Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti – všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Dni ručne písaných domácich úloh, ťažkých tlačených učebníc a zasielaných papierových kartičiek sa skĺzajú. Učenie je digitálne v 21. storočí. Študenti často dokončujú domácu úlohu, komunikujú so spolužiakmi, kontrolujú svoje ročníky a uskutočňujú výskum úloh online.

Internet zrýchľuje schopnosť študentov študovať a okamžite ich spája s viac informáciami, ako by mohla mať tlačená školská knižnica. Avšak, kybernetický svet moderného vzdelávania môže byť nebezpečný, ako pre vašich študentov, tak aj pre vás ako učiteľa.

Vaše riziká ako učiteľ

Vaši študenti sú náročnejší na technológie, ako si dokážete predstaviť. Zatiaľ čo mnoho dospelých sa spolieha na príležitostný výukový program, aby sa naučilo, ako používať nový program alebo aplikáciu, študenti sú digitálnymi domorodcami. Intuitívne vedia, ako používať aplikácie, mobilné zariadenia a online platformy, pretože ich používali celý život.

To znamená, že so správnou motiváciou, vaši študenti by pravdepodobne mohli prísť na to, ako preniknúť do vašich účtov. Napríklad, ak študent nebol so svojou známkou spokojný, mohla by zistiť svoje heslo a zmeniť známku. Podobne študent, ktorý chcel hrať s vami, mohol zmeniť všetky obrázky vo vašej prezentácii v PowerPointe.

Musíte vedieť, ako chrániť seba aj svojich študentov pred počítačovými útokmi.

Počítačová bezpečnosť pre študentov

V niektorých prípadoch môžu byť študenti vinníkmi problémov s kybernetickou bezpečnosťou vo vašej triede, ale v iných môžu byť obeťami.

Zatiaľ čo mnoho mladých ľudí sa dokáže ľahko učiť digitálne programy a môže mať dokonca aj niektoré zručnosti v oblasti hackovania, stále sa majú čo učiť o svete. Nemusia byť dostatočne dôvtipní na to, aby zistili každé riziko kybernetickej bezpečnosti, s ktorým sa stretávajú.

Ako učiteľ môžete svojich študentov priamo chrániť a učiť ich o kybernetickej bezpečnosti, aby sa mohli lepšie chrániť online.

Ochrana vašej triedy

Hrozby týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti môžu byť alarmujúce, ale našťastie existuje jednoduché riešenie, ktoré pomôže udržať vás a vašich študentov v bezpečí: vzdelávanie! Koniec koncov, znalosť je sila.

Vzdelávaním seba a svojich študentov o kybernetickej bezpečnosti, najnovších aplikáciách a ďalších vlastnostiach moderných technológií môžete na mieste a vyriešiť problémy digitálnej bezpečnosti skôr, ako ohrozia vašu triedu.

Ako vás študenti ohrozujú

Aj keď to nemajú na mysli, vaši študenti by vás, vašu školu a ich spolužiakov mohli vystaviť riziku digitálnych zvykov. V tejto časti opíšeme tieto riziká a vysvetlíme, ako sa im vyhnúť.

Integrácia internetu do vašej triedy

Ako sme diskutovali vyššie, váš študenti sú často dôvtipnejší ako vy. Pravdepodobne vedia, ako používať všetky funkcie najpopulárnejších online programov a digitálnych zariadení. To by im mohlo poskytnúť obrovskú výhodu, keby chceli preniknúť na vaše účty.

Váš prvý inštinkt môže byť úplne zakážte vo svojej triede digitálne zariadenia. Toto však pravdepodobne nebude fungovať. Podľa výskumného centra Pew, od roku 2018 „95% dospievajúcich má prístup k smartfónom a 45% tvrdí, že sú online„ takmer neustále “.“

To znamená, že vaša schopnosť skutočne vylúčiť používanie mobilných telefónov, tabletov alebo prenosných počítačov počas vyučovania je veľmi obmedzená. Boj proti digitálnym zariadeniam v triede bude pravdepodobne márny a frustrujúci. namiesto, urobte zo svojich študentov online produktívnu časť triedy integráciou zariadení vašich študentov do vašich lekcií (viac informácií nájdete v našich plánoch lekcií).

Kto používa vaše používateľské účty?

Ako učiteľ pravdepodobne máte veľa online účtov. Okrem osobných e-mailových kont a účtov sociálnych médií máte aj viac účtov školského a vzdelávacieho softvéru.

teraz, predstavte si, či vaši študenti mali prístup ku všetkým informáciám uloženým v týchto účtoch. Mohli si prečítať vaše osobné e-maily, zmeniť svoje domáce úlohy a známky online, pozrieť sa na správy ostatných študentov, zverejniť falošné aktualizácie profilov v sociálnych médiách alebo vás preniknúť mnohými inými spôsobmi.

Hackeri na váš účet pravdepodobne pre vašich študentov nie sú veľmi náročné. Aby toho nebolo málo, mnoho škôl tiež nemá zavedené vynikajúce systémy kybernetickej bezpečnosti aby sme vám pomohli chrániť svoje účty.

Na ochranu vašich dôležitých informácií pred potenciálnymi študentskými hackermi je dôležité, aby ste pochopili, ako chrániť a zabezpečiť svoje účty.

Infographic udržiava používateľské účty v bezpečí

Nižšie uvádzame naše návrhy pre zaistenie bezpečnosti vašich používateľských účtov. Táto rada sa týka vašich portálov učiteľov online, osobných účtov, e-mailov a platforiem sociálnych médií. Odporúčame vám:

 • Na vytvorenie účtov súvisiacich so vzdelávaním použite svoju školskú e-mailovú adresu. Pomôže to udržať vašu osobnú e-mailovú adresu oddelene od účtov, ku ktorým môžu mať študenti prístup.
 • Vytvárajte zložité heslá. Vaše heslá by mali byť kombináciou veľkých a malých písmen a mali by obsahovať čísla a symboly. Tieto typy hesiel je ťažké uhádnuť.
 • Často si zmeňte svoje heslá. Odborníci odporúčajú prepínať heslá každých šesť mesiacov, ale keďže je to už väčšina školského roka, odporúčame vám zmeniť si heslá. každé tri mesiace.
 • Pre každý jedinečný účet použite iné heslo. Napríklad heslo, ktoré používate pre portál učiteľov, by nemalo byť rovnaké ako heslo, ktoré používate pre svoj osobný Facebook. To znamená, že ak niekto uhádne alebo zalomí jedno heslo, nebude mať prístup k všetkým vašim účtom.
 • Skontrolujte, či je vaše heslo dostatočne silné pomocou merača hesiel, ako je tá naša. Tieto nástroje vypočítajú, aké ťažké alebo ľahké by bolo uhádnuť alebo prelomiť vaše heslo.
 • Použite správcu hesiel na generovanie a ukladanie hesiel v zariadení alebo prehliadači. Správca hesiel používa špeciálnu databázu na vytváranie a ukladanie silných hesiel, takže si ich nemusíte pamätať.
 • Používajte biometrické heslá napríklad prístup k odtlačkom prsta, ak je k dispozícii. Sú veľmi bezpečné, pretože ich môžete používať iba vy.
 • Zneužiť silná autentifikácia alebo dvojfaktorové overenie keď je k dispozícii. Tieto systémy zvyčajne vyžadujú, aby ste zadali svoje heslo aj špeciálny kód zaslaný na váš telefón alebo e-mail. Silná autentifikácia ponúka najlepšiu ochranu citlivých účtov, napríklad vašej e-mailovej adresy alebo bankového účtu. Mnoho služieb ponúka silnú autentifikáciu na základe opt-in. Ak si nie ste istí, ako začať, požiadajte o pomoc svojho poskytovateľa služieb.

To by malo pomôcť chrániť vaše účty pred študentmi a inými potenciálnymi hackermi.

Zvyšovanie bezpečnosti mobilných zariadení

infografika, ktorá zvyšuje bezpečnosť mobilných sietí

Váš smartphone sa pravdepodobne spolieha na to, že zostane v kontakte s priateľmi, skontroluje váš e-mail a uverejní príspevok na sociálnych sieťach. Môžete dokonca použiť mobilné zariadenie na priradenie a hodnotenie domácich úloh alebo uskutočnenie prieskumu pre svoju triedu.

Smartphony sú neuveriteľne pohodlné a užitočné, sú však veľmi náchylné na hackerstvo študentov.

Váš smartphone môže byť drahý, ale údaje na ňom uložené sú ešte cennejšie. Fotografie, účty sociálnych médií, osobné správy, bankové účty a na smartfónoch sú uložené všetky druhy súkromných informácií.

Ak neprijmete správne opatrenia, študent, spoluobčan alebo člen fakulty alebo cudzinec môžu mať prístup k citlivým údajom vo vašom smartfóne alebo tablete. Existujú štyri spôsoby, ako chrániť svoje mobilné zariadenia pred potenciálnymi hackermi:

 1. Aktualizujte svoje zariadenia. Hackeri sa snažia nájsť nedostatky v bezpečnostných systémoch technologických spoločností a sú takmer rovnako rýchle ako spoločnosti, ktoré sa ich snažia zastaviť pomocou aktualizovaného softvéru. Žiadny systém nie je na 100% bezpečný, ale aktualizácia softvéru je jedným z najdôležitejších spôsobov ochrany telefónu. Odporúčame vám zapnúť funkcie automatickej aktualizácie pre všetky aplikácie a zariadenia.
 2. Používajte biometrické heslá. Ako je uvedené vyššie, biometrické heslá sú jednou z najbezpečnejších možností prihlásenia pre vaše digitálne zariadenia. Udržujte svoj smartfón a tablet v bezpečí nastavením hesiel odtlačkov prstov, ak je to možné. Minimálne použite tradičné heslo pre svoje mobilné zariadenie.
 3. WI-fi a Bluetooth zakážte tak často, ako je to možné. Sú skvelé, keď zariadenie skutočne používate. Ak ste však offline, ponechanie pripojenia Wi-Fi a Bluetooth hackerom oznámi, že ste tu. Ak zariadenie nepoužívate, odporúčame vám vypnúť Wi-Fi a Bluetooth. To obmedzí vašu viditeľnosť na zariadenia v okolí.
 4. Prispôsobte nastavenia šifrovania. Výrobné nastavenia vášho zariadenia a jeho rôznych aplikácií nemusia byť ideálne pre kybernetickú bezpečnosť. Ak vaše zariadenie nie je v predvolenom nastavení šifrované, zapnite šifrovanie. Mali by ste tiež upraviť nastavenia ochrany osobných údajov, aby ste obmedzili prístup rôznych aplikácií k vašim údajom.

