Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski


Co vás přimělo napsat tuto knihu?

V roce 2013, kdy jsme se s Conradem rozhodli napsat knihu, neexistovaly téměř žádné knihy na téma bitcoinů nebo kryptoměn (a rozhodně žádné knihy, které by šly do nějaké smysluplné technické hloubky). Samozřejmě, že v roce a půl, které trvalo od konceptu k hotové knize, vyšlo několik dalších knih o bitcoinech. Naše je stále objektivně nejlepší (pro kryptografický důkaz tohoto prohlášení je třeba si koupit naši knihu). Dobře, takže možná je naše kniha jen nejzábavnější bitcoinovou knihou, která je tam venku, ale rozhodně jde o mnoho podrobností vysvětlujících, jak Bitcoin skutečně funguje a proč musí být navržena tak, jak byla. Mnoho aspektů bitcoinu (jako je těžební proces) se běžně považuje za svévolné (a dokonce „hloupé“), ale ve skutečnosti jsou rozhodující pro navrhování decentralizovaného hotovostního systému typu peer-to-peer..

Jaké nové znalosti jste získali při psaní knihy?

Slyšel jsem, že jiní říkají, že s Bitcoinem většina lidí zpočátku odmítá to jako nesmysl, pak se k němu zvědavě přiblíží, pak stráví dlouhou dobu ovíjením hlav kolem toho, jak by to mohlo ve skutečnosti fungovat, a pak věří, že je to nejdůležitější vynález od té doby, co (vložte zde vynález, který si vysoce vážíte). Většinou souhlasím, až na to, že si myslím, že může existovat několik okamžiků Eureka s něčím, jako je bitcoin, což je podivné jak z pohledu informatiky, tak iz ekonomického hlediska. A také z právního / politického / kulturního / atd. perspektivní. Conrad a já jsme byli fascinováni svými vlastními způsoby úzkými (er) plátky bitcoinu na začátku psaní knihy než na konci. Při psaní knihy jsem se určitě naučil hodně o kryptografii!

Níže je druhá kapitola Bitcoiny pro Befuddled.

(Úplné vydání knihy je k dispozici na Amazonu.)

Základy bitcoinů

Podle našich zkušeností je nejjednodušší způsob, jak získat osobu nadšenou bitcoinem, nechat si s tím něco koupit. Tak jsme se sami spojili. V této kapitole vám pomůžeme provést první bitcoinovou transakci, aniž byste se museli obávat příliš velkého množství technických věcí. Po cestě však probereme, jak bitcoiny fungují. Po přečtení této kapitoly pochopíte základy bitcoinů - stačí si o tom povídat
jakékoli koktejlové párty.

Jak bitcoiny fungují jednoduše?

V systému bitcoinů každý spolupracuje, aby sledoval peníze všech ostatních, a jak je uvedeno v kapitole 1, není zapojen žádný ústřední orgán (např. Banka nebo vláda). Abychom lépe porozuměli tomu, jak systém funguje, projdeme si nejprve příklad pomocí dolarů.
Představte si, že ve světě existuje jen 21 milionů dolarů, a existuje také podrobný seznam všech lidí, kteří tyto peníze vlastní. Každý, včetně vás (i když máte pouze 5 $), má kopii tohoto seznamu. Když svému příteli dáte 2 $, musíte od svého záznamu v seznamu odečíst 2 $ a přidat k ní 2 $. Poté, co ji informovala o transakci, aktualizuje také svůj seznam. Ve skutečnosti musí každý na světě seznam aktualizovat; jinak by byl seznam nepřesný. Proto nejen musíte informovat svého přítele, ale také musíte veřejně oznámit, že seznam aktualizujete. Pokud jste se pokusili podvádět systém a poslat příteli 1 000 $, pokus o podvádění by se snadno zachytil, protože každý ví, že máte pouze 5 $.

Nyní si představte, že všechny transakce jsou prováděny na počítačích, které komunikují přes internet, a nahrazují dolary bitcoiny. Takto funguje bitcoin. Vlastně docela jednoduché. Tak proč se bitcoin jeví tak složitý?

