sieci i / lub aplikacji.

Ponieważ mają wiele obowiązków do wykonania na wielu urządzeniach, serwery są zwykle bardziej wydajne niż typowe komputery. Często też mają dodatkowe funkcje, systemy i zabezpieczenia aby pomóc im optymalnie funkcjonować.

Proces udostępnienie serwera do sieci nazywa się hostingiem. Termin ten jest najczęściej używany w hostingu, który używa serwera do umieszczania stron internetowych w Internecie.

Istnieje kilka różnych typów hostingu serwerów, w zależności od konfiguracji. Obejmują one:

 • Hosting serwerów współdzielonych
  Tego rodzaju serwery odpowiadać na żądania od wielu klientów od razu. To ich czyni bardziej przystępny cenowo, ale może je również zrobić wolniejszy i / lub mniej skuteczny.
 • Hosting dedykowanego serwera
  Jak sama nazwa wskazuje, serwer dedykowany to taki obsługuje tylko jednego klienta, a nawet pojedynczą funkcję, której potrzebuje jeden klient. Na przykład duża sieć restauracji może mieć dedykowany serwer dla swojego systemu rezerwacji online. Serwery dedykowane to bardziej kosztowne i może obsługiwać tylko jeden system operacyjny (system operacyjny). Są na plus bardziej konfigurowalny.
 • Hosting VPS
  Wirtualne prywatne serwery to hybryda serwerów współdzielonych i dedykowanych. Jak wspólny serwer, VPS obsługuje wielu klientów jednocześnie. Jednak utrzymuje każdego klienta osobno, na swoim własnym serwerze wirtualnym, zapewniając opcje szybkości, prywatności i personalizacji serwera dedykowanego. Ponadto VPS może uruchomić więcej niż jeden system operacyjny naraz.
 • Hosting w chmurze VPS
  Chmury VPS działają podobnie jak tradycyjne VPS, ale tak rozłożyć serwery wirtualne na chmurową sieć serwerów fizycznych. Zmniejsza to ryzyko awarii serwera. Chociaż Cloud VPS mogą być nieco Mniej bezpieczne niż zwykłe VPS, mogą rozszerzaj się łatwiej, skalowanie przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej w razie potrzeby. Chmury VPS mogą również mieć mniej przestojów niż zwykłe systemy VPS.

Zasadniczo VPS to coś więcej nowoczesna, zaawansowana wersja hostingu serwerów. To jest wirtualny ponieważ dzieli cyfrowo serwer fizyczny lub serwery. To jest prywatny ponieważ dostęp do niego ma tylko użytkownik, który go kupił (w przeciwieństwie do serwera udostępnionego). To jest serwer ponieważ wykonuje zadania dla sieci urządzeń. To jest VPS.

Jak działa VPS?

VPS działa poprzez proces o nazwie wirtualizacja. Ta technika wykorzystuje oprogramowanie „hypervisor” do podzielić jeden lub więcej serwerów fizycznych na wiele komputerów wirtualnych.

Oznaczałoby to dla tradycyjnego VPS partycjonowanie jednego serwera fizycznego na wiele niezależnych serwerów wirtualnych, każdy z własnym segmentem procesora, pamięci RAM, dysku twardego i innych zasobów fizycznego serwera.

Cloud VPS wirtualizacja działa w ten sam sposób, tyle że z tym dzieli zasoby fizyczne na więcej niż jeden serwer.

Poszczególne jednostki obliczeniowe tworzone przez oprogramowanie hypervisor nazywane są „maszynami wirtualnymi” lub maszynami wirtualnymi.

Oprócz tworzenia maszyn wirtualnych, VPS pozwala klientom instalować własne systemy operacyjne (systemy operacyjne) na swoich maszynach wirtualnych. Ułatwia im to uruchamianie aplikacji i płynną komunikację z siecią.

Kto potrzebuje hostingu serwera VPS?

Niektóre osoby mogą korzystać z hostingu serwerów VPS do uruchamiania niektórych programów lub grania w gry wideo wymagające dużej ilości procesora, jeśli robią to często. jednak, Usługi VPS są zazwyczaj najbardziej odpowiednie dla firm.