Tieto bezpečnostné opatrenia môžu pomôcť chrániť vaše mobilné zariadenia pred študentmi. Môžu vás tiež ochrániť pred inými potenciálnymi hackermi kdekoľvek inde, kde beriete svoj smartphone alebo tablet.

Zachovanie osobného súkromia a hviezdna reputácia online

Pravdepodobne s vašimi študentmi nehovoríte o svojich romantických vzťahoch, politických názoroch alebo obľúbených celebritách. Avšak ak tak neurobíte správne zabezpečte svoje účty sociálnych médií, vaši žiaci mali ľahký prístup ku všetkým týmto informáciám.

Väčšina učiteľov by radšej viedla svoje účty sociálnych médií a osobný život pred študentmi, a to z dobrých dôvodov. Podľa článku v časopise Inc., „Ochrana osobných údajov je pre spoločnosť Generation Z. dôležitejšia. Správa ich reputácie online je veľmi opatrná a úmyselná.“ Keďže študenti sa zaujímajú o svoju vlastnú reputáciu online, sú si tiež veľmi dobre vedomí vašich.

Ako ich učiteľ musíte dajte si pozor na to, čo sa o vás môžu vaši študenti dozvedieť online. Ak vedia o vašom nedávnom rozchode, uvidia na koncerte svoje fotografie alebo sa dozvedeli, čo si myslíte o kontroverznom vydaní online, môžu sa vo svojej triede cítiť menej pohodlne alebo spochybniť vašu autoritu. Je dôležité, aby ste zostať dôveryhodnou a rešpektovanou osobnosťou v ich živote.

Mnoho učiteľov je v pokušení vymazať všetky svoje online informácie, ale to nie je potrebné. Po všetkom, stále by ste mali mať možnosť používať internet aby ste sa spojili so svojimi priateľmi, vyjadrili sa, uverejňovali fotografie a oveľa viac.

Ak chcete uchovať svoje osobné informácie v bezpečí pred vašimi študentmi (a ktokoľvek iný, komu nemusíte dôverovať), musíte dômyselne zakryte svoju prítomnosť online.

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Naši odborníci odporúčajú, aby ste na ochranu svojej reputácie online podnikli nasledujúce kroky:

 • Google sám. Ak ich nájdete vo vyhľadávacom nástroji, môžu to urobiť aj vaši študenti. Sami spoločnosti Google odhalíte takmer všetky verejne dostupné osobné informácie. Keď viete, aké údaje o vás sú online, môžete nájsť jeho zdroj a odstrániť všetko, čo by nechcete, aby videli vaši študenti (alebo ktokoľvek iný).
 • Upravte nastavenia ochrany osobných údajov. Veľa účtov je predvolene nastavených s minimálnym súkromím. Ak chcete, aby vaše osobné údaje zostali mimo študentov, uistite sa, že vaše príspevky, tweety a iné sociálne účty sú súkromné ​​a viditeľné iba pre vašich priateľov alebo sledovateľov. Týmto spôsobom vaši študenti nebudú môcť tieto informácie ľahko nájsť.
 • Odstráňte alebo deaktivujte účty, ktoré nepoužívate. Ak už máte starý účet v sociálnej sieti, ktorý už nepoužívate, mali by ste ho odstrániť alebo deaktivovať. Zabráni sa tým zneužitiu zneužitia účtu a uverejňovania príspevkov ako vy. Ak chcete ponechať svoje staré účty, nezabudnite ich nastaviť ako súkromné.

Tieto pokyny vám pomôžu využívať výhody sociálnych médií a zároveň chrániť vašu reputáciu online.

Internet vo vašej triede

Vy a vaši študenti budete v škole online, je preto dôležité, aby ste vedeli, ako zostať v bezpečí - a chrániť ich. Ďalej uvádzame ako.

Je vaša školská sieť bezpečná?

Vaša školská sieť je pravdepodobne hlavným spôsobom, ako vy a vaši študenti pristupujete na internet. Môže to byť tiež dobrý spôsob, ako zablokovať určité nebezpečné alebo nevhodné stránky a zlepšiť kybernetickú bezpečnosť vašej školy. Nanešťastie to mohlo byť náchylné na porušenie, čo by vás a vašich študentov mohlo ohroziť.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžu študenti obísť sieť a získať prístup k blokovaným webom. Ako zdôrazňuje náš článok o tejto téme, študenti môžu používať sieť VPN, proxy alebo prenosný prehliadač na obchádzanie školskej siete. Tieto nástroje by im mohli umožniť odblokovať webové stránky a načítať nevhodný obsah online, keď sú vo vašej triede. Môže to byť nebezpečné a rušivé.

Teraz, keď viete, ako sa študenti môžu obísť v blokoch školských sietí, môžete spolupracovať s odborníkmi v oblasti technológií, aby im to zabránili. Môžete tiež hľadajte nevhodný obsah online študenti môžu priniesť do vašej triedy.

Navyše, ak vaša školská sieť nie je chránená heslom, môže to byť ešte nebezpečnejšie. Hackeri sa skrývajú na verejných wi-fi hľadajú osobné údaje používateľov a snažia sa prevziať kontrolu nad svojimi zariadeniami. To môže spôsobiť, že vás, vašich študentov a správcov škôl vystavia nebezpečným útokom.

V septembri 2018 Federálny úrad pre vyšetrovania (FBI) vydal varovanie PSA o zvyšujúcich sa rizikách počítačovej bezpečnosti, ktorým čelia školy. FBI uviedla, že rozsiahly zber citlivých informácií na školách „Mohli by zločincom predstaviť jedinečné príležitosti na vykorisťovanie“ a mohlo by to mať za následok „Sociálne inžinierstvo, šikanovanie, sledovanie, krádež identity alebo iné prostriedky zacielenia na deti.“

Je zrejmé, že vy aj vaši študenti čelíte rizikám kybernetickej bezpečnosti, ak vaša školská sieť nie je zabezpečená. Ak je vaša školská sieť otvorená, môžete s jej bezpečnosťou pracovať so správcami a odborníkmi v oblasti IT.

Odporúčame pridať heslo k wi-fi vašej školy a meniť ho každé tri mesiace. Pre školu môže byť tiež užitočné najať si odborníka na kybernetickú bezpečnosť, ktorý vám pomôže s ďalším nastavením pokročilé systémy na ochranu pred hackermi.

Riziká kyberšikany

Podľa neziskového programu Kids Health „kyberšikana je použitie technológie na obťažovanie, vyhrážanie sa, zahanbenie alebo zacielenie na inú osobu."

Organizácia vysvetľuje, že „niekedy je ľahké odhaliť kyberšikanu“, ako napríklad v prípade „textu, tweetu alebo odpovede na aktualizáciu stavu na Facebooku, ktorá je tvrdá, stredná alebo krutá.“ Avšak Kids Health poukazuje na to, že „ iné činy sú menej zrejmé, napríklad vydávanie sa za obete online alebo zverejňovanie osobných informácií, fotografií alebo videí určených na zahanbenie inej osoby. ““

bohužiaľ, kyberšikana je epidémia na mnohých školách. Prieskum uskutočnený v septembri 2018 výskumným centrom Pew zistil, že 59% amerických tínedžerov bolo šikanovaných alebo obťažovaných online. Štúdia zistila, že 90% dospievajúcich verí, že obťažovanie online je problém, ktorý ovplyvňuje ľudí v ich veku.

Rovnaký prieskum zistil, že „väčšina mladých ľudí si myslí, že kľúčové skupiny, ako sú učitelia, spoločnosti v sociálnych médiách a politici, nedokážu tento problém vyriešiť.“

Ako by ste mohli predpokladať, kyberšikana môže mať zničujúci dlhodobý vplyv na deti a dospievajúcich. Rovnako ako iné formy šikanovania môže viesť k dôsledkom v reálnom svete, ktoré ovplyvňujú celý život obete. Môžu sa vyskytnúť deti depresia, úzkosť a nízka sebaúcta ako výsledok.

Môžu tiež chcú sa vyhnúť škole, ovplyvňujú vašu schopnosť učiť ich zručnosti, ktoré potrebujú, aby uspeli vo svete dospelých.

Ako učiteľ, môžete byť dospelým divákom, pokiaľ ide o kyberšikanu. Môže byť zložité identifikovať šikanovanie a pochopiť najlepší spôsob, ako zasiahnuť, keď k tomu dôjde na online platforme, fóre alebo službe súkromných správ, ktorá je pre vás neprístupná. Keďže však musíte svojich študentov chrániť pred nepríjemnými účinkami, je nevyhnutné vedieť, ako to spozorovať vo vašej triede.

Slovník kyberšikany

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Ak sa chcete vo svojej triede chrániť pred šikanovaním, existuje niekoľko termínov, s ktorými by ste sa mali oboznámiť. Tie obsahujú:

 • trolling: úmyselné zverejňovanie provokatívnych a urážlivých správ o citlivých témach, ako sú rasistický a sexistický materiál, s cieľom vyvolať reakciu. Merriam-Webster definuje sloveso „troll“ ako „na antagonizáciu (iných) online prostredníctvom zámerného zverejnenia zápalových, irelevantných alebo urážlivých komentárov alebo iného rušivého obsahu.“
 • Flaming: posielanie provokatívnych správ na vyvolanie argumentu. Podľa Lifewire, „horenie je o urážkach, prenose bigotnosti, volaní mien alebo o akejkoľvek priamej verbálnej nevraživosti namierenej proti určitej osobe.“
 • obťažovanie: konkrétne zacielenie na jednotlivca alebo skupinu s pretrvávajúcimi účinkami, ktoré majú za následok vystrašenie alebo rozrušenie prijímača (prijímačov). Obťažovanie sa môže zmeniť na kybernetické sledovanie.
 • Cyberstalking: podľa Výskumného centra pre kyberšikanu „kyberstalking zahŕňa použitie technológie (najčastejšie internet!) na to, aby sa niekto iný obával alebo obával o svoju bezpečnosť ... obávam sa, posielať im textové správy stokrát denne, aby ste vedeli, že ich sledujete, „vkrádajúc sa“ na svojich účtoch v sociálnych médiách, aby zistili, kde sa nachádzajú, aby ste sa mohli objaviť bez pozvania, alebo uverejňovať príspevky o nich nepretržite a bez ich súhlasu. “Cyberstalking je na mnohých miestach proti zákonu.
 • catfishing: ukradnúť niekoho online profil alebo nastaviť falošné profily, aby prilákali ostatných na začatie online vzťahov. Táto forma kyberšikany sa môže tiež použiť na špionáž, hanbu alebo manipuláciu s deťmi, dospievajúcimi a dokonca aj dospelými..
 • Fraping: vydávať sa za niekoho alebo sa prihlásiť do svojho profilu a uverejňovať nevhodný obsah. Ide o závažný trestný čin a podľa spoločnosti Business Insider „je to teraz trestný čin, ktorý by vás mohol dostať 10 rokov do väzenia v Írsku.“
 • Griefing: týranie a rozčuľovanie ľudí prostredníctvom online hier. Podľa slov Oxfordských slovníkov „griefer“ je „osoba, ktorá obťažuje alebo úmyselne provokuje iných hráčov alebo členov [online hry alebo komunity], aby pokazila ich potešenie.“
 • vychádzka: verejné zdieľanie osobných, súkromných alebo trápnych informácií, fotografií alebo videí niekoho iného. To môže byť veľmi škodlivé, najmä u detí a dospievajúcich, ktorí nemusia súcitne reagovať.
 • praženia: keď sa jednotlivec alebo zvyčajne skupina zapáli jednotlivca online, až kým obeť „nepraskne“. Blog Bark vysvetľuje, že „praženie je termín z komédie, keď komik pečie inú osobu s dobrým humorom“, ale stáva sa problematickým, keď urobené „bez súhlasu alebo túžby jednotlivca byť pečené.“ Aj keď „môže začať neškodným a ľahkým srdcom ... to nie je to, kde vždy končí“.

Ak si všimnete, že vaši študenti diskutujú o týchto typoch aktivít vo vzťahu k sebe alebo svojim spolužiakom, mali by ste venovať pozornosť. Diskutujte o šikanovaní so svojimi žiakmi vám môže pomôcť zachrániť ich pred nebezpečenstvom.

Ako zistiť, či je študent cyberbulizovaný

Aj keď nepočujete, že vaši študenti hovoria o kyberšikane, možno si budete môcť všimnúť študenta, ktorý trpí týmito typmi online útokov. Deti a dospievajúci, ktorí sú kyberneticky postihnutí, často vystavujú príznaky všeobecného šikanovania alebo úzkosti.

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Študent mohol byť kyberneticky obviňovaný, ak:

 • Vyzerá osamelejšie alebo izolovanejšie. Kybernetické deti sa môžu odstúpiť od svojich priateľov alebo cítiť, akoby nikomu neverili.
 • Neočakávane alebo náhle zmení svoju priateľskú skupinu. Niekedy viníkom kyberšikany sú priatelia študentov. V týchto prípadoch nemusí študent chcieť tráviť čas s priateľmi, ktorí ho šikanovali.
 • Trpí zdanlivo náhlymi zmenami v osobnosti. To by mohlo zahŕňať stúpenie, úzkosť, smútok alebo hnev.
 • Výkriky často, nezvyčajne alebo za zdanlivo zvláštnych okolností. Pri riešení dôsledkov kyberšikany môže byť študent naštvaný za zjavne neobvyklých okolností. Môže k tomu dôjsť, keď ostatní študenti zosmelia obete alebo jej pripomenú, čo sa stalo online.
 • Zhoršuje sa známka. Akademický výkon študentov v kybernetickom prostredí sa môže znížiť kvôli pocitu rozruchu, strachu alebo neschopnosti sústrediť sa.
 • Zdá sa, že v triede je rozptýlený alebo zaostrený. Študenti, ktorí sa zaoberali kyberšikanou, sa môžu obávať strachu alebo rozpakov namiesto premýšľania o svojej práci v škole..
 • Škola často chýba. Študenti, ktorých spolužiaci ich kyberneticky obvinili, sa môžu chcieť vyhnúť škole, takže sa nemusia vysporiadať so svojimi útočníkmi.
 • Strata záujmu o mimoškolské aktivity. Kybernetické deti a dospievajúci môžu chcieť opustiť svoje atletické tímy, tanečné programy, divadelné predstavenia alebo iné činnosti, aby sa dostali od svojich útočníkov. Mohli by sa tiež menej zaujímať o mimoškolské aktivity, pretože sa cítia hanbiť, hanbiť sa alebo sa obávajú, že sa znova zrania..
 • Trpí čoraz negatívnejším vnímaním seba samého. Deti a dospievajúci, ktorí sa stali obeťami šikanovania na internete, sa v dôsledku toho často cítia menej sebavedomí, pretože môžu veriť negatívnym veciam, ktoré o nich hovoria ich útočníci..
 • Nerobí sa tak dobre fyzicky. Emocionálny a psychický stres z kyberšikany môže spôsobiť zhoršenie fyzického zdravia obetí.

Ak tieto opisy znejú ako jeden alebo viac vašich študentov, mali by ste sa s nimi porozprávať o kyberšikane. Čím skôr môžete zasiahnuť a zastaviť toto škodlivé správanie, tým lepšie.

Vzdelávacie riešenie

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť kyberšikane, je naučiť o tom študentov. Môžete ich poučiť o tom, ako sa vyhnúť kyberšikane, kedy nahlásiť škodlivé správanie na internete a prečo by sa sami nemali zapájať do týchto aktivít..

Pozrite si naše tipy a plány lekcií, ako poučiť svoju triedu o kyberšikane.

Vaši študenti sú všeobecne dôvtipní, ale nemusia rozumieť nebezpečenstvá internetu.

V priebehu niekoľkých sekúnd môžu vytvoriť profil sociálnych médií na takmer každom webe, ale nevedia, ako sa chrániť pred sumcami. Môžu vyhrať online hry, ale neuvedomujú si, ako ľahko by hacker mohol ukradnúť heslo k hernému účtu. Vedia, ako sa preniknúť na účty sociálnych médií svojich priateľov, ale nechápu, aké škodlivé by mohlo byť ich zverejnenie online..

Ako píše novinárka pre časopis Forbes, „rovnako ako učíme naše deti zamykať bicykle, rodičia a učitelia im musia pripomenúť, aby svoje telefóny a ďalšie zariadenia chránili heslom. A deti to musia vedieť niektoré veci v živote je potrebné utajiť,“, Ako sú heslá ich účtov a zariadení.

Nižšie uvádzame niekoľko ďalších vecí, ktoré vaši študenti potrebujú vedieť o kybernetickej bezpečnosti.

Verejné bezpečnostné opatrenia Wi-Fi

Zdarma je vždy atraktívne a bezplatné verejné Wi-Fi je obzvlášť lákavé pre študentov, ktorí môžu mať na svojich mobilných telefónoch obmedzené dátové plány.

však, verejné siete Wi-Fi sú obzvlášť zraniteľné voči hackerom ktorí sa skrývajú v otvorených systémoch a hľadajú údaje, ktoré sa majú ukradnúť, a ovládacie zariadenia. Môžete pomôcť chrániť vašu školskú sieť zabezpečením ochrany heslom a zabránením študentom používať rôzne techniky na obchádzanie jej blokov..

však, musíte ich tiež naučiť o nebezpečenstvách verejných wi-fi mimo školy. Keďže sú takmer vždy online, vaši študenti pravdepodobne používajú verejné wi-fi v kaviarňach, reštauráciách, obchodoch a ďalších verejných priestoroch..

Aj keď to môže byť výhodné, existuje veľa dôvodov, ako sa vyhnúť verejnej wi-fi. Patria sem malware, červy, nešifrované webové stránky a ďalšie.

Našťastie môžete pomôcť naučiť svojich študentov, ako bojovať proti týmto rizikám. Môžete ich vyzvať, aby:

 • Použite stránky HTTPS. Ako zdôrazňuje Wired, „keď prehliadate HTTPS, ľudia v rovnakej sieti wi-fi, ako sa nemôžete pustiť do údajov, ktoré prechádzajú medzi vami a serverom webu, ku ktorému sa pripájate. Cez HTTP? Je pre nich relatívne ľahké sledovať, čo robíte. “Vaši študenti by sa mali uistiť, že prehliadajú iba stránky, ktorých adresy začínajú protokolom HTTPS (môžete im povedať, že„ S “znamená„ bezpečné “).
 • Pochopte dohodu o ochrane súkromia vo verejnej sieti Wi-Fi. Ako to hovorí Popular Science, vaši študenti musia „prečítať malú tlač“. Čítanie dohody o ochrane súkromia, ktorá sa často objaví pri pripojení k verejnej wi-fi, môže pomôcť vašim študentom odpovedať na otázky: „Čo sa vzdávate výmenou za bezdrôtový prístup? Ako sa použije vaša e-mailová adresa alebo telefónne číslo alebo čokoľvek iné, čo sa vzdávate?.
 • Vypnite zdieľanie. Študenti by sa pred pripojením k verejnej wi-fi mali uistiť, že na svojich zariadeniach vypli možnosť zdieľania. Podľa Wired, „keď ste vo verejnej sieti okolo cudzincov, budete chcieť odrezať funkcie, ktoré umožňujú zdieľanie súborov na vašich zariadeniach bez trenia.“ Zatiaľ čo funkcie zdieľania môžu byť užitočné pre ľahké odosielanie obrázkov a iných informácií, môžu byť nebezpečné vo verejnom prostredí.
 • Pripojte sa k verejnej sieti Wi-Fi pomocou VPN (Virtual Private Network). Forbes vysvetľuje: „Ak chcete hackerom zabrániť a úplne zablokovať pripojenie, mali by ste zvážiť použitie virtuálnej súkromnej siete.“ Tento systém „chráni vaše údaje pred prístupom tretích strán, pretože na dekódovanie by potrebovali šifrovací kľúč. VPN. “VPN môžu pomôcť študentom ochrániť pred hackermi vo verejných sieťach Wi-Fi. Nastavenie siete VPN sa môže zdať pre študentov príliš zložité, ale v skutočnosti sa používa pomerne ľahko, najmä pre technicky zdatných generátorov Z-érov. Ak vaši študenti potrebujú pomoc, môžu pozrite si našu príručku pre začiatočníkov o výbere najlepšej VPN pre ich potreby.