Odpověď je trojnásobná: První je složitá otázka, jak by měly být oceňovány jednotky jakéhokoli nového měnového systému (ať už bitcoiny nebo mušle). Měl by být sestřih v hodnotě 5 000 bitcoinů nebo 0,005 bitcoinů? Zadruhé, do implementace a používání bitcoinů je zapojeno mnoho malých detailů, i když celkový koncept je poměrně jednoduchý. Jak například získáte kopii seznamu a jak jsou původně distribuovány bitcoiny? Za třetí, ve světě bitcoinů se používá celý lexikon nových a neznámých slov (např. Těžba). První bod o hodnotě bitcoinů necháme pro další kapitolu.

V této kapitole se budeme zabývat posledními dvěma body vysvětlením hlavních konceptů používaných v bitcoinech, konkrétně bitcoinové adresy, soukromého klíče, bitcoinové peněženky a blockchainu. Také krátce probereme těžbu bitcoinů a uvedeme vás do procesu přijímání a odesílání prvních bitcoinů, abyste viděli, jak systém funguje. Nejprve však musíte bitcoinovým jednotkám porozumět podrobněji.

Bitcoinové jednotky

Jak je vysvětleno v kapitole 1, bitcoiny se souhrnně týkají celého měnového systému, zatímco bitcoiny jsou měnovými jednotkami. Ačkoli celková nabídka měny je omezena na 21 milionů bitcoinů, lze každý z nich rozdělit na menší nominální hodnoty; například 0,1 bitcoinů a 0,001 bitcoinů. Nejmenší jednotka, stovka miliontina bitcoinu (0,00000001 bitcoinů), se nazývá satoshi na počest satoshi Nakamota. V důsledku toho může být zboží v bitcoinech oceněno velmi přesně a lidé mohou snadno platit za toto zboží v přesné změně (např. Obchodník může cenu galonu mléka za 0,00152374 bitcoinů nebo 152,374 satoshi).

Obchodníci místo psaní termínu bitcoiny na cenovky běžně používají zkrácený kód měny BTC nebo XBT; 5 bitcoinů by bylo zapsáno jako 5 BTC. Přestože zkratka BTC je široce používána od začátku vývoje bitcoinů, v poslední době začali někteří obchodníci a webové stránky používat XBT, protože lépe vyhovuje určitým mezinárodním pojmenovacím standardům.

Jak hodnoty bitcoinů oceňují, je stále běžnější pracovat s tisíci nebo dokonce milioninami bitcoinů, které se nazývají milibitcoiny (mBTC) a mikrobitcoiny (μBTC). Mnoho lidí navrhlo jednodušší jména pro menší nominální hodnoty bitcoinů, a ten, který získal trakci, se vztahuje na mikrobitcoiny (docela vousy) stejně jednoduše jako kousky.
1 bitcoin = 1 BTC nebo 1 XBT
1 BTC = 1 000 mBTC
1 mBTC = 1 000 μBTC
1 μBTC = 100 satoshi = 1 bit

Nyní, když znáte termíny pro různé bitcoinové jednotky, musíte zvýšit svou bitcoinskou slovní zásobu, takže pojďme mluvit o tom, co se myslí bitcoinovou adresou.

Bitcoinová adresa

Bitcoin používá veřejnou účetní knihu, která udává počet bitcoinů a jejich majitelů v daném okamžiku. Namísto přiřazování jmen osob k účtům však účetní kniha uvádí pouze adresy bitcoinů. Každá adresa může být myšlenka
jako pseudonym pro osobu (nebo skupinu lidí, podnikání atd.) a použití pseudonymů je důvod, proč lidé mohou používat bitcoiny bez odhalení osobních údajů. Následuje příklad bitcoinové adresy:
13tQ1fbTMB6GxUJfMqCSDgivc8fvkHEh3J
Podobně jako číslo bankovního účtu se bitcoinová adresa skládá z řetězce písmen a číslic (obvykle začíná číslem 1). K zasílání bitcoinů ostatním (např. Online obchodníkovi, příteli nebo rodinnému příslušníkovi) potřebujete znát pouze jejich bitcoinovou adresu. Když zase sdílíte svou adresu s ostatními, mohou vám posílat bitcoiny. Protože bitcoinové adresy je obtížné psát, mnoho lidí používá k reprezentaci své adresy kódy rychlé reakce (QR) (viz obrázek 2-1)..