Możesz potrzebować hostingu serwera VPS, jeśli:

 • Prowadzisz jedną lub więcej witryn, które generują duży ruch. Jeśli prowadzisz witryny z kilkoma setkami odwiedzających dziennie, VPS to niedrogie rozwiązanie zapewniające szybkość i niezawodność. Firmy często przechodzą z serwerów współdzielonych na serwery VPS, gdy ich witryny zaczynają się zawieszać w wyniku udostępniania zasobów stronom internetowym innych klientów. Pamiętaj jednak, że możesz napotkać te same problemy z hostingiem serwera VPS, jeśli wybierzesz słabego dostawcę, który nie przypisuje poprawnie zasobów wirtualnych do poszczególnych maszyn wirtualnych.
 • ty uruchamiać bardzo zaawansowane aplikacje. Jeśli potrzebujesz jednego lub więcej serwerów do uruchamiania złożonego oprogramowania, programów do planowania lub innych bardziej skomplikowanych aplikacji, VPS jest doskonałą opcją. To ekonomiczny, ale prywatny i niezawodny serwer.
 • Masz strony internetowe z Platformy eCommerce. Mogą one wymagać dodatkowej mocy hostingu serwera VPS, aby działać płynnie. W końcu nie chcesz, aby Twoja witryna uległa awarii, ponieważ klient dokonuje dużego zakupu.
 • Chcesz większa kontrola nad serwerem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, łatwiej jest dostosować serwery VPS do twoich potrzeb i preferencji niż serwery współdzielone.
 • Musisz uruchomić zdalnie sterowane oprogramowanie. Ponieważ VPS tworzą maszyny wirtualne (maszyny wirtualne), które działają podobnie jak tradycyjne komputery, możesz uruchamiać na nich programy z daleka.
 • Twój biznes się rozwija w szybkim tempie. Hosting serwerów VPS jest bardziej skalowalny niż w przypadku innych typów serwerów. VPS to dobry wybór dla rozwijającej się firmy, która potrzebuje swoich serwerów, aby nadążyć.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy, które potrzebują dodatkowej obsługi serwerów dla swojej działalności online powinien rozważyć systemy VPS. Ten rodzaj hostingu jest najbardziej odpowiedni dla małych i średnich firm, które chcą większej prywatności i kontroli bez wysokich cen.

Co to jest VPN (Virtual Private Network)?

Podobnie jak VPS, VPN lub wirtualna sieć prywatna, dotyczy serwerów, ale w zupełnie inny sposób. Zazwyczaj, kiedy korzystasz z Internetu, twoje prośby - wraz z adresem IP i, w niektórych przypadkach, danymi osobowymi - iść na serwer, który je przetwarza i wysyła żądane informacje z powrotem.

To jest skuteczny system, ale nie do końca prywatny, ani bezpieczny. Cyberprzestępcy mogą włamać się do twoich danych podczas przesyłania kradnie poufne informacje, takie jak hasła do kont bankowych. Ponadto Twój dostawca usług internetowych (ISP) lub agencje rządowe mogą to zrobić szpieguj swoją aktywność.

Do chroń swoje informacje i pozwolę ci przeglądać internet bardziej anonimowo, Sieci VPN trasują Twoje dane przez własną sieć serwerów, zanim dotrą do miejsca docelowego. W ten sposób to wygląda na to, że Twoja aktywność internetowa pochodzi z serwerów VPN, a nie z własnych.

Ponadto VPN korzystają z techniki o nazwie tunelowanie w celu dalszej ochrony twoich prywatnych informacji. Sieci VPN przesyłają dane osobno od reszty Internetu, w wirtualnych „tunelach”.

VPN również szyfruj żądania serwera, przekształcanie informacji w kod, który można odkodować tylko wtedy, gdy osiągnie właściwy cel.

Chociaż sam dostawca VPN może być w stanie monitorować Twoją aktywność w Internecie, wielu najlepszych dostawców VPN ma takie Polityka „bez logów”. Oznacza to, że oni nie przechowujcie informacji o tym, co robicie z ich serwerami, więc nawet jeśli rząd zażąda tych informacji lub zhakowane zostaną bazy danych VPN, Twoje wrażliwe dane byłyby bezpieczne.

Ponadto wielu dostawców VPN obejmuje wyłącznik awaryjny. Ta funkcja chroni Twoją prywatność, automatycznie wyłączając całe połączenie internetowe, jeśli spadnie VPN. To zapobiega ujawnieniu twojego adresu IP i danych osobowych podczas przerwy w połączeniu.

Jak działa VPN?

