Porovnání NordVPN vs ProtonVPN – Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

NordVPN a ProtonVPN jsou dva poskytovatelé se značným zaměřením na zabezpečení, ale také spoustu přidané hodnoty. Který z nich je lepší vybrat?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá, jak by si mysleli fanoušci NordVPN. Ačkoli NordVPN často najde místo v nejlepších seznamech a ve výjimečných výkonech má vynikající výkon naše nejlepší celkové žebříčky VPN, ProtonVPN vytváří silný případ s vlastní leštěnou službou.

Abychom našli vítěze, musíme jít hlouběji. V tomto srovnání jsme testovali NordVPN a ProtonVPN v několika klíčových kategoriích. Čtěte dále a zjistěte, kde je každá z těchto prémiových sítí VPN nejsilnější a která z nich nabízí lepší všestrannou hodnotu.

Chcete-li získat kompletní přehled těchto dvou poskytovatelů nejvyšší úrovně, zveme vás k nahlédnutí do naší hloubky Recenze NordVPN a ProtonVPN Posouzení.

POZNÁMKA: ProtonVPN má tři placené plány s různými funkcemi. Pro toto srovnání jsme použili ProtonVPN Plus, což je z hlediska vlastností a ceny nejvíce podobné NordVPN.

Obsah

 1. Streamování
 2. Torrenting
 3. Náklady
 4. Snadnost použití
 5. Kompatibilita
 6. Rychlost
 7. Servery a sítě
 8. Soukromí a bezpečnost
 9. Konečný verdikt

NordVPN vs. ProtonVPN - kategorie

Toto srovnání jsme založili na osm základních atributů VPN.

První nahoře jsou streamování a torrenting kategorií, kde se podíváme na schopnost každé VPN obejít geo-omezení a porovnat funkce P2P.

Dále porovnáme cenovky NordVPN a ProtonVPN, uživatelskou přívětivost a podporu platformy v náklady, snadné použití, a kompatibilita sekce.

Provedli jsme také podrobné testy, abychom našli rychlejší VPN na různých serverech po celém světě. Nevynechávejte Rychlost kategorii, pokud vás zajímají konečné výsledky!

V neposlední řadě se podíváme na to, jak se tyto dvě prémiové sítě VPN na internetu hodí serverové sítě, soukromí, a bezpečnostní srovnání.

Podmínky jsou tedy stanoveny a závod je zapnutý! Uvidíme, která VPN vyjde dopředu.

1. Streamování

Není žádným tajemstvím, že spolehlivé geo-spoofing je nutností, pokud chcete mít přístup ke svému oblíbenému obsahu odkudkoli.

Ne všechny služby VPN však mohou poskytovat konzistentní datové proudy bez překážek regionálních omezení. Mohou NordVPN a ProtonVPN uspět a který z nich to dělá lépe?

Na první pohled slibně, obě sítě VPN pracují s řadou populárních streamovacích služeb. NordVPN má působivější výsledky pro Netflix, poskytuje snadný přístup ke katalogům v USA, Velké Británii, Kanadě, Francii, Japonsku a Brazílii. ProtonVPN nenabízí stejnou flexibilitu tady, ale přístup k USA Netflix by neměl být problém.

Mezi další toky, které můžete sledovat pomocí VPN, patří Hulu a Amazon Prime Video. NordVPN se táhne ještě dále dopředu, protože má také přístup BBC iPlayer - v našich testech se nepodařilo ProtonVPN dosáhnout.

Ve skutečnosti pravděpodobně najdete funkční server NordVPN pro prakticky jakýkoli stream. Existují dva důvody: NordVPN má skutečně masivní síť s 5 100+ serverů, a přichází s velmi užitečnou funkcí zvanou SmartPlay.

SmartPlay je šifrovaný, inteligentní DNS proxy, který je nasazen automaticky při pokusu o přístup ke streamovací službě s regionálními bloky. To nejen zaručuje spolehlivé streamování na většině oblíbených webů, ale také přispívá k a bezproblémové uživatelské prostředí - vše, co musíte udělat, je vybrat tu správnou zemi (například pokud chcete US Netflix, jednoduše se připojte k americkému serveru).

