Shadowsocks vs. VPNs – wszystko, co musisz wiedzieć


Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się Wielką Zaporą Chińską, prawdopodobnie słyszałeś o Shadowsocks. Często mylony jest z technologią opartą na VPN - ale niektóre funkcje nakładają się, Shadowsocks i VPN to dwie zupełnie różne rzeczy.

Ten artykuł pomoże ci zrozumieć różne aspekty tych dwóch technologii. Damy ci również podsumowanie korzyści każdego z nich, wraz ze scenariuszami, w których Shadowsocks może być bardziej odpowiedni niż VPN i odwrotnie.

Co to jest Shadowsocks?

Shadowsocks to otwarty projekt proxy oparty na SOCKS5, który jest pośrednikiem zaprojektowane głównie w celu ominięcia cenzury. Po raz pierwszy został wydany w 2012 roku przez jego twórcę, chińskiego programistę pod pseudonimem „clowwindy”.

W 2015 r. Programista ogłosił, że wycofuje się z projektu z powodu nacisków ze strony chińskiej policji. Od tego czasu Shadowsocks pozostaje otwartym oprogramowaniem, utrzymywanym i ulepszanym przez wielu współpracowników.

Czym różni się Shadowsocks od VPN?

Jest jedno główne podobieństwo między VPN a Shadowsocks - możliwość łączenia Cię z niektórymi stronami internetowymi, które zwykle są niedostępne z powodu rządowej cenzury, bloków geograficznych lub w inny sposób.

Biorąc pod uwagę pierwotny cel ominięcia Wielkiej Zapory Chińskiej, Shadowsocks koncentruje się na obchodzeniu ograniczeń ruchu. Wykorzystuje HTTPS, tym samym ukrywając ruch, aby mógł przejść obok obowiązujących środków cenzury.

W przeciwieństwie do VPN, Shadowsocks nie jest przeznaczony do prywatności i anonimowości. Podczas gdy zarówno VPN, jak i Shadowsocks szyfrują dane, Shadowsocks jest znacznie lżejszy. VPN wykorzystuje wiele warstw protokołów szyfrowania klasy wojskowej, aby całkowicie ukryć ruch na swoich serwerach. Shadowsocks sprawia, że ​​dane są „puste”, aby przypominały ruch HTTPS, dzięki czemu można je swobodnie poruszać. Nie jest ukryty, podobnie jak w VPN, tylko ukryty.

Ze względu na użycie proxy SOCKS5, Shadowsocks nie wysyła całego twojego ruchu przez serwer, w przeciwieństwie do VPN. I w przeciwieństwie do tradycyjnych serwerów proxy SOCKS5 ssh, Shadowsocks działa z wieloma połączeniami TCP. Rezultatem są znacznie szybsze prędkości w porównaniu do alternatyw.

Korzyści z Shadowsocks

Największą zaletą Shadowsocks jest jego łatwe ustawienie. Technologia jest prostym i wydajnym serwerem proxy, którego konfiguracja nie zajmuje dużo czasu i jest idealna do uzyskiwania dostępu do ograniczonych treści. Shadowsocks jest również całkowicie otwartym oprogramowaniem, a autorzy regularnie wprowadzają ulepszenia. 

Kolejną zaletą Shadowsocks jest selektywne maskowanie ruchu. Możesz wybrać, która część Twojego ruchu ma wpływ na Shadowsocks - umożliwia to dostęp do zastrzeżonych treści zarówno w Twojej lokalizacji, jak i poza nią.

Weźmy na przykład następujący scenariusz: jesteś w Chinach i chcesz uzyskać dostęp do Gmaila. Korzystając z Shadowsocks, możesz wybrać ruch Gmaila, który ma być „zakamuflowany”, w ten sposób omijając blok rządu chińskiego.

Nadal będziesz jednak mieć dostęp do stron internetowych tylko w Chinach. W przeciwieństwie do tego VPN szyfruje cały ruch do wybranego serwera, uniemożliwiając w ten sposób wyłączne witryny w Chinach na tym samym urządzeniu.

Nie mniej ważny, Shadowsocks jest bardzo trudny - jeśli nie niemożliwy - do wykrycia i zablokowania. Głównym powodem jest maskowanie ruchu, aby pojawiał się jako HTTPS.