Dostawcy VPN mają dziesiątki, setki, a nawet tysiące serwerów, często rozproszonych po całym świecie. Kiedy ty pobierz oprogramowanie VPN na komputerze, urządzeniu mobilnym lub routerze, to zapewnia, że ​​ruch internetowy trafia na jeden z tych serwerów przed dotarciem do witryny lub aplikacji, której używasz.

To maskuje twój rzeczywisty adres IP i sprawia, że ​​wygląda na to, że ruch internetowy faktycznie pochodzi z serwera VPN. Może zmienić Twoją widoczną lokalizację na inne miasto lub nawet inny kraj.

Aby „tunelować” informacje i oddzielić je od innych danych podróżujących online, dostawców VPN „Kapsułkuje” to. Zasadniczo stawia to cyfrowe zawijanie innych informacji wokół niego, przez co trudno powiedzieć, co to jest.

Jak wyjaśniliśmy powyżej, Dostawcy VPN również szyfrują twoje dane, co jeszcze bardziej utrudnia hakowanie.

Szyfrowanie tłumaczy twoje informacje w złożony kod które można odczytać tylko za pomocą odpowiedniego narzędzia do dekodowania. Oznacza to, że nawet jeśli cyberprzestępcy lub szpiegowi uda się znaleźć twoje dane w tunelu, będzie musiał rozszyfrować swój kod, aby to zrozumieć.

Najpopularniejsze protokoły tunelowania i szyfrowania dla sieci VPN to: PPTP, L2TP / IPSec, IKEv2 / IPSec, SSTP i OpenVPN. Wszystkie mają swoje zalety i wady, ale ogólnie, zalecamy OpenVPN, w oparciu o doskonałą wydajność i silne szyfrowanie.

Kto potrzebuje VPN?

Sieci VPN były pierwotnie opracowany z myślą o dużych przedsiębiorstwach. Firma może potrzebować VPN, aby chronić swoje dane przed wścibskimi oczami lub maskować swój adres IP.

Obecnie wielu indywidualnych klientów potrzebuje również VPN. Dzięki tej technologii codzienne życie jest znacznie prostsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze. Możesz skorzystać z VPN, jeśli chcesz:

 • Przeglądaj Internet z większą prywatnością
  Tradycyjne połączenia internetowe po prostu nie są bezpieczne. Cyberprzestępcy mogą słuchać twoich połączeń internetowych, przechwytywać informacje bankowe lub kraść hasła. Agencje rządowe mogą szpiegować każdą działalność, którą uznają za „podejrzaną”, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kraju objętym umowami 5 oczu, 9 oczu lub 14 oczu. Ponadto strony internetowe mogą przechowywać historię Twojej aktywności i dane osobowe do wykorzystania w reklamie. Sieci VPN mogą pomóc w zapobieganiu wszystkim tym atakom na swoich danych, więc możesz korzystaj z zalet Internetu bez rezygnacji z prawa do prywatności.
 • Dostęp do treści ograniczonych geograficznie
  Wiele stron internetowych i usług przesyłania strumieniowego ogranicza swoje treści do określonych krajów. Nazywa się to geoblokowaniem, i może być bardzo frustrujące. Na przykład możesz oglądać niektóre programy tylko wtedy, gdy uzyskasz dostęp do Netflix z amerykańskiego adresu IP. Podczas instalowania sieci VPN zwykle można to zrobić wybierz kraj, z którego ma wyglądać twój ruch, aby łatwo ominąć geobloki.
 • Wyświetl strony internetowe swoich bloków sieciowych
  Niektóre szkolne i pracujące sieci Wi-Fi uniemożliwiają uczniom lub pracownikom dostęp do niektórych stron internetowych. Dzięki VPN możesz przeglądaj swobodnie i spójrz na dowolną stronę, którą chcesz.
 • Korzystaj z publicznego Wi-Fi bezpiecznie
  Chociaż jest to wygodne i bezpłatne, korzystanie z publicznego Wi-Fi stanowi zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Tego typu sieci są niestety niezwykle łatwe do zhakowania. Jeśli chcesz uniknąć naruszenia bezpieczeństwa danych i wirusów, zalecamy korzystaj z VPN przy każdym połączeniu z publicznym Wi-Fi.
 • Unikaj dławienia przez twojego dostawcę usług internetowych
  Twój dostawca usług internetowych może zmniejszyć przepustowość niektórych witryn lub aktywności online, takich jak połączenia P2P (Peer to Peer). Nazywa się to dławieniem i to celowo spowalnia połączenie internetowe. Jeśli korzystasz z VPN, Twój dostawca usług internetowych będzie mógł stwierdzić tylko, że go używasz, a nie odwiedzane witryny lub aktywność online, w którą się angażujesz. W ten sposób, posiadanie sieci VPN może zapobiec dławieniu i przyspieszyć połączenie internetowe.
 • Uzyskaj dostęp do cenzurowanych stron internetowych
  Jeśli mieszkasz w kraju z cenzurą rządową, możesz nie być w stanie uzyskać dostępu do niektórych stron internetowych z faktycznym adresem ISP. VPN może sprawi, że Twój ruch internetowy będzie pochodził z innego kraju, umożliwiając przeglądanie dowolnej strony, którą chcesz. Należy jednak pamiętać, że niektóre kraje cenzurujące wprowadziły VPN jako nielegalne.
 • Oszczędzać pieniądze
  Istnieje kilka sposobów, w jakie VPN może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Przede wszystkim, jeśli chcesz oglądać geoblokowane media strumieniowe, możesz to zrobić wbez konieczności kupowania każdego odcinka ulubionego programu indywidualnie. Ponadto, sprawiając wrażenie, że Twoje żądania internetowe pochodzą z innego kraju, możesz to zrobić oszczędzaj pieniądze na lotach, hotelach, subskrypcjach, wynajmie samochodów, oprogramowaniu i innych wydatkach. Ponadto VPN mogą zaoszczędzić pieniądze, które mogłeś stracić, gdyby Twoje konto bankowe zostało zhakowane na niepewnym połączeniu. To sprawia, że ​​niska miesięczna opłata za VPN jest bardzo warta.