Ve srovnání s možností streamování společnosti NordVPN, ProtonVPN zaostává. Nemá žádné standout funkce pro lepší přístup, a nabízí mnohem menší rozmanitost serverů a umístění.

Vítěz pro streamování: NordVPN

ProtonVPN prokazuje slušný výběr pro některé proudy v USA, jako jsou Netflix a Hulu, ale to nestačí na výhru zde. NordVPN je v této kategorii jasným favoritem - jeho výhoda v serverech a funkcích streamování vede k spolehlivějšímu přístupu k širšímu obsahu po celém světě.

Vyzkoušejte streamování s NordVPN!

2. Torrenting

Jak NordVPN, tak ProtonVPN umožňují připojení P2P a sdílení souborů, s podobným přístupem. V aplikacích VPN najdete speciální servery pro torrentování.

NordVPN je jednodušší služba od začátku s jeho vyhrazená karta P2P.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

ProtonVPN nemá předběžný profil P2P, ale můžete si nastavit svůj vlastní během několika sekund. Celkově to dělá stejnou práci jako NordVPN, ale budete muset vyvinout další úsilí k přidání požadovaných profilů.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Za zmínku také stojí ProtonVPN vám nedává mnoho serverů P2P. V současné době si můžete vybrat z 69 palců Austrálie (4), Nizozemsko (16), Singapur (20), a Švédsko (16). Tato čísla jsou trochu zklamáním, a nedostatek míst P2P v Americe / východní Evropě může být problém pro uživatele v těchto regionech.

NordVPN je mnohem působivější s téměř 4 400 P2P serverů v 45 zemí. Bez ohledu na to, kde žijete, pravděpodobně najdete vhodný server, který je velmi blízko vaší fyzické poloze - je velmi důležité, pokud chcete z vaší VPN dosáhnout nejlepšího výkonu.

Také dostanete Podpora proxy serveru SOCKS5 s předplatným NordVPN. Tyto servery proxy jsou nakonfigurovány ve vašem klientovi torrent a obvykle poskytují vyšší rychlosti, proto mnoho nadšených fanoušků torrentu těší, že je mají.

ProtonVPN nepřichází s proxy servery SOCKS5, ale nabízí split tunneling. Díky této funkci můžete VPN přizpůsobit specificky pro P2P tím, že povolíte klienta torrentu. Bylo řečeno, nemůžete mít tunelování rozděleny a přepínač zabíjení povolen současně, takže při stahování torrentů to není ideální věc.

Vítěz pro Torrenting: NordVPN

V tomto srovnání nebudete mít problémy s torrentováním ani s VPN, i když rozdíl je jasný. NordVPN má mnohem lepší P2P síť a přidal bonus SOCKS5 proxy. ProtonVPN není hrozná VPN pro torrenty, ale omezený seznam serverů P2P může být problémem, pokud nemáte sídlo v Evropě, Austrálii nebo jihovýchodní Asii..

Vyzkoušejte Torrenting s NordVPN!

3. Náklady

Při hledání sítě VPN je cenovým faktorem obvykle hnací faktor. Může ProtonVPN konečně získat vítězství od NordVPN v této kategorii?

Pokud jste na trhu s krátkodobou službou, může to prostě udělat. Měsíc ProtonVPN Plus je zhruba o 16% levnější než NordVPN, ale nedělejte chybu - měsíční plány jsou plošně drahší. Pokud hledáte hodně, měli byste se určitě podívat na delší plány.

Zde se věci mění. Ve srovnání s paušální 20% slevou ProtonVPN na roční předplatné stojí NordVPN na 41% slevě. Díky tomu je roční plán NordVPN téměř o 13% levnější než alternativa ProtonVPN.

Dobrá zpráva pro uživatele NordVPN zde nekončí. Můžete se také přihlásit k odběru na dva roky, což vás sladí 58% sleva. Ale ještě působivější je tříletý plán - můžete jej získat pomocí některého z našich speciálních kupónů a snížit konečnou cenu o neuvěřitelných 70%! S nějakou rychlou matematikou to zjistíte Tři roky NordVPN končí o něco dražší než jeden rok ProtonVPN Plus.