Kvůli pohodlí můžete na svou vizitku, osobní web nebo výkladní skříň (pokud jste obchodník) umístit svou bitcoinovou adresu, buď zadanou nebo jako QR kód (nebo obojí). Ačkoli pro odesílání bitcoinů potřebujete připojení k internetu, nemusíte být připojeni, abyste je mohli přijímat. Pokud například pracujete pro charitativní účely a vydáváte tisíce vizitek obsahujících vaši bitcoinovou adresu a prohlášení typu: „Zvažte prosím darování v bitcoinech“, můžete dokonce sbírat bitcoiny, zatímco spíte.

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

2. QR kód je jedním z mnoha způsobů, jak snadno sdílet bitcoinovou adresu. Další metodou je použití schématu prvních bitů, ve kterém sdílíte pouze několik prvních znaků vaší bitcoinové adresy, která byla zkrácena službami zkrácení bitcoinové adresy (podobně jako služba zkrácení adresy URL). Počínaje verzí 0.9 a novější, Bitcoin také podporuje humancohovatelné bitcoinové adresy, které nahrazují tradiční adresy - stejně jako webová adresa, jako je hračky.com, nahrazuje méně uživatelsky přívětivou IP adresu 123.100.101.111..

Jak víte, v tradičním bankovnictví znamená přesun peněz z jednoho účtu na druhý to, že by banka aktualizovala svou soukromou knihu, která obsahuje všechny účty v této bance. Pokud by tato kniha zničila požár nebo jiná katastrofa, mohla by se navždy ztratit informace o tom, kdo vlastnil aktiva v bance. Ačkoli bitcoin také používá knihu, stejné kopie jsou distribuovány do milionů počítačů po celém světě. V důsledku toho neexistuje žádný centrální bod selhání a transakce zaznamenané na bitcoinové knize jsou trvalé a nelze vymazat. Přesun bitcoinů z jedné adresy na druhou je ekvivalentní odeslání instrukce všem počítačům v bitcoinové síti, aby se aktualizovala každá účetní kniha stejným způsobem.

Protože všechny transakce na bitcoinové knize jsou veřejné informace, může být zachování soukromí (pokud je to žádoucí) výzvou. Přestože na hlavní knize nejsou žádné osobní informace, pokud sdílíte svou bitcoinovou adresu se svými přáteli nebo ji zveřejňujete na veřejném místě, které mohou ostatní spojit s vaší identitou, bude váš bitcoinový zůstatek na této adrese znám všem (včetně všech příchozích a odchozích) transakce). Chcete-li zvýšit své soukromí, můžete použít mnoho bitcoinových adres, ale veřejně je sdílet pouze některé z nich.3 Jak tedy přesunete bitcoiny z jedné adresy na druhou (tj. Je utratíte)? Tato akce vyžaduje soukromý klíč.

Soukromý klíč

Soukromý klíč, stejně jako adresa bitcoinů, je dlouhý řetězec čísel a písmen (obvykle začíná číslem 5). Stejně jako u bitcoinových adres se QR kódy často používají k reprezentaci soukromých klíčů kvůli jejich délce. Každý soukromý klíč je spárován s jedinou bitcoinovou adresou a je schopen odemknout bitcoiny na této adrese (tj. Je přesunout jinam) .4 Následuje příklad soukromého klíče:

5J2ae37Jwqzt7kSp9rE17Mi2LbkHXx4tzNSzbq7xDp2cQJCzhYo

Zatímco bitcoinová adresa je podobná číslu bankovního účtu, soukromý klíč je spíše jako PIN: Je třeba, abyste povolili výběr nebo výdaje. Když je transakce vysílána do bitcoinové sítě, která přikazuje bitcoinům, aby byly přesunuty z jedné adresy na druhou, počítače v síti zkontrolují, zda je transakce autorizována před provedením jakýchkoli aktualizací veřejné knihy. Konkrétně zkontrolují, zda byla transakce digitálně podepsána pomocí soukromého klíče. Digitální podpis jsou dodatečná data připojená k transakci, kterou může vytvořit pouze někdo, kdo vlastní odpovídající soukromý klíč. Podobně jako PIN by měl být soukromý klíč utajen. Pokud někdo získá váš soukromý klíč, bude moci utratit vaše bitcoiny.