Naučením študentov zapamätať si a používať tieto kľúčové pojmy im môžete pomôcť zostať v bezpečí na verejných wi-fi.

Boj proti phishingu

Zariadenia vašich študentov sú plné cenných informácií. Môže to zahŕňať súkromné ​​fotografie, informácie o kreditných kartách, osobné správy, bankové údaje a ďalšie. Niektorí hackeri, počítačoví zločinci a kybernetickí násilníci sa navyše jednoducho chcú nechať hádať so životmi obetí a spôsobiť chaos..

Niektorí ľudia predpokladajú, že týmito typmi počítačových programov môžu byť postihnutí iba tí, ktorí sú obzvlášť naivní alebo nezodpovední.

Podľa časopisu Pacific Standard však vedci v holandskej štúdii zistili, že „pokiaľ ide o phishing a malware, takmer nič nerozoznávalo obete od ostatných používateľov počítačov, okrem toho, že Čím viac času ľudia trávili na internete, tým pravdepodobnejšie sa stali obeťami."

Keďže „dospievajúci trávia online v priemere deväť hodín denne,“Podľa Quartza zvlášť náchylné na kybernetické útoky. Ak sa dozviete viac o tom, ako phishing a malware fungujú, môžu vám a vašim študentom pomôcť identifikovať ich a vyhnúť sa im.

Podľa ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov „phishing je pokus jednotlivca alebo skupiny získať osobné informácie od nič netušiacich používateľov“Manipuláciou s informáciami o útočníkovi. Na oklamanie prijímačov „sú phishingové e-maily vytvorený tak, aby sa javil akoby odoslaný legitímnou organizáciou alebo známou osobou."

Keď daná osoba správu otvorila a rozhodla sa, že je dôveryhodná, „tieto e-maily často pokúsiť sa prilákať používateľov, aby klikli na odkaz, ktorý zavedie používateľa na podvodnú webovú stránku to sa zdá byť legitímne. Používateľ bude potom vyzvaný poskytnúť osobné informácie, ako sú používateľské mená účtov a heslá, ktoré ich môžu ďalej vystaviť budúcim kompromisom. “Tieto webové stránky môžu tiež infikovať zariadenia malvérom (čo vysvetlíme nižšie).

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Na ochranu svojich študentov ich môžete naučiť identifikovať príznaky podvodov typu phishing. Tieto často zahŕňajú:

 • Neznáme zdroje. Ak študent nikdy predtým s touto osobou alebo spoločnosťou neinteragoval, nemal by otvoriť e-mail ani jeho prílohy.
 • Podivné e-mailové adresy. Ako vysvetľuje Univerzita v Chicagu, „akákoľvek komunikácia z univerzity alebo od banky, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo inej legitímnej spoločnosti, s ktorou podnikáte, by mala pochádzať z e-mailového systému tejto organizácie, nie z nejakej nesúvisiacej e-mailovej adresy.“ Napríklad: študenti by nemali dôverovať e-mailom prichádzajúcim z adries, ako sú [email protected] alebo [email protected] Môžete tiež navrhnúť, aby skontrolovali e-mailové adresy, z ktorých prišli predchádzajúce platné správy, aby zistili, či sa zhodujú.
 • Správy mnohým ľuďom. E-mail by mal byť určený iba študentovi, nie „nezverejneným príjemcom alebo veľkému počtu príjemcov, ktorých nepoznáte“, podľa University of Chicago. Študenti by okrem toho mali mať podozrenie na správy, ktoré ich neuvádzajú podľa mena, ale namiesto toho povedzte „Dobrý deň, [prázdne]“, ako poznamenal CNET..
 • Gramatické alebo pravopisné chyby. Jednotlivec, ktorý sa snaží niekoho podviesť, aby zdieľal svoje informácie, nemusí písať dokonale. Skutočná dôveryhodná spoločnosť by však s najväčšou pravdepodobnosťou bola, pretože najímajú odborníkov.
 • Žiadosti o osobné informácie alebo peniaze. Podvodníci neoprávneného získavania údajov často požadujú súkromné ​​údaje alebo peniaze svojich obetí. Študenti by mali byť pri poskytovaní osobných údajov veľmi opatrní, aj keď sa domnievajú, že e-mail je legitímny.
 • Mimoriadne výnosné a ľahké ponuky. Univerzita v Chicagu tvrdí, že by ste si mali „dávať pozor na e-maily s tvrdeniami, ako je„ vyhrali ste v lotérii “… ​​[alebo] by ste mali zdediť milióny dolárov.“ Svojim študentom môžete povedať, že ak sa to zdá nepravdepodobné, nereálne alebo príliš dobré na to, aby to bola pravda.
 • Liché prílohy. Poučte študentov, že ak sa zdá, že príloha nie je potrebná alebo nesúvisí so správou, nemali by ju otvárať. Okrem toho by akákoľvek príloha, ktorú otvoria, mala byť známym typom súboru, napríklad „Súbory Word, tabuľky Excel, prezentácie PowerPoint alebo Acrobat PDF“, a určite nie „súbory ako.pif, .scr alebo.exe.“, “Podľa na University of Chicago. Prílohy podvodníkov môžu nainštalovať škodlivý softvér.

Ak e-mail patrí do niektorej z týchto kategórií, povedzte študentom, že by mali e-mail spúšťať rodičmi, opatrovníkmi alebo vy pred zdieľaním informácií. Ako odporúča Ministerstvo vnútornej bezpečnosti, môžu tiež „overiť [žiadosti] priamym kontaktovaním spoločnosti.“ Študenti by mali Otvárajte e-mailové prílohy iba vtedy, ak sú skutočne presvedčené, že správa je autentická a bezpečná.

Keďže ktokoľvek môže byť phishingom, mali by ste tiež učiť svojich kolegov učiteľov a administrátorov o phishingu. Napokon, ak dôjde k phishingu niektorého z členov školy, mohlo by to ohroziť informácie pre študentov.

Drž sa ďalej od škodlivého softvéru

malware infographic

Škodlivý softvér je spojený s phishingom. Podvodníci často neoprávnene získavajú údaje ako spôsob inštalácie škodlivého softvéru do počítačov obetí, ale zariadenia sa môžu infikovať aj inými spôsobmi.

Škodlivý softvér je zastrešujúci pojem, ktorý popisuje všetok škodlivý softvér, vrátane ransomwaru, vírusov, rootkitov, červov, adwaru, spywaru a ďalších. Malware ohrozuje vaše zariadenie, spomaľuje jeho základné funkcie a porušuje jeho bezpečnosť. Môže sa použiť na odcudzenie údajov, ovládanie zariadenia alebo na pridanie softvéru, ktorý neschválil.

Škodlivý softvér môže zničiť zariadenie alebo jeho použitie veľmi sťažiť. Môže tiež ukradnúť súkromné ​​alebo kritické údaje, ku ktorým majú používatelia prístup. Škodlivý softvér môže tiež spôsobiť, že zariadenie bude pracovať veľmi pomaly alebo zle.

Okrem phishingových príloh, malware môže pristupovať k zariadeniu, ak študenti inštalujú súbory, ako sú „šetriče obrazovky, panely nástrojov alebo torrenty že [oni] neskúmali vírusy ... z nedôveryhodného zdroja, “podľa How to Geek. Kliknutím na kontextové okná môžete tiež nainštalovať malware na vašom zariadení.

Škodlivý softvér môže byť súčasťou zdanlivo dôveryhodných aplikácií. Ako vysvetľuje How to Geek, „tvorcovia populárneho softvéru neustále predávajú a zahŕňajú„ voliteľný “softvér, ktorý nikto nepotrebuje ani nechce,“ čo im umožňuje „profitujte z nič netušiacich používateľov, ktorí nie sú dostatočne dôvtipní na to, aby sa vedeli lepšie."

Kvôli týmto dôvodom, používatelia by mali vždy skúmať a presne porozumieť tomu, čo vkladajú do svojich zariadení.

Ako zdôrazňuje podpora zabezpečenia systému Microsoft Windows, za „malware“ môžu byť zodpovedné aj „infikované vymeniteľné jednotky“. V článku sa uvádza, že „mnoho červov sa šíri infikovaním vymeniteľných diskov, ako sú USB flash disky alebo externé pevné disky. Malvér sa dá automaticky nainštalovať po pripojení infikovanej jednotky k počítaču. Niektoré červy sa môžu šíriť aj infikovaním počítačov pripojených k rovnakej sieti. “Študenti by nikdy nemali používať disk alebo sieť, ktorej úplne neveria..

Pirátsky softvér, hudba alebo filmy môžu tiež spôsobiť náchylnosť zariadenia na škodlivý softvér, podľa Computer Hope. Je to preto, že „tieto súbory a programy [niekedy] obsahujú okrem toho, čo si myslíte, že sťahujete, aj vírusy, spyware, trójske kone alebo škodlivý softvér.“

bohužiaľ, Keď sa malware dostane do počítačov študentov, môže sa množiť, „[Inštalácia] ešte viac škodlivého softvéru.“ Táto dynamika môže následky škodlivého softvéru exponenciálne zhoršiť.

Študenti by si mali byť vedomí, že Počítače a Androidy (skôr ako zariadenia Apple) sú vystavené vyššiemu riziku škodlivého softvéru, ako aj zariadenia bez nainštalovaného antivírusového softvéru.