Vítěz ceny: NordVPN

Obě sítě VPN začínají být drahé a díky delším předplatným se stávají cenově výhodnými. Přesto NordVPN absolutně převyšuje ProtonVPN, pokud jde o slevy, zejména pokud se rozhodnete pro vraha tříletého obchodu. Žádná soutěž zde - NordVPN má přesvědčivé vítězství.

Vyzkoušejte NordVPN!

4. Snadné použití

Aplikace NordVPN a ProtonVPN je radost používat. S žádnou službou nebudete mít žádné potíže, ale jsme tu, abychom našli tu lepší. Pojďme se blíže podívat.

NordVPN vypadá ostře a čistě na všech platformách. Mobilní aplikace jsou kompaktnější, ale jejich použití je také snadné. Tlačítko rychlého připojení existuje, pokud byste raději nechali VPN najít optimální server. Pokud chceš vyberte si jeden ručně, to je také snadné, stačí si vybrat ze seznamu pohodlných serverů vlevo.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

ProtonVPN je z hlediska funkčnosti téměř totožný, jak můžete vidět z níže uvedeného snímku obrazovky.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

A pozoruhodný rozdíl je v profilech kartu, kterou jsme zmínili dříve. Pomocí této další karty můžete ProtonVPN přizpůsobit vašim potřebám vytvořením oddělené profily se specifickým nastavením protokolu, země a serveru.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Obě sítě VPN poskytují informace o zatížení serveru, takže je snadné se vyhnout přeplněným serverům - to je pravda více u NordVPN, díky jeho výhodě v naprostých číslech oproti ProtonVPN.

Přístup k nastavení je přímý - přesně to, co byste očekávali od obou sítí VPN. NordVPN vkládá všechna nastavení (i pokročilé funkce) do Všeobecné tab.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

ProtonVPN používá mírně odlišný přístup a rozděluje nastavení do Obecně, připojení, a Pokročilý karty.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Pokud vás nezajímají další funkce, které aplikace nabízejí, obě VPN poskytují konfigurační soubory OpenVPN pro ruční nastavení. Najdete je, jakmile se přihlásíte ke svému účtu.

Vítěz pro snadné použití: NordVPN

NordVPN vám nabízí opravdu bezproblémový zážitek s kartami speciálních serverů a snadný přístup k serverům a nastavením. ProtonVPN není pozadu, ale přizpůsobitelné profily mohou být dvojsečný meč - skvělé zprávy pro pokročilé uživatele, ale potenciálně matoucí pro začátečníky.

Vyzkoušejte NordVPN!

5. Kompatibilita

Jak NordVPN, tak ProtonVPN podporují širokou škálu platforem a operačních systémů. Je v této kategorii jasný vítěz?

Uhádli jste - musíme se hlouběji podívat.

Okna

Obě sítě VPN vyžadují pro své aplikace Windows 7 a vyšší. Pokud stále používáte XP nebo Vista z nějakého důvodu, můžete spustit obě služby s ruční konfigurací - včetně užitečných výukových programů!

Mac

NordVPN podpora aplikací pro MacOS začíná od verze 10.10 (Yosemite). ProtonVPN není tak flexibilní - budete potřebovat alespoň MacOS 10,12 (Sierra).

Android

NordVPN by měl fungovat s čímkoli z Androidu 4.0 a výše. Za účelem použití ProtonVPN v zařízení Android se ujistěte, že běží alespoň verze 4.4.2.

Obě sítě VPN lze nainstalovat do počítače Android TV. Bylo řečeno, NordVPN nabízí více leštěné aplikace - ProtonVPN se v televizi cítí jako dodatečná myšlenka.

Konečně, můžete získat nezpracované soubory APK přímo od obou poskytovatelů. Společnost NordVPN je má k dispozici na webu, což je výhoda oproti ProtonVPN, která vyžaduje podporu lístku, než získáte odkaz na nejnovější verzi.

iOS

Běžet NordVPN na vašem iPhonu nebo iPadu budete potřebovat alespoň iOS 9,0. ProtonVPN je opět jen trochu vybíravější, s podporou aplikací pro iOS od verze 10,0.