Všimněte si, že ačkoli soukromý klíč lze použít k vytvoření digitálního podpisu, digitální podpis nelze použít k získání soukromého klíče. Digitální podpisy rovněž nelze znovu použít k provádění nových transakcí; proto vysílání podepsané transakce do bitcoinové sítě není riziko. Tato akce se zásadně liší od online platby kreditní kartou.
Používáte-li kreditní kartu, poskytnete někomu číslo vaší kreditní karty někomu, kdo transakci autorizuje. Toto číslo lze poté (škodlivě) znovu použít k autorizaci dalších transakcí, které jste nikdy nezamýšleli.

Na rozdíl od kódu PIN, který znáte vy i banka, znáte pouze soukromý klíč. Riziko, které za těchto okolností podstoupíte, je, že ztratíte-li soukromý klíč na adresu, na které jste uložili bitcoiny, zůstanou tyto bitcoiny navždy na této adrese zamčené. Je jasné, že je nesmírně důležité neztratit svůj soukromý klíč! Naštěstí si můžete snadno vytvořit digitální zálohy svých soukromých klíčů nebo je zapsat na kus papíru a uložit je na bezpečném místě. Ztráta vaší bitcoinové adresy však není problém, protože ji lze obnovit z příslušného soukromého klíče (Bitcoinové peněženkové programy, popsané dále v této kapitole, to mohou udělat automaticky za vás).

Ačkoli je možné používat bitcoiny pouze s jedinou adresou a soukromým klíčem, v praxi většina lidí používá mnoho adres, každá s vlastním soukromým klíčem, a ukládá je do digitální peněženky..

Bitcoinová peněženka

Bitcoinová peněženka je kolekce adres a soukromých klíčů, které vlastní jedna osoba. S více adresami bitcoinů vám pomůže uspořádat peníze. Možná budete chtít mít v budoucnu samostatné adresy pro placení nájemného, ​​pro online nakupování a pro ukládání bitcoinů. Takže osoba může mít ve své peněžence dva bitcoiny, které jsou rozloženy mezi mnoho různých bitcoinových adres (viz obrázek 2-2).

Používání více adres ve formě peněženky vám také pomáhá udržovat soukromí. Důvodem je to, že veřejná účetní kniha vedená bitcoiny, na kterou se může kdokoli podívat, nemá žádný způsob, jak vědět, že jakékoli dvě adresy jsou ve stejné peněžence a jsou vlastněny stejnou osobou (pokud tato osoba neudělala nic, co by ukázala) že obě adresy jsou propojeny, jako je například jediný nákup pomocí bitcoinů z obou účtů). Ke správě několika adres a soukromých klíčů používají lidé programy bitcoinových peněženek.

Zatímco bitcoinová peněženka je abstraktní pojem, odkazující na skupinu bitcoinových adres, program peněženky je konkrétní nástroj, který pomáhá uživatelům s běžnými bitcoinovými úkoly, jako je vytváření nových bitcoinových adres, odesílání bitcoinů ostatním, zálohování soukromých klíčů a mnoho dalších. Mějte však na paměti, že terminologie týkající se bitcoinových peněženek není vždy používána důsledně. Bitcoinové peněženkové programy se často nazývají krátce bitcoinové peněženky, což tyto dva odlišné pojmy matou. Když uložíte bitcoinovou peněženku (možná vytvoříte záložní kopii), vytvoříte soubor peněženky, který obsahuje informace pro více bitcoinových adres. Později můžete své soubory peněženky načíst do programu bitcoinové peněženky.
Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
K dispozici je mnoho programů bitcoinové peněženky; většina z nich je ke stažení zdarma a lze je spustit ve vašem notebooku nebo telefonu, nebo dokonce ve webovém prohlížeči. V kapitole 3 prozkoumáme různé programy bitcoinových peněženek, ale v této kapitole budeme používat peněženku Electrum, která je open source, multiplatformová a velmi snadno použitelná.