Z drugiej strony, sposób działania VPN i jego ogromna popularność ułatwiły rządom i platformom blokowanie technologii lub zmuszanie dużych korporacji do usuwania produktów VPN ze swoich sklepów (przykładem jest Apple usuwający aplikacje VPN z chińskiego App Store).

Zrozumienie modelu zagrożenia

Shadowsocks to świetna technologia do omijania ograniczeń treści, poza tym jego funkcjonalność jest ograniczona. Jako taki, ten superprojekt jest realną opcją tylko wtedy, gdy pasuje do określonego modelu zagrożenia - twojego dostawcy usług internetowych.

Co to jest model zagrożenia? Po prostu, jest to powód, dla którego szukasz proxy VPN, VPS lub DNS. Istnieje wiele aspektów Internetu, które mogą wymagać wyższego poziomu bezpieczeństwa - przykładami modeli zagrożeń są publiczne hotspoty Wi-Fi, problemy związane z usługodawcą internetowym, takie jak monitorowanie i rejestrowanie danych, ukrywanie tożsamości online itp..

Shadowsocks nie pomaga Twojej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Powinieneś go używać tylko wtedy, gdy twoim głównym problemem jest obejście cenzury.

Inne modele zagrożeń, które polegają na utrzymywaniu twojej tożsamości w ukryciu w Internecie, to obszary, w których Shadowsocks jest niewystarczający. Można argumentować, że nie został on zaprojektowany z myślą o takiej funkcjonalności i zgadzamy się. To tutaj VPN przyćmiewa Shadowsocks.

Kiedy jest VPN najlepszym wyborem?

W porównaniu z Shadowsocks, VPN jest technologią „głównego nurtu”. Jest szeroko rozpowszechniony, a jego skuteczność jest dobrze udokumentowana i niepodważalna.

Jeśli jesteś Szukając czegoś, co ochroni Twoją tożsamość w Internecie, a jednocześnie w pełni usuniesz cyfrowy ślad, VPN jest Twoim narzędziem. Oczywiste jest, że nie każda sieć VPN jest idealna - sama liczba dostawców jest wystarczającym dowodem na to, że istnieją zarówno solidne, jak i słabe usługi VPN na rynku.

jednak, dzięki pewnym badaniom możesz upewnić się, że dokonałeś właściwego wyboru. Sprawdziliśmy jedne z najlepszych obecnie dostępnych sieci VPN i sporządziliśmy listę najbardziej niezawodnych dostawców dla Twojej gwarantowanej prywatności, bezpieczeństwa i dostępności w Internecie.

Ranga Dostawca Nasz wynik Ocena użytkownika
Wybór redaktorów 5,0 / 5
Przeczytaj recenzję
Dowiedz się więcej Zaczynaj >> Odwiedź stronę
2) 4,9 / 5
Przeczytaj recenzję
Dowiedz się więcej Zaczynaj >> Odwiedź stronę
3) 4,8 / 5
Przeczytaj recenzję
Dowiedz się więcej Zaczynaj >> Odwiedź stronę
4 4,8 / 5
Przeczytaj recenzję
Dowiedz się więcej Zaczynaj >> Odwiedź stronę
5 4,7 / 5
Przeczytaj recenzję
Dowiedz się więcej Zaczynaj >> Odwiedź stronę

Najważniejsze jest to wysokiej jakości VPN zapewni ci wszystko, czego potrzebujesz do bezpiecznego, anonimowego i nieograniczonego surfowania po Internecie.

Mimo że bloki VPN nadal istnieją (i nie widzimy ich odchodzenia w najbliższej przyszłości), istnieje wielu dostawców, którzy udowodnili, że będą nadal znajdować sposoby, aby dać użytkownikom na całym świecie to, czego chcą, czy to dostęp na ograniczone geograficznie platformy, takie jak Netflix, HBO i BBC, lub obejście dla rządowej cenzury w krajach takich jak Chiny i Rosja.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozbudowanych możliwościach VPN, zalecamy zapoznanie się z naszym przewodnikiem dla początkujących.

Podsumowując, Shadowsocks to świetny sposób na obejście cenzury cyfrowej. Został stworzony w kraju, w którym jest to dość duży problem, ale dziś rozwinął się globalnie dzięki otwartemu źródłu i łatwości użytkowania.

Jednak na dłuższą metę VPN jest o wiele bardziej odpowiednią opcją dla Ciebie, jeśli ochrona tożsamości i anonimowość w Internecie są w twoim porządku dziennym.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me