Linux

ProtonVPN je všestrannější na Linuxu, s podrobnými pokyny pro Ubuntu a Fedora, stejně jako Arch Linux a Manjaro. Nabídka společnosti NordVPN je soustředěna kolem Debianu, což značně omezuje celkovou podporu Linuxu.

Směrovače

Obě VPN lze nainstalovat do routerů. Pokud jste uprostřed nastavení VPN routeru, najdete skvělé návody pro DD-WRT a Tomato. NordVPN se ujímá vedení s podporou některého dalšího firmwaru.

Pokud jste v pořádku utrácet peníze navíc za předzábleskový router, NordVPN tuto možnost zahrnuje. ProtonVPN nenabízí žádné předkonfigurované směrovače, ať už přímo nebo prostřednictvím dodavatelů třetích stran.

Jiné platformy

NordVPN pracuje na následujících dalších platformách:

 • Rozšíření prohlížeče (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • Ostružina
 • Kodi
 • Média a herní konzole (přes router)
 • Smart TV (přes router)

ProtonVPN výslovně nepodporuje žádné další platformy.

Vítěz pro kompatibilitu: NordVPN

S výjimkou Windows a Linuxu je NordVPN všestrannější službou - i když mírně. ProtonVPN může být pro některé uživatele systému Linux lepší volbou. Pokud používáte nejnovější verzi operačního systému, nebudete mít s touto sítí VPN potíže..

Vyzkoušejte NordVPN!

6. Rychlost

Pro všechny výhody šifrování existuje jedna potenciálně frustrující nevýhoda - pomalejší rychlosti.

S tím na mysli, je velmi důležité mít rychlou VPN. Nejen kvůli vychvalovacím právům, ale také můžete ve skutečnosti pokračovat v prohlížení, streamování a stahování bez potíží. A nejen rychle na některých serverech; měli byste hledat konzistentní výsledky v každé zemi serveru, která je pro vás relevantní.

Rádi vám v tom pomůžeme.

Testovali jsme NordVPN a ProtonVPN na 10 serverech po celém světě, z místa ve východní Evropě. Zde jsou naše výsledky benchmarků (bez VPN):

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Níže uvedená tabulka ukazuje, jak dvě VPN fungovala v každém z našich testů.

Server Rychlost stahování (Mb / s) Rychlost nahrávání (Mb / s)
NordVPN ProtonVPN NordVPN ProtonVPN
Auto (nejbližší) 70,05 68,09 32,61 28.18
Rumunsko 55,90 N / A * 34.15 N / A *
Německo 63,95 56,89 34,53 30,80
Spojené království 53,72 45,49 24,44 23,22
Portugalsko 33,93 4,09 30,00 5,62
Izrael 34,52 14,78 11.62 15.86
Spojené státy americké (New York) 54,35 38,50 27.61 17,31
Spojené státy americké (Los Angeles) 51.12 14,84 7,77 15.39
Japonsko 28.09 17.17 2,02 2,00
Austrálie 24,56 17.51 1,97 1,53

*ProtonVPN v současné době nenabízí žádné servery v Rumunsku.

Velký s sebou - NordVPN je trvale rychlý na všech serverech, i když Portugalsko a Izrael výsledky by mohly být lepší. Čísla se samozřejmě na delší vzdálenosti zmenšují, ale stále jsou působivé i na vzdálených serverech, jako je Japonsko a Austrálie. Mějte na paměti, že vaše výsledky budou pravděpodobně lepší, pokud jste blíže k těmto zemím.

Skutečným vrcholem je výkon NordVPN na amerických serverech. Naše testovací lokalita je tisíce kilometrů a jeden oceán od New Yorku a Los Angeles, ale celkový pokles o 25% a 29% (v tomto pořadí) je více než přijatelný.

ProtonVPN nevypadá tak skvěle, navzdory silnému začátku. To opravdu hodí míč dovnitř Portugalsko (94% pokles) a Izrael (80% pokles). Servery v USA, Japonsku a Austrálii poskytovaly funkční rychlosti, ale nic zvláštního.