Ak chcete pomôcť svojim študentom poznať a chrániť sa pred škodlivým softvérom, môžete ich naučiť:

 • Používajte ochranný softvér. Ako vysvetľuje How to Geek, študenti môžu nechtiac nechať „škodlivý softvér, spyware a iný nezmyselný softvér ... na váš počítač“, pretože „nepoužívajú kvalitnú antivírusovú alebo antispywarovú aplikáciu“. Tieto produkty môžu študentov chrániť pred škodlivým softvérom. , Pripomeňte im, že by mali používať antivírusový softvér na všetkých svojich zariadeniach vrátane prenosných počítačov, tabletov a smartfónov.
 • Zabráňte vyskakovacím reklamám a reklamným pruhom. Federálna obchodná komisia Spojených štátov (FTC) odporúča používateľom, aby „používali blokovanie automaticky otváraných okien a neklikali na odkazy a kontextové okná.“ Deti to možno nevedia, takže by ste im mali dať pokyn, aby neklikali na tieto obrázky..
 • Aktualizujte svoje zariadenia. Poskytovatelia softvéru a technické spoločnosti tvrdo pracujú na obmedzení škodlivého softvéru a iných problémov s kybernetickou bezpečnosťou. Ak svoje zariadenie neaktualizujete pravidelne, vaše zastarané programy môžu byť zraniteľnejšie voči malvéru. FTC odporúča, aby používatelia „nastavili [svoje] operačné [systémy] a ... webové [prehliadače] na automatickú aktualizáciu.“
 • Nájdite príznaky, že bol nainštalovaný malware. Čím skôr si študenti uvedomia, že ich zariadenia sú napadnuté škodlivým softvérom, tým lepšie. FTC popisuje, že počítač so škodlivým softvérom často „beží pomaly, vybíja batériu rýchlo, zobrazuje neočakávané chyby alebo zlyhania ... nebude sa vypínať ani reštartovať… slúži veľa vyskakovacích okien, [privádza používateľov] na webové stránky [neboli] navštíviť, zmeniť [domovskú stránku] alebo vytvoriť nové ikony alebo panely nástrojov bez ... povolenia. “Ak si študenti všimnú ktorýkoľvek z týchto príznakov softvéru, mali by sa vyhnúť prístupu k citlivým informáciám alebo používaniu hesiel na postihnutom zariadení a požiadať odborníka, aby sa na ne pozrel.
 • Používajte prehliadače s dobrým nastavením zabezpečenia. Podľa PC Mag, Chrome a Firefox majú nastavenia zabezpečenia, ktoré pomáhajú používateľom informovať, keď sa stránka nezdá byť seriózna.
 • Identifikujte podvody typu phishing a vyhnite sa im. Dodržiavanie našich tipov týkajúcich sa neoprávneného získavania údajov uvedených vyššie vám môže pomôcť obhájiť študentov pred neoprávneným získavaním údajov a škodlivým softvérom, pretože sa často spájajú.

Vzdelávanie vašich študentov v týchto bodoch by im mohlo ušetriť starosti a poškodenie malvérom.

Hranie s kybernetickou bezpečnosťou - internet vecí

V tejto digitálnej ére môžu byť online nielen smartfóny, tablety alebo notebooky. dnes, iné zariadenia vrátane hodiniek a hračiek majú prístup na internet. Ako CNBC vysvetľuje, „Internet of Things, bežne nazývaný IoT v technických kruhoch, je koncept konvenčné fyzické objekty spojené s internetom a vzájomne komunikujúce - myslieť napríklad na automobily alebo prístroje, ktoré sú pripojené na internet. “

Mať chladničku, ktorá kontroluje e-maily alebo hodinky, ktoré odosiela vaše zdravotné informácie do vášho smartfónu, je určite výhodné. však, nebezpečné môžu byť aj internetové nástroje. Veľa vecí, ktoré sa dodávajú nainštalované v telefónoch, tabletoch a počítačoch, ktoré sa inštalujú v telefónoch, tabletoch a počítačoch, na internete vecí neexistuje..

Koncom roka 2018 výkonný riaditeľ pre bezpečnosť softvéru Haiyan Song pre CNBC uviedol, že „budúci rok určite budeme počuť o ešte väčších bezpečnostných výzvach súvisiacich s IoT.“ Táto nová technológia „sa skutočne zmenila ... spôsob, akým žijeme, a kedykoľvek budete mať nové technológie, ako je táto ... otvoríte novú útočnú plochu."

Internet vecí môže ovplyvniť veľa rizík týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti, ktoré ovplyvňujú bežné internetové zariadenia. Hackeri môžu získať prístup k súkromným informáciám a použiť ich na odcudzenie, neoprávnené získavanie údajov, cyberstalk, kyberšikanu a obťažovanie obetí.. Keďže internet vecí je relatívne nový, neexistujú rovnaké bezpečnostné opatrenia, vďaka ktorým by sa trendy nositeľné sledovače fitness alebo luxusné hračky vašich študentov stali ľahkými cieľmi..

Napríklad informačný inštitút informoval o „cloudpets… roztomilých plyšových hračkách“, ktoré boli „povolené na internete, čo umožňuje zdieľanie zvukových správ medzi dieťaťom a rodičom prostredníctvom cloudu.“ „Ukázalo sa však, že Služba CloudPets prezradila správy 2 miliónom ich vlastníkov spolu s osobnými údajmi a heslami." Oni mali „Zlá bezpečnosť“ a nedokázala účinne chrániť údaje svojich používateľov, najmä preto, že „nemali žiadne pravidlá týkajúce sa sily hesla“.

Inštitút Info Sec tiež opísal, že keď „bezpečnostná spoločnosť Mnemonic zapojila nórsku spotrebiteľskú radu s cieľom skontrolovať bezpečnostnú ochranu radu inteligentných hodiniek pre deti“, „zistili niekoľko kritických bezpečnostných nedostatkov na mnohých hodinkách“.

Aj keď tieto zariadenia môžu byť zábavné a módne, preukázali „nesúhlas so zdieľaním a spracovaním údajov, preukazujúci zásadný nedostatok rešpektu k osobným informáciám“ vrátane „údajov o polohe“.niektoré hodinky dokonca nepoužívali základné bezpečnostné techniky napríklad šifrovanie pri prenose na ochranu informácií používateľov.

Svojim študentom môžete pomôcť chrániť pred hrozbami počítačovej bezpečnosti na internete vecí:

 • Povzbudzujte ich, aby vytvorili dlhšie a zložitejšie heslá. Na hackovanie bude omnoho ťažšie ako na trojmiestne nebezpečné heslá služby Cloudpets.
 • Navrhujú, aby oni a ich rodičia preskúmali nové zariadenia pred ich nákupom. Hračky, hodinky alebo iné zariadenia s prístupom na internet by mali nakupovať iba vtedy, ak rozumejú svojim metódam kybernetickej bezpečnosti a schvaľujú ich..
 • Ukazuje im, ako upraviť nastavenia zabezpečenia na svojich produktoch Internet of Things. Podľa odporúčaní agentúry Reuters by študenti mali „vypnúť fotoaparáty a mikrofóny, ktoré sa nepoužívajú“.
 • Nútiť ich, aby sťahovali aktualizácie. Ako sme diskutovali v tejto príručke, študenti môžu zlepšiť svoju kybernetickú bezpečnosť zabezpečením aktuálnosti svojich zariadení. Podľa agentúry Reuters „ak vaše moduly gadget dostanú aktualizácie softvéru, mali by ste ich prijať, pretože by mohli zvýšiť bezpečnosť.“
 • Poradiť im, aby sa pripojili k bezpečnejšej sieti s ich zariadeniami Internet of Things. Spoločnosť Reuters odporúča, aby používatelia „vytvorili„ hosťovskú sieť pre zariadenia IoT “, aby sa hackeri nemohli dostať cez internet cez internet k tradičným zariadeniam. Na zabezpečenie svojich údajov by tiež mohli „použiť virtuálnu súkromnú sieť VPN“. Ak chcú vaši študenti používať sieť VPN, môžete si vybrať jednu z možností v našom starostlivo vybranom zozname najlepších sietí VPN.

Tieto tipy vám môžu pomôcť zvýšiť bezpečnosť vašich vecí na internete.

Ochrana sociálnych médií študentov

Teens trávi stále viac času na sociálnych médiách. Z tohto dôvodu je dôležité, aby študenti pochopili, mohli sa chrániť pred rizikami kybernetickej bezpečnosti na týchto platformách a vyhnúť sa im..

Štatista uviedla, že „prieskum, ktorý sa uskutočnil v USA skôr [v roku 2018], to ukázal 70% tínedžerov (13 - 17) kontroluje svoje sociálne médiá niekoľkokrát denne, z iba 34% v roku 2012. Čo je však prekvapujúce, 16% dnešných dospievajúcich pripúšťa, že si takmer nepretržite kontrolujú svoje sociálne zdroje a ďalších 27% to robí každú hodinu. “

Na základe týchto štatistík, ak vyučujete študentov stredných škôl, je takmer isté, že vaši študenti sú počas celého školského dňa na sociálnych sieťach.

Mnohí dospievajúci zdieľajú intímne podrobnosti svojho osobného života na platformách sociálnych médií. Výskumné centrum Pew uvádza, že 44% dospievajúcich publikuje o svojej rodine na sociálnych médiách, zatiaľ čo 34% uverejňuje svoje emócie a pocity, 22% zverejňuje svoj život, 13% zverejňuje svoje osobné problémy, 11% zverejňuje svoje náboženské presvedčenie a 9% príspevok o svojej politickej viere.

Počítačoví násilníci, stalkeri, podvodníci typu phishing alebo dokonca zlodeji identity môžu všetky tieto údaje použiť na ublíženie študentom.. Ak napríklad spolužiaci mladistvých vedia, že jeho rodičia prechádzajú rozvodom, môžu tieto informácie použiť na obťažovanie tejto osoby. Okrem toho, ak by phisher chcel ukradnúť informácie o bankovom účte alebo čísle sociálneho zabezpečenia mladistvého, mohol by predstierať, že je členom populárnej skupiny, o ktorej teen vždy hovorí o sociálnych médiách.

Ako sme diskutovali vyššie, Gen Z-ers si sú vedomí svojej online reputácie, to však neznamená, že vaši študenti majú nepoškvrnené účty sociálnych médií. Zdá sa, že niektorí dospievajúci to inštinktívne vedia zverejňovanie osobných údajov online by mohlo poškodiť ich reputáciu.

Výskumné centrum Pew uviedlo, že 32% dospievajúcich odstráni alebo obmedzí „prístup k svojim príspevkom, pretože by ich to mohlo mať negatívny dopad neskôr“, a ďalších 29% dospievajúcich odstráni alebo obmedzí „príspevky, pretože nechcú, aby ich rodičia videli“ to, čo vidia dal som online.

Zatiaľ čo niektorí dospievajúci premýšľajú o dobrej povesti svojich sociálnych médií, štatistiky z výskumného centra Pew naznačujú, že zhruba dve tretiny.