Získání některých „startovacích peněz“, které se dozví o bitcoinech

K provedení této kapitoly budete potřebovat malé množství bitcoinů (méně než 1 USD). Pokud máte přítele, který je bitcoinér, zvažte, zda byste ji nechali trochu změnit, abyste ji mohla použít pro praxi. V opačném případě přejděte na adresu http://newbiecoins.com/, což je web, který my (autoři) budeme udržovat jako veřejnou službu a který bude obsahovat seznam dalších webů), které rozdávají malá množství bezplatných bitcoinů. Obvykle existují některé seriózní weby, které rozdávají mince pro nováčky, ale situace pro takové dárky je plynulá, stránky se denně objevují nahoru nebo dolů, takže v této knize nemůžeme pokrýt konkrétní stránky..

Vytvoření vaší první bitcoinové peněženky pomocí Electrum

Chcete-li pokračovat v této části, stáhněte a nainstalujte Electrum (http://electrum.org/). Pokud se rozhodnete použít jiný program bitcoinových peněženek, měla by se na něj vztahovat většina pokynů na následujících stránkách. Při prvním spuštění Electrum budete vyzváni k vytvoření nové peněženky (nebo k obnovení staré peněženky, kterou prozatím nebudeme ignorovat), jak ukazuje Obrázek 2-3.

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
Další krok je specifický pro Electrum; to znamená, že to není standardní funkce většiny programů bitcoinových peněženek. Aplikace vám nabídne semeno, které se skládá z 12 náhodně vybraných slov, a požádá vás, abyste je zapsali (viz obrázek 2-4). Electrum používá toto semeno k vytváření vašich bitcoinových adres a soukromých klíčů; proto musí být semeno uchováno v tajnosti, podobné vašim soukromým klíčům. Protože v této kapitole se budeme zabývat pouze malým množstvím bitcoinů, nemusíte být zatím příliš opatrní. Měli byste však mít na paměti tyto bezpečnostní podrobnosti. Velkou výhodou semene je, že pokud ztratíte počítač (řekněme v případě požáru nebo krádeže), vše - vaši peněženku, vaši bitcoinovou adresu, vaše soukromé klíče a (hlavně) vaše peníze - lze ze semene získat zpět..

Další krok vám dává možnost vytvořit heslo. Přestože je heslo volitelné, je velmi důležité. Pokud je váš počítač odcizen nebo se nějak dostane do nesprávných rukou, heslo zabrání ostatním v utrácení vašich bitcoinů. Protože Electrum (a další bitcoinové peněženkové programy) používá heslo k uložení bitcoinové peněženky v počítači v šifrované podobě, je peněženka bez hesla zbytečná. S mnoha dalšími programy bitcoinových peněženek, pokud zapomenete heslo, můžete trvale ztratit přístup k peněžence. Ale s Electrumem můžete obnovit peněženku ze svého semene (aniž byste potřebovali heslo).

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

V posledním kroku si Electrum vyžádá pokyny, jak se připojit ke vzdálenému serveru. Vyberte Automatické připojení a poté klikněte na Další (viz obrázek 2-5).

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski
Měli byste vidět obrazovku podobnou té na obrázku 2-6. Zelená tečka
v pravém dolním rohu znamená, že jste připojeni k bitcoinu
síť. Gratulujeme! Právě jste nastavili svou první bitcoinovou peněženku! Nyní
můžete naplnit peněženku bitcoiny.

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

Získání bitcoinů v peněžence

Na kartě Příjem (viz obrázek 2-7) byste měli vidět seznam několika adres pro příjem bitcoinů.

Zdarma kapitola bitcoinů pro Befuddled Chris Wilmer a Conrad Barski

Tyto adresy můžete sdílet se svými přáteli, aby vám mohli poslat nějaké počáteční bitcoiny - jeden způsob, jak získat bitcoiny! Chcete-li v tomto okamžiku vložit skutečné peníze do bitcoinů, přečtěte si kapitolu 4, kde diskutujeme o tom, jak to provést podrobně (ale z bezpečnostních důvodů si nejprve přečtěte kapitolu 3)..