Je ProtonVPN pomalý? Jako celek, ne ve skutečnosti. Ale ve srovnání s NordVPN je rozdíl zřejmý.

Vítěz pro rychlost: NordVPN

Můžete věřit, že NordVPN bude mít minimální dopad na vaše spojení, bez ohledu na to, kterou zemi jste si vybrali a jak daleko je od vaší fyzické polohy. ProtonVPN odškrtne „rychlý“ box na spoustě serverů, ale ne na všech serverech, což z něj dělá méně konzistentní VPN, pokud jde o rychlost.

Vyzkoušejte NordVPN!

7. Servery a sítě

Pokud hledáte tisíce serverů a dlouhý seznam dostupných míst, pouze jedna ze dvou sítí VPN v tomto srovnání může poskytnout tuto kombinaci.

Je to NordVPN. Zde je jeho rozpis 5 100+ serverů:

 • 4 600+ Standard servery (z nichž 4 400 umožňuje P2P)
 • 460+ zmatený servery
 • 30 Dvojitá VPN servery
 • 3 Cibule přes VPN servery
 • 70+ vyhrazená IP servery (volitelné)

Tohle je jedna z největších serverových sítí v průmyslu. A co víc, můžete si vybrat mezi 60 země. Jinými slovy, nabídku NordVPN je zde velmi těžké porazit.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Po pravdě, ProtonVPN je zde kompletně převyšován. Normálně 400 serverů a 33 zemí nezní jako špatný obchod - ale ve srovnání s masivním serverovým parkem a lokalitou NordVPN jsou bledé..

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Dát věci do perspektivy, Pouze ve Spojených státech má společnost NordVPN 1693 serverů v době tohoto psaní. To je čtyřikrát více než celý serverový park ProtonVPN.

ProtonVPN je přesto dodáván s několika úhlednými speciálními servery. Patří mezi ně 69 serverů optimalizovaných pro P2P jsme se zmínili dříve, stejně jako 33 Zabezpečené jádro (double-hop) servery a 3 možnosti kompatibilní s Tor v Hongkongu, ve Švýcarsku a USA.

Vítěz pro servery a sítě: NordVPN

Skoro to vypadá jako nespravedlivé srovnání - NordVPN a ProtonVPN mohou být ve většině kategorií vyrovnány, ale ne když mluvíme o serverech. NordVPN zde získává nesporné vítězství.

Vyzkoušejte NordVPN!

8. Ochrana soukromí a bezpečnost

Tato kategorie bude pravděpodobně ještě nejvíce napadnutou kategorií, a proto:

NordVPN má neprůstřelné šifrování, A bez poskvrny soukromý záznam, a nezávislý audit Big Four potvrzuje všechny výše uvedené.

ProtonVPN, na druhé straně byl vytvořeno stejnými lidmi za ProtonMail - šifrovaná e-mailová služba s otevřeným zdrojovým kódem, která se také stává největší na světě - s jeden hlavní účel. Bezpečnostní.

Vítěz pak rozhoduje o nejmenších detailech.

Zásady protokolování

Obě VPN fungují pod a přísná politika nulování záznamů, podpořené favorable jurisdikce: NordVPN sídlí v Panamě a ProtonVPN působí mimo Švýcarsko. Dobrá věc na těchto dvou zemích je, že zákony o uchovávání údajů buď neexistují (Panama), nebo vůbec nejsou vymáhány (Švýcarsko)..

Dalším důležitým aspektem ochrany soukromí jsou aliance dozoru, které se často zabývají některými vážnými špionážemi a sdílejí mezi sebou citlivé informace. naštěstí, ani Panama, ani Švýcarsko nejsou členy dohod o očích 5/9/14.

Stručně řečeno, zde není jasný favorit. Skvělá zpráva, pokud se nás zeptáte.

Šifrování a protokoly

Trend pokračuje, jak obě tyto VPN jsou na vrcholu své hry pokud jde o šifrování a protokoly.