To tylko kilka sytuacji, w których posiadanie VPN może ci pomóc.

Różnica między VPN a VPS

Zarówno VPN, jak i VPS wykorzystują technologię wirtualną do modyfikowania sposobu interakcji urządzeń z serwerami. Jednak podobieństwa między tymi dwiema usługami zasadniczo się na tym kończą. Sieci VPN i VPS działają bardzo odmiennie od siebie i służą własnym, odrębnym celom.

VPS jest najbardziej przydatny dla firm, ponieważ zapewnia niedrogi, wydajny hosting serwerów do obsługi stron internetowych, zaawansowanych aplikacji i podobnych funkcji.

Sieci VPN mogą pomóc zarówno osobom fizycznym, jak i firmom chronić ich prywatność i zmieniać ich pozorne lokalizacje online.

Sieci VPN zazwyczaj nie obsługują witryn ani aplikacji jak robią VPS. Zamiast, Sieci VPN zmieniają sposób ruchu w Internecie więc możesz wyglądać na znajdującego się w innym miejscu, chronić swoje poufne informacje i potencjalnie przyspieszyć połączenie.

Oprogramowanie hiperwizora, które uruchamia VPS, zwykle zawiera pewne zabezpieczenia, takie jak zapory ogniowe, a niektóre systemy VPS mają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa w celu ochrony danych użytkownika. Jednak ogólnie rzecz biorąc, te serwery wirtualne nie są bezpieczniejsze niż tradycyjny serwer.

Witryny, aplikacje i informacje hostowane na VPS może być narażony na włamanie lub inwigilację rządu. VPS zapewnia przede wszystkim hosting serwera, a nie bezpieczeństwo danych.

W przeciwieństwie, Sieci VPN są skoncentrowane i często projektowane w oparciu o funkcje bezpieczeństwa, takich jak tunelowanie, szyfrowanie, maskowanie adresów IP, zasady braku dzienników i przełączniki zabijania, żeby wymienić tylko kilka.

do tego, VPS zwykle nie mogą zmienić pozornej lokalizacji ruchu internetowego radzą sobie. Jeśli twój VPS znajduje się w kraju ograniczonym geograficznie, prawdopodobnie nie będziesz w stanie ominąć blokad geograficznych. Z drugiej strony, Sieci VPN mogą zmieniać adresy IP swoich użytkowników i regularnie robią to, aby ominąć blokowanie geograficzne.

Podsumowując: VPS to ekonomiczny serwer hostować, podczas gdy a VPN to usługa, która bezpiecznie, prywatnie łączy cię z Internetem z różnych lokalizacji.

VPN vs VPS: Który jest odpowiedni dla mnie?