Je to nešťastné, pretože To, čo študenti uverejňujú online, by mohlo mať vplyv na ich budúcnosť. Americký spravodajský a svetový report z roku 2017 poznamenal, že „v prieskume Kaplan Test Prep, ktorý sa týkal viac ako 350 príslušníkov vysokých škôl v USA, 35% opýtaných uviedlo, že si pozrelo účty sociálnych médií žiadateľov, aby sa o nich dozvedeli viac.“

Prieskum spoločnosti CareerBuilder taktiež zistil, že „70% zamestnávateľov využíva sociálne médiá na skríning kandidátov pred prijatím do zamestnania, čo je výrazne viac ako 60% v roku 2016.“

Tieto správy naznačujú, že jediná chutná fotografia, emocionálne výčitky alebo kontroverzné fotografie môžu zabrániť študentom navštevovať univerzity svojich snov alebo získať prácu, ktorú chcú.. Ako ich učiteľ im môžete odporučiť, aby boli obozretní o všetkom, čo odhalia na sociálnych sieťach, a povzbudili ich, aby zvážili, ako môžu ostatní vnímať svoje príspevky..

Možno je to viac znepokojujúce, podľa Pew Research Center, 42% dospievajúcich zisťované niekedy alebo často uverejňovať aktualizácie o svojej polohe a tom, čo robia. Ako vysvetľuje Lifewire, „často nemyslíme na našu aktuálnu polohu ako na citlivé informácie, ale je to tak. Vyzbrojení vedomím, kde sa nachádzate v konkrétnom čase, ľudia so zlým úmyslom mohli tieto informácie použiť na vaše znevýhodnenie."

Vysvetlite to svojim študentom zdieľanie ich polohy a aktivít v reálnom čase na sociálnych médiách môže spôsobiť problémy s kybernetickou bezpečnosťou. Niekto, kto chce okradnúť svoj dom, mohol vedieť, že nebol doma, a využiť túto príležitosť, aby ukradol majetok svojej rodiny. Cyberstalker môže tiež použiť informácie o polohe na vystopovanie študenta a jeho obťažovanie.

ďalej, geotagging a geolocation o sociálnych médiách vytvárať problémy. Lifewire popisuje, ako „väčšina smartfónov predvolene zaznamenáva polohu telefónu“ a „keď snímate fotografiu pomocou smartfónu, pravdepodobne tiež zaznamenávate presnú polohu GPS všetkého, z čoho fotografujete.“ Tento proces sa nazýva geotagging , as vaše zariadenie označí vašu polohu na obrázku.

Geotagging znamená, že ak nechcete zdieľať svoju polohu, hacker môže mať prístup k vašej polohe. prostredníctvom „metadát spojených s fotografiou“. Tento proces sa nazýva geolokácia. Google, Yelp a ďalšie aplikácie tiež používajú geolokáciu, aby presne povedali, kde sú študenti. Tieto aplikácie môžu potenciálne zdieľať tieto informácie s ostatnými.

S cieľom zabrániť krádeži, prenasledovaniu a iným problémom s kybernetickou bezpečnosťou, ktoré súvisia so zdieľaním polohy na sociálnych médiách, môžete svojim študentom navrhnúť:

 • Vyhnite sa pomenovaniu ich presnej polohy a aktivít na fotografiách na sociálnych médiách. Nie je potrebné hovoriť svojim priateľom alebo sledujúcim presne o tom, kde sa nachádzajú alebo čo robia.
 • Vypnite automatické geotagovanie na všetkých svojich zariadeniach. Hackeri nemôžu ukradnúť metadáta o polohe, ak neexistujú.
 • Počkajte, kým uverejníte fotografie z výletov, kým sa nevrátia domov. To zabraňuje zlodejom v používaní týchto informácií na prienik.

Pokiaľ ide o sociálne médiá, nie je vašou úlohou monitorovať online aktivitu vašich študentov. Kontrolovanie nevhodného obsahu na všetkých účtoch sociálnych médií vašich študentov každý deň by bolo invazívne (a časovo náročné)..

namiesto, vzdelávať ich o rizikách spojených so sociálnymi médiami. Týmto spôsobom môžu robiť informované rozhodnutia o ich kybernetickej bezpečnosti na týchto platformách.

Neskôr v tejto príručke opíšeme rôzne techniky, ktoré môžete použiť na výučbu svojich študentov o kybernetickej bezpečnosti.

Podivné nebezpečenstvo v kybernetickom priestore

Či už ide o sociálne médiá, aplikácie na zasielanie správ, chatovacie miestnosti, fóra alebo hry, vaši študenti čelia tiež riziká spojené s kybernetickou bezpečnosťou spojené s komunikáciou s cudzími osobami.

bohužiaľ, Nie každý online užívateľ má najlepšie úmysly. Zdravo popisuje, ako „predátori ... priateľia [deti], zvyčajne vystupujúci ako iné dieťa alebo o niečo starší dospievajúci, a získať dôveru správaním sa ako rozumný a dôveryhodný priateľ. Keď získa dôveru v miestnosti na rozhovory [alebo v aplikácii na posielanie správ, na fóre alebo na platforme sociálnych médií], predátor presunie konverzáciu do súkromnej oblasti alebo osobne."

To, čo začína anonymným online pripojením, sa môže zmeniť na niečo oveľa nebezpečnejšie osobne. Navyše, online predátori, ktorí chcú ukradnúť informácie o kreditnej karte alebo odcudziť totožnosť, sa môžu zamerať na mladých ľudí, ktorí si môžu byť menej vedomí podvodov..

Správa z roku 2018 z WBTW News naznačovala, že predátori online môžu používať populárne online hry, ako je Fortnite, na útok alebo krádež mladších používateľov. Spravodajkyňa tiež citovala „štatistické údaje z Výskumného centra zločinov proti deťom“, v ktorom sa uvádza, že „jedno z piatich detí vo veku od 10 do 17 rokov uviedlo, že dostávalo nechcené sexuálne ponuky online."

Okrem toho môžu kybernetickí ľudia využívať tieto platformy na obťažovanie, hanbu alebo rozpaky mladých ľudí. Ako Zdravie hovorí, „Chatové miestnosti sú miestom, kde môžu násilníci vládnuť nad potenciálnymi obeťami a zároveň sa tešíme z anonymity. “

Okrem toho, bohužiaľ, anonymní používatelia môžu tiež používať „chatovacie miestnosti… na uverejňovanie odkazov na pornografiu.„Vaši študenti môžu„ kliknúť na odkaz a dostať sa na útočné stránky, úmyselne alebo omylom “.

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Na ochranu svojich študentov pred týmito nebezpečenstvami môžete:

 • Uskutočnite s nimi otvorenú konverzáciu o týchto typoch online platforiem. Odporúčame diskutovať o potenciálnych nebezpečenstvách anonymnej online komunikácie so svojimi študentmi relatívnym spôsobom. Vysvetlite, že chápete, aké zábavné je spoznať nových ľudí online, ale že študenti musia byť v bezpečí. Opatrne im povedzte, že na internete sú niektorí ľudia, ktorí by im mohli chcieť ublížiť.
 • Naučte ich, aby sa nikdy nestretli s nikým, koho nepoznajú online, alebo aby s ním hovorili. Študenti budú vystavení oveľa menšiemu riziku, ak budú iba kamaráti, budú ich nasledovať, páčiť sa im a budú s nimi komunikovať s ľuďmi, ktorých poznajú, a dôverujú im.
 • Vyzývajte ich, aby nikdy nezdieľali súkromné ​​informácie alebo fotografie online. Je to dobrá rada bez ohľadu na to, či študent vie, kto posiela správy, ale je to zvlášť dôležité pre anonymných používateľov.
 • Odporúčajte rodičom, aby monitorovali online komunikáciu svojich detí. Podľa správy WBTW „šerifská kancelária Horry County hovorí rodičom, aby„ nechali svoje deti „hrať [alebo posielali text], kde ich rodičia môžu počuť.“ Šerifova kancelária tiež vyzýva rodičov, aby „mali prístup k telefónnym účtom a sociálnym médiám svojich detí“. . “Môžete tiež odporučiť rodičom, aby hľadali potenciálne nebezpečné aplikácie, ako sú Kik, Whisper, Yik Yak, súkromné ​​fotografie (kalkulačka%), Roblox, ChaCha, WeChat, After School, Line, Shush, Snapchat a Line, ako na inzerenta v Montgomery.
 • Povedzte študentom, že môžu prísť k vám a ich rodičom alebo opatrovníkom o pomoc, ak sa stretnú s akýmkoľvek znepokojujúcim alebo nebezpečným spôsobom online. Je dôležité informovať študentov, že môžu dôverovať vám a ich rodičom alebo opatrovníkom. Vysvetlite, že ste tu, aby ste im pomohli a ak sa budú niekedy cítiť nebezpečne online, môžu s vami hovoriť.
 • Nechajte svojich študentov hrať hru Band Runner, vzdelávaciu hru o bezpečnej komunikácii online. Študenti si vyberajú postavu, zbierajú hviezdy a odpovedajú na otázky s ohľadom na kybernetickú bezpečnosť.

Tieto návrhy pomôžu študentom zostať v bezpečí v chatovacích miestnostiach, fórach, aplikáciách na zasielanie správ, hrách, sociálnych médiách a akýchkoľvek ďalších aplikáciách alebo stránkach, na ktorých môžu používatelia anonymne komunikovať..

V nasledujúcej časti vám poskytneme ďalšie rady o výučbe vašich študentov o kybernetickej bezpečnosti.

Tipy a plány hodín pre učiteľov

Využívanie technológií sa zvyšuje, takže môžeme predpokladať, že kybernetická bezpečnosť bude naďalej dôležitým problémom. Ako učiteľ, máte moc utvárať porozumenie a reakciu na otázky kybernetickej bezpečnosti budúcej generácie.

Výučbou svojich študentov, ako bezpečne používať internet, môžete zlepšiť kvalitu ich života, šťastia a úspechu. Nižšie uvádzame radu, ako efektívne vzdelávať svojich študentov o kybernetickej bezpečnosti.

Ako začať

Odporúčame vám začnite online bezpečnostným kvízom aby ste otestovali vedomosti svojich študentov. Dúfajme, že to bude mať záujem dozvedieť sa viac o kybernetickej bezpečnosti a umožní im objaviť to, čo nevedia.

Poskytne vám tiež príležitosť vyhodnotiť svoje znalosti a podľa toho vytvoriť plány hodín. Ak napríklad zistíte, že vaši študenti už veľa vedia o vytváraní silných hesiel, nemusíte túto tému zahrnúť do svojich učebných osnov..