Používají se NordVPN i ProtonVPN Šifrování AES-256, což je považováno za nerozbitné. Oba nabízejí Perfect Forward Secrecy také bezpečnostní funkce, která používá dynamické šifrovací klíče místo statických.

Podpora protokolu je další oblastí, kde jsou tyto dvě identické. Pro oba, OpenVPN je výchozí (a pouze) protokol pro aplikace Windows, Mac a Android, zatímco IKEv2 / IPSec se používá pro iOS. Pokud byste raději měli na svém iPhonu nebo iPadu OpenVPN, obě VPN lze nakonfigurovat ručně pomocí rozhraní OpenVPN (software třetích stran).

Bezpečnostní funkce

Zatím, NordVPN a ProtonVPN by mohly být velmi dobře stejné služby, pokud jde o soukromí a bezpečnost. Určitě musí existovat určité rozdíly?

Jo, jsou. Zatímco obě sítě VPN snadno pokrývají základní prvky, NordVPN je lépe vybavená služba s výhodami, které zahrnují blokování reklam a malwaru (díky patentovaná souprava CyberSec), dva různé vypínače, a Ochrana proti úniku DNS s možností použití vlastních nastavení DNS.

ProtonVPN také poskytuje nutný zabít přepínač, ale na rozdíl od NordVPN, u konkrétních aplikací neexistuje další přepínač zabíjení. Ochrana proti úniku DNS je také zahrnuta, ale jste omezeno na adresy DNS ProtonVPN, bez možnosti vlastního psaní.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Nahoře, ProtonVPN nabízí Funkce automatického připojení a umožňuje další přizpůsobení pro Tlačítko rychlého připojení.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

Obě VPN umožňují snadno přepínat mezi OpenVPN UDP a TCP. OpenVPN UDP vám obvykle poskytuje vyšší rychlosti, ale někdy to může být detekováno a blokováno bránou firewall. V takovém případě budete muset změnit protokol OpenVPN TCP..

Když už mluvíme o firewallech, je NordVPN jednou z nejlepších možností obejít Velký čínský firewall. Díky tomu speciální zmatené servery, tato VPN je dobře připravena na řešení přísné internetové cenzury. Mějte na paměti, že povolení nastavení tajnosti zcela změní aplikaci NordVPN, a budete mít přístup pouze k zastaralým serverům, dokud je nezakážete.

Porovnání NordVPN vs ProtonVPN - Který je pro vás nejlepší v roce 2020?

ProtonVPN se naproti tomu potýká se spolehlivým přístupem z Číny. Nemá žádné pokročilé nastavení zmatení nebo servery, ale někteří uživatelé hlásí úspěch s ruční konfigurací pomocí rozhraní OpenVPN.

Vítěz pro ochranu soukromí a zabezpečení: NordVPN

Arzenál NordVPN a přidaná hloubka ho řadí před ProtonVPN v této kategorii. ProtonVPN je velmi blízko a může se dokonce rovnat NordVPN, pokud používáte blokování reklam třetích stran a nepotřebujete spolehlivou VPN pro Čínu.

Vyzkoušejte NordVPN!

9. Závěrečný verdikt

Nakonec je to pro NordVPN čisté zametání. ProtonVPN je slušný soupeř, ale nemůže si nárokovat vítězství v žádné z našich osmi kategorií.

Jednoduše řečeno, ať ProtonVPN dokáže cokoli, NordVPN může dělat lépe. Fanoušci streamování a torrentování získají mnohem více z NordVPN a také za méně peněz. S levnější dlouhodobé plány, celkové rychlejší rychlosti, a vážná výhoda na serverech, NordVPN nenechává pronajímateli žádný prostor, aby zářil.

Nechápejte nás špatně - ProtonVPN je víc než slušný sám o sobě. Soukromí a bezpečnost jsou na místě, a stylové a intuitivní aplikace jistě vyhraje nad velkým množstvím uživatelů.

Ale nakonec, proč byste si vybrali poskytovatele, který nabízí nižší hodnotu za vyšší cenu? ProtonVPN musí zvýšit a zlepšit některé klíčové aspekty své služby, pokud chce porazit NordVPN kdykoli.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me