Jeśli już Cię znasz lub znasz potrzebujesz serwera do obsługi Twojej witryny, aplikacji, sklepu eCommerce lub innej działalności online, VPS może być odpowiednim opcja dla twoich potrzeb. Może łączyć zalety serwerów dedykowanych i współdzielących, aby zwiększyć aktywność Twojej firmy w Internecie.

Jako osoba prywatna, VPS może być dla Ciebie odpowiedni, jeśli chcesz zdalnie uruchamiać złożone aplikacje lub wykonywać zadania obciążające procesor. Jednak większość zwykli użytkownicy Internetu prawdopodobnie nie będą potrzebować VPS do przeglądania Internetu lub uruchamiania podstawowych programów.

Jeżeli twój firma chce poprawić swoje bezpieczeństwo online, powinieneś rozważyć VPN system, który pomaga zabezpieczyć twoje informacje. Dodatkowo, VPN może pomóc, aby Twoja aktywność online była w innym kraju, jeśli jest to ważne dla klientów lub dostawców.

Wiele, jeśli nie większość, zwykli użytkownicy Internetu mogą znacznie skorzystać z usług VPN. Sugerujemy, aby spojrzeć na VPN, jeśli chcesz zachować swoją prywatność w Internecie, oglądać programy z blokowaniem geograficznym, unikać dławienia dostawcy usług internetowych, korzystać z udostępniania plików P2P, kupować bilety lotnicze, przeglądać Internet bez ograniczeń lub korzystać z publicznego Wi-Fi.

Zasadniczo, podczas gdy hosting serwerów VPS jest dość specyficzną usługą, która jest bardzo korzystna w kilku szczególnych okolicznościach, Sieci VPN są przydatne dla niemal każdego, kto korzysta z Internetu.Jeśli chcesz wypróbować VPN, zalecamy NordVPN - jest bezpieczny, szybki i oferuje wyjątkową funkcjonalność.

Używanie VPS jako VPN

Chociaż VPS i VPN to różne technologie, można je łączyć. Możesz użyj VPS jako serwera hostingowego, aby stworzyć własną sieć VPN.

Niektórzy doświadczeni użytkownicy technologii tworzyć własne sieci VPN, aby oszczędzać pieniądze i zapewnić pełną prywatność. Woleliby nie płacić niewielkich miesięcznych opłat, które często pobierają profesjonalni dostawcy VPN, i nie ufają firmom VPN, że nie przechowują swoich informacji (chociaż jest wielu bardzo renomowanych dostawców z zasadami braku logów).

Daje to większą kontrolę nad siecią i ustawieniami bez żadnych kosztów, istnieją sprzeczne dowody na temat prywatności VPS VPN. W wielu przypadkach dostawca VPS będzie miał Twoje informacje, podobnie jak dostawca VPN.

Ponadto, ponieważ jest to bardziej skomplikowany proces, VPN VPS wymaga znacznej wiedzy komputerowej do skonfigurowania i uruchomienia. Eksperci IT mogą łatwo wykorzystać VPS jako VPN, ale zdecydowana większość użytkowników prawdopodobnie miałaby z tym problem.

Ponadto, jeśli nieprawidłowo skonfigurujesz VPS VPN, to Ty może faktycznie ujawnić więcej twoich prywatnych informacji. Ty także może nie być w stanie uzyskać funkcji, których naprawdę potrzebujesz VPN dla, np. omijanie bloków geograficznych lub szyfrowanie informacji.

Chyba że masz pewność, że możesz skonfigurować udaną sieć VPS VPN, zamiast tego zalecamy skorzystanie z usług jednego z naszych najwyżej ocenianych profesjonalnych dostawców VPN. Usługi te zazwyczaj oferują znakomite wyniki i mają solidne zasady braku dzienników. Aby rozpocząć, wystarczy zainstalować oprogramowanie.

Dalsza lektura

Czy jesteś gotowy, aby wypróbować VPN? Sugerujemy przeczytanie następujących artykułów:

 • 8 najlepszych darmowych wersji VPN - wypróbuj Premium VPN za darmo
 • 4 bardzo łatwe & Szybkie sposoby (NAPRAWDĘ) ukrycia adresu IP
 • 5 najlepszych sieci VPN dla wielu urządzeń & Znajomości
 • Jak sprawić, by VPN był niewykrywalny i omijał bloki VPN
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me