Odporúčame použiť:

 • vedomostný kvíz Výskumného centra spoločnosti Pew
 • Národná spoločnosť pre prevenciu týrania detí online v kvízu (nezabudnite, že má niekoľko odkazov týkajúcich sa Veľkej Británie)
 • austrálsky úrad CyberSmart Kids Kvíz komisára pre elektronickú bezpečnosť

Všeobecné tipy

Pokiaľ ide o plánovanie vašich učebných osnov kybernetickej bezpečnosti, máme niekoľko širších návrhov. Odporúčame vám:

 • Rozdeľte informácie na niekoľko hodín, namiesto toho, aby sa pokúsili pokryť všetko, čo súvisí s kybernetickou bezpečnosťou za jeden deň. Toto zabráni tomu, aby vaši študenti boli ohromení, a pomôže im lepšie porozumieť danému materiálu.
 • Namiesto prednášania používajte interaktívne hodiny. Študenti si zapamätajú a použijú hodiny, ktoré sa naučia, ak sa zúčastnia procesu. Napríklad sa môžete nechať, aby sa študenti pokúsili o hacknutie účtu sociálnych médií. Odporúčame vám si vopred vytvoriť falošný účet, aby nedošlo k ohrozeniu osobných údajov študenta.
 • Vzťahujte kybernetickú bezpečnosť na iné hodiny a triedy. Vďaka tomu bude téma vyzerať viac relatívna. Napríklad v anglickej triede by ste mohli nechať študentov čítať e-maily, ktoré boli zasielané ľuďom, ktorí boli neoprávnene získavaní údajov. Mohli by ste nechať upozorniť na gramatické chyby v týchto správach, čo môže znamenať, že ide o podvod. Môžete potom nechať študentov diskutovať o iných stratégiách, ktoré by mohli použiť na zabránenie útoku.
 • Nechajte študentov čítať alebo pozerať príbehy skutočných ľudí alebo organizácií, ktoré zažili kybernetické útoky. Toto pomôže študentom pochopiť, že dôsledky problémov s kybernetickou bezpečnosťou sú skutočné a vážne. Niektoré príklady týchto typov príbehov zahŕňajú:
  • „Príbehy v reálnom živote“ [z kybernetických podvodov] - austrálska súťaž & Súbor článkov pre spotrebiteľskú komisiu
  • „Sú to obete útoku s ransomware“ - Obchodné video spoločnosti CNN (Poznámka: tento obsah obsahuje slovo s prekliatím kliatby)
  • „Ako hackeri ransomware„ korisťujú na ochotu ľudí kliknúť ““ - článok a video CBS News
  • „Cyber ​​Bullies prinútil moju dcéru, aby spáchala samovraždu“ - toto ranné video (Poznámka: tento obsah pojednáva o samovražde)
  • „Emma's Story: Cyberbullied by Best Friend“ - video Common Sense Media
  • “Cyberbully: YouTuber ClearlyChloe's Story” - video príbehu
  • „Stacey's Story: When Esculate Rumors“ - video s bežným významom pre médiá
  • „Ako chatovanie s cudzími ľuďmi môže zničiť život dieťaťa“ - článok a video online Sense.org (Poznámka: zmienka o pedofiloch, znásilnenia a vražde)
  • „Skryté nebezpečenstvo high-tech hračiek“ - video WCPO.com (Poznámka: spomína pedofilov)
  • "Milovali vaše G.P.A. Potom videli vaše Tweety “- článok New York Times
  • „Nespočetný príbeh NotPetya, najničivejší kybernetický útok v histórii“ - článok v časopise Wired (Poznámka: tento obsah obsahuje niektoré prekliaté slová)
  • „Muž obvinený z bývalého spolužiaka na kyberstalkingu viac ako desať rokov“ - článok KTVU spoločnosti Fox News (Poznámka: tento obsah uvádza znásilnenie a vraždu)
  • „Ako bol digitálny život jednej ženy proti nej zbitý“ - Článok v časopise Wired (Poznámka: tento obsah zahŕňa kybernetické prenasledovanie a obťažovanie. Je výslovný a dospelý. Zahŕňa sexuálne popisy, kliatba a diskusie o samovražde a násilí.)
 • Poskytnite študentom vizuálne príklady hrozieb v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Zobrazovanie študentov, ako falošné reklamy, správy a kontextové okná vyzerajú, im pomôže lepšie ich identifikovať a vyhnúť sa im. To môže byť užitočné najmä pre študentov, ktorí sa učia vizuálne.
 • Zapojte študentov do plánovania vašej hodiny tak, že sa ich spýtate na ich skúsenosti a podľa toho navrhnite svoje učebné osnovy. Napríklad, ak sú vaši študenti už veľmi dobre oboznámení s bezpečnosťou sociálnych médií, nemusí byť dôvod, aby ste túto tému zahrnuli do svojich hodín. Podobne, ak sa študenti obávajú škodlivého softvéru, mohli by ste na túto tému stráviť viac času.
 • Priradiť interaktívne, praktické domáce úlohy. Rovnako ako sú interaktívne hodiny efektívnejšie, užitočné úlohy z domácich úloh môžu študentom pomôcť lepšie sa naučiť základy kybernetickej bezpečnosti. Napríklad by ste mohli dať študentom domácu úlohu, aby si zabezpečili svoje zariadenia a účty. Môžete im tiež dať napísať esej o nebezpečenstvách verejnej wi-fi a opísať, ako sa im budú vyhnúť..

Použitím vyššie uvedených rád môžete pomôcť uistite sa, že vaše učebné osnovy kybernetickej bezpečnosti sú kreatívne, zábavné, presné a úspešné.

Konverzácia o kyberšikane

od tej doby vaši študenti môžu byť obeťami a vinníkmi kyberšikany, v kybernetickej bezpečnosti sa oplatí diskutovať o tomto konkrétnom predmete. Hovoriť o tom je dôležité, pretože študenti, ktorí zápasia s kyberšikanou, sa o tom nemusia sami otvoriť.

Odporúčame zabezpečiť, aby vaša škola mala zavedenú politiku proti šikanovaniu, ktorá zahŕňa kyberšikanu. Akonáhle je to úplne na svojom mieste, prečítajte si tieto pravidlá so svojimi študentmi a uistite sa, že im úplne rozumejú. Navrhujeme, aby študenti prišli s príkladmi kyberšikany, aby dokázali, že chápu, čo to znamená.

Ďalšie, ukázať študentom dôsledky kyberšikany takže plne chápu, aké vážne to je. Študentom môžete pomôcť pochopiť účinky kyberšikany zobrazením relevantného videa z vyššie uvedeného zoznamu. Môžete tiež požiadať študentov, aby si predstavili, ako by sa cítili, keby ich niekto obťažoval online.

Študenti často nechápu, aké škodlivé môže byť škádlenie, hanba alebo urážka spolužiaka online. To znamená, že majú menej empatie pre obete kyberšikany, a preto je pravdepodobnejšie, že sa na nej zúčastnia. Poznanie zranenia, ktoré môže ich konanie spôsobiť, môže znížiť riziko budúceho kyberšikany.

Mali by ste tiež Naučte svojich študentov, čo majú robiť, ak sú kyberneticky postihnutí. Môžete im odporučiť, aby:

 • Oslovte dôveryhodného dospelého. Mohli by ste to byť vy ako ich učiteľ, ich rodičia, dospelý rodinný priateľ alebo nejaká ich kombinácia. Keď dospelí pochopia situáciu, mali by začať skúmať, čo sa stalo, a pomôcť študentovi pri hľadaní riešenia. Napríklad môže byť vhodné stretnutie medzi obeťou, počítačovým šikanom a ich rodičmi.
 • Uložte dôkaz o interakciách (kyberšikanovaní). Môže ísť o snímky obrazovky, hlasové správy alebo iné dôkazy. Tento typ dôkazu by mohol byť užitočný pri vyšetrovaní políciou alebo vašou školou. Môže byť tiež použitý na rozhovor o tejto záležitosti s rodičmi kyberšikana.
 • Vyhnite sa boju. Reakcia na kyberšikana sa môže jednoducho odraziť v jeho útoku. Okrem toho by sa akákoľvek negatívna reakcia mohla považovať za svoju vlastnú formu kyberšikany.
 • Nahláste kyberšikanu na online platformu, na ktorej sa uskutočnila. Ako vysvetľuje WebWise, „zneužitie na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom textových správ musí byť nahlásené webovým serverom a poskytovateľom mobilných telefónnych služieb.“
 • Predstavte si stratégie na zabránenie budúceho kyberšikany. Samozrejme to nie je vina obete, že bola obťažovaná. To však neznamená, že váš študent s tým nemôže urobiť nič. Webwise odporúča „[dať] radu dieťaťu, aby sa ubezpečil, že sa to už nebude opakovať. Môže to zahŕňať zmenu hesiel [a] kontaktných údajov, blokovanie profilov na sociálnych sieťach alebo nahlásenie zneužitia online. “

V ideálnom prípade by nikto z vašich študentov nikdy netrpel šikanovaním na internete. Avšak, ak áno, nasledujúce kroky môžu pomôcť minimalizovať poškodenie tejto škodlivej online aktivity.

Štúdium bezpečnosti sociálnych médií

Veríme, že bez ohľadu na to, ako pristupujete k učebným osnovám kybernetickej bezpečnosti musíte zahrnúť časť o sociálnych médiách. Tieto typy online platforiem sa často používajú a sú veľmi zraniteľné v súvislosti s problémami s kybernetickou bezpečnosťou.

V roku 2018 Pew Research Center oznámilo, že 85% dospievajúcich používa službu YouTube, 72% používa Instagram, 69% používa Snapchat, 51% používa Facebook a 32% používa Twitter. Iba 3% dospievajúcich nepoužíva žiadne bežné platformy sociálnych médií, čo znamená, že to robí približne 97%.

Ako sme už vysvetlili vyššie, sociálne médiá môžu byť nebezpečné pre deti a dospievajúcich. Kybernetickí môžu na týchto platformách zaútočiť na vašich študentov, podvodníci sa môžu pokúsiť ukradnúť citlivé informácie mladých ľudí a kybernetickisti môžu pomocou svojich príspevkov sledovať ich, len aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Odporúčame, aby jedna z vašich prvých lekcií o kybernetickej bezpečnosti študentov naučila, ako chrániť svoje účty v sociálnych médiách. Niekoľko kľúčových myšlienok, na ktoré sa treba zamerať, zahŕňajú:

 • heslá. Je nevyhnutné, aby si študenti vytvorili silné heslá pre všetky svoje účty, najmä pre svoje profily sociálnych médií. Tieto účty často obsahujú citlivé informácie, ktoré proti nim môžu kybernetickí útočníci použiť. vy by mali študentov informovať, že silné heslá:
  • Majte čísla, symboly a písmená (ideálne malé aj veľké písmená). Ak majú študenti problémy s príchodom vlastných hesiel, ktoré spĺňajú tieto požiadavky, môžu v súlade s chicagskou tribunou použiť online „silný generátor náhodných hesiel“ online. V článku sa navrhuje aj „začínajúce najmenej 16“ znakmi.
  • Pre rôzne účty sa líšia. Ako príklad uvádza Chicago Tribune, „vaše heslo Twitter by nemalo byť rovnaké ako heslo, ktoré používate na prihlásenie na svoje bankové účty.“
  • Mali by sa meniť často. Odporúčame najmenej raz za tri mesiace.
  • Nemali by sa zdieľať s nikým. Niektoré deti a dospievajúci cítia tlak zdieľať svoje heslá s priateľmi a spolužiakmi. To nie je bezpečné. Pripomeňte študentom, že ich heslá sú určené len pre nich (a možno pre ich rodičov).
 • Dvojfaktorové overenie. Ako je uvedené vyššie, táto bezpečnostná funkcia vyžaduje, aby používatelia zadali dve informácie a vstúpili do aplikácie. V mnohých prípadoch to znamená, že zadáte heslo a potom zadáte kód poslaný textom do telefónu používateľa. Môže to tiež zahŕňať použitie biometrického hesla (napríklad odtlačok prsta) alebo zodpovedanie bezpečnostnej otázky. Povzbudzujte svojich študentov, aby používali dvojfaktorové overenie na sociálnych médiách (a na iných účtoch), kedykoľvek je to možné, pretože je to bezpečnejšie.
 • Nastavenia ochrany osobných údajov. Povedzte svojim študentom, aby jednoducho nechodili s predvolenými nastaveniami ochrany osobných údajov pre svoje účty sociálnych médií. Mali by nastaviť svoje účty tak, aby boli čo najsúkromnejšie. Ich citlivé údaje a obrázky zo sociálnych médií by nemali byť prinajmenšom verejne viditeľné.
 • Osobné informácie. Vaši študenti by nikdy nemali zdieľať osobné informácie na sociálnych sieťach. Patria sem dátum ich narodenia, adresa, celé meno, číslo sociálneho zabezpečenia, informácie o kreditnej karte a podobné údaje.
 • Vírusová ochrana. Niektoré malware, phishing a iné podvody pochádzajú zo sociálnych médií. Ak sú študenti online, mali by mať na všetkých svojich zariadeniach nainštalovaný antivírusový softvér.
 • „Zamyslite sa skôr, ako kliknete.“ Keďže počítačové podvody sú, žiaľ, celkom bežné, mali by si študenti dávať pozor na akékoľvek správy v sociálnych médiách, ktoré od nich požadujú okamžité konanie alebo poskytnutie osobných informácií. Mali by ste im dať vedieť, že podvodníci často ponúkajú niečo príliš dobré na to, aby boli pravdou výmenou za súkromné ​​údaje.
 • Online reputácia. Ako sme už uviedli, dobré meno vašich študentov online môže mať vplyv na ich schopnosť vstúpiť na vysokú školu alebo získať prácu, ktorú chcú. Zlá povesť online by navyše mohla viesť alebo zhoršiť kyberšikanu a spôsobiť problémy rodičom študentov. Ako vysvetľuje stránka Zostaňte online online v Národnej aliancii pre kybernetickú bezpečnosť, „to, čo zverejňujete online, zostáva online. Pred zverejnením obrázkov (alebo akýchkoľvek iných informácií) si rozmyslite, že by ste nechceli, aby to videli vaši rodičia alebo budúci zamestnávatelia. “
 • Nahláste problémy platformám sociálnych médií. Povedzte študentom, že ak sú na sociálnych sieťach kyberneticky obviňovaní, podvedení alebo inak obťažovaní, mali by tieto aktivity nahlásiť na stránkach sociálnych médií. Tieto typy aktivít sú zvyčajne v rozpore s pravidlami platforiem sociálnych médií a spoločnosť môže byť schopná pomôcť.
 • V prípade potreby požiadajte dospelého o pomoc. Povzbudzujte študentov, aby požiadali o pomoc, ak sa cítia nebezpeční alebo nepohodlní. Pripomeňte im, že v prípade akýchkoľvek problémov môžu prísť k vám, ich rodičom alebo iným dôveryhodným dospelým.

Tieto kľúčové pojmy by sa určite mali zahrnúť do vašich učebných osnov kybernetickej bezpečnosti.

Vzorový plán lekcie: Choď Phish

Nižšie uvádzame a vzorový plán lekcie kybernetickej bezpečnosti o phishingu. Môžete to použiť ako model na plánovanie vašich hodín.

Predstavujeme phishing

Začnite tým, že študentom zobrazíte e-mail z adresy „[email protected]“, ktorý znie:

Ahoj [meno],
Je nám ľúto, že sme vás informovali o pozastavení vášho účtu Netflixx, čo spôsobuje problémy s fakturačnými údajmi.

Ak chcete svoj účet opraviť a spustiť ho, otvorte súbor netflixaccountinformation.exe a odpovedzte pomocou
Vaše celé meno:
Tvoj dátum narodenia:
Vaša adresa:
Vaše telefónne číslo:
Vaše preferované číslo kreditnej karty:

Ak potrebujete pomoc, napíšte nám.

úprimne,
Zákaznícky servis Netflix

Opýtajte sa ich, prečo na tento e-mail odpovedia alebo nechcú.

Definovanie phishingu

Len čo odpovedia, vysvetliť, že je to veľmi podobné skutočnému e-mailu, ktorý mnohí ľudia dostali v rámci podvodov typu phishing. Vysvetlite, že „phishing je pokus jednotlivca alebo skupiny o získanie osobných informácií od nič netušiacich používateľov“ manipuláciou s poskytovaním osobných informácií útočníkovi. S cieľom oklamať prijímače „e-maily phishingu sú vytvorené tak, akoby sa odosielali legitímnou organizáciou alebo známym jednotlivcom“ (podľa Ministerstva vnútornej bezpečnosti Spojených štátov)..

Popíšte, ako podvodníci typu phishing používajú tieto e-maily na zhromažďovanie osobných údajov. Vysvetlite, že tieto údaje používajú na odcudzenie totožnosti používateľov, inštaláciu škodlivého softvéru do svojich počítačov a ich obťažovanie.

Naučte ich spoločné znaky phishingového e-mailu:
Na ochranu svojich študentov ich môžete naučiť identifikovať príznaky podvodov typu phishing (podrobnejšie popísané vyššie):

Príručka pre učiteľov o kybernetickej bezpečnosti - všetko, čo potrebujete vedieť v roku 2020

Svojim študentom môžete tiež ukázať toto vzdelávacie video o e-mailoch zameraných na zisťovanie neoprávneného získavania údajov a / alebo toto video o tom, ako si všimnúť podvodný e-mail..

Prebieha phishing: Cvičenie vo svojej triede

Nechajte študentov písať svoje vlastné e-mailové adresy na neoprávnené získavanie údajov. Nechajte ich prevziať totožnosť kybernetického podvodníka, ktorý sa snaží prinútiť príjemcu e-mailu, aby sa vzdal svojich súkromných informácií. Povedzte im, aby vám poslali e-maily na neoprávnené získavanie údajov (phishing), aby ste si mohli vybrať ten najlepší a najpresvedčivejší. Podeľte sa o víťaza s triedou a vysvetlite, prečo je to dobrý príklad phishingového e-mailu.

Po dokončení tohto cvičenia, pripomenúť študentom, aby sa pozerali na akékoľvek podivné e-maily očami phishingového scammera. Ak sa zdá, že by mohol byť napísaný kybernetickým útočníkom, pripomeňte im, aby neotvorili žiadne odkazy ani prílohy.

Domáce úlohy phishingu

Na domáce úlohy, nechať študentov napísať päťkrokový plán, ako sa vyhnúť útokom phishingu. Nechajte ich zdieľať tento plán aspoň s jednou ďalšou osobou (napríklad spolužiak, rodič alebo priateľ rodiny) a zaznamenajte si reakcie tejto osoby.

Ďalšie zdroje a nástroje pre učiteľov

Ak by ste chceli získať ďalšie informácie alebo návrhy plánov hodín, odporúčame:

 • „Digitálne občianstvo“ podľa všeobecného zmyslového vzdelávania. Táto stránka ponúka bezplatné interaktívne plány hodín pre študentov všetkých ročníkov.
 • „Bits N Bytes Cybersecurity“ od Kyla Guru. Tento ocenený web o kybernetickej bezpečnosti vytvoril šestnásťročný stredoškolský mladík. Zahŕňa zdroje činnosti.
 • "STOP. MYSLIEŤ SI. CONNECT. ™ “od Národnej aliancie pre kybernetickú bezpečnosť a ďalších organizácií. Táto stránka ponúka tipy, memy, grafiku, videá, plagáty a výskumné materiály pre mnoho oblastí kybernetickej bezpečnosti.
 • „Zdroje digitálnej bezpečnosti: nástroje pre učebňu a domov“ projektu spoločnosti Google s názvom Be Internet Awesome. To ponúka študijné programy a vzdelávacie hry o digitálnom občianstve.
 • „5 najlepších zdrojov pre internetovú bezpečnosť pre učiteľov“ od spoločnosti E-Learning Industry. V tomto článku sú uvedené niektoré z najlepších vzdelávacích miest pre kybernetickú bezpečnosť a podobné predmety.
 • „4 skvelé plány lekcií pre internetovú bezpečnosť“ od spoločnosti Common Sense Education. Tento kus ponúka ukážkové plány hodín pre triedy K-12.
 • „Kybernetická bezpečnosť pre začiatočníkov“ od Heimdal Security. Zdarma.

Okrem toho, ak chcete kombinovať hranie a učenie sa o kybernetickej bezpečnosti, môžete zadajte svoju školu alebo triedu do kódovej súťaže. Centrum austrálskych digitálnych technológií ponúka súťaže v robotike, kódovaní a technológiách, Grok Learning ponúka školenia a súťaže v oblasti kódovania a AI pre študentov všetkých úrovní a Code Chef ponúka jedinečnú medzinárodnú súťaž v oblasti kódovania. Podobné príležitosti môžete vyhľadať online vo vašej oblasti.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me