Získání bitcoinů do vaší peněženky

Chcete-li do své peněženky dostat malé množství bitcoinů - ať už od přítele nebo z webu uvedeného na adrese http://newbiecoins.com/ -, musíte tomuto příteli nebo webu poskytnout jednu z vašich veřejných bitcoinových adres. Od tohoto psaní by malé množství bitcoinu pro testování bylo asi 0,5 milibitcoinu (mBTC). Pokud v okamžiku, kdy čtete, je 0,5 mBTC hodně peněz, pak neváhejte použít menší částku. Několik minut poté, co váš přítel (nebo web) pošle tyto mince, byste měli v peněžence Electrum vidět zůstatek 0,5 mBTC..
(Ve skutečnosti se váš zůstatek obvykle aktualizuje okamžitě.) Výborně! Nyní vlastníte bitcoiny, což vám umožní nahlédnout do vaší budoucnosti! Jak? Číst dál. Poznámka Import soukromých bitcoinových klíčů do peněženky může být nebezpečný. Peníze byste měli importovat pomocí soukromých klíčů pouze v případě malých částek. Tuto metodu byste nikdy neměli používat jako součást strategie pro správu větších částek peněz, pokud nejste pokročilý bitcoiner. Komiks na konci této kapitoly ukazuje, proč může být práce se surovými soukromými bitcoinovými klíči velmi nebezpečná.

Výdaje na bitcoiny pomocí vaší peněženky

Ačkoli tisíce obchodníků nyní přijímají bitcoiny, nemůžete koupit mnoho za 0,5 mBTC. Budete muset hledat internet za dobré nabídky! Případně po dobu století si můžete nechat své štěstí přečíst online za nízkou, nízkou cenu 0,1 mBTC. Navštivte stránku http://befuddled.org/ a přejděte na náš web pro věštění, který jsme propojili přímo s křišťálovou koulí. Když odešlete 0,1 mBTC na bitcoinovou adresu serveru, server odešle požadavek na křišťálovou kouli a předpovídá vaši budoucnost.

Chcete-li získat štěstí, použijte funkci Electrum's Send a vložte bitcoinovou adresu webové stránky do pole Pay to. Do pole Částka zadejte 0,1 mBTC (pokud jsou vaše jednotky nastaveny na BTC, zadejte 0,0001; změňte výchozí jednotky výběrem Tools4Preferences4Base Unit). Bitcoinové transakce také vyžadují poplatek. Do pole Poplatek zadejte také 0,1 mBTC (tato částka může být více, než je nutné, ale zatím se nemusíme obávat). Vaše obrazovka by měla vypadat podobně jako obrázek 2-8.

Obrázek 2-8: Odesílání bitcoinů přes Electrum
Když kliknete na Odeslat, Electrum požádá o vaše heslo a poté potvrdí, že transakce byla přenesena. Téměř okamžitě byste měli vidět své jmění na webu. Vítejte v budoucnosti! Právě jste provedli svou první bitcoinovou transakci!
V části Historie společnosti Electrum jsou uvedeny transakce, které jste provedli v minulosti. Transakce, které zobrazují čekající slovo, se dosud nezaznamenávají na veřejné knize bitcoinů (k tomu obvykle dochází asi 10 minut po odeslání transakce).
Pokud vás nezajímá vaše štěstí, ale chcete praktikovat odesílání bitcoinů, budete rádi, když víte, že mnoho charitativních a neziskových organizací nyní přijímá bitcoiny. Některé poskytují jídlo pro bezdomovce, hájí práva na soukromí online a podporují software s otevřeným zdrojovým kódem (včetně bitcoinů). Při online vyhledávání najdete řadu neziskových organizací, které zveřejnily bitcoinovou adresu. Doporučujeme dát své milibitcoiny zdarma Sean's Outpost, charitativní organizaci, která živí bezdomovce v Pensacola na Floridě (její darcovskou adresu bitcoinů najdete na svých webových stránkách http://seansoutpost.com/). Na rozdíl od webu, který vypráví štěstěny, možná při darování nedostanete odpověď z webu. Ujišťujeme vás však, že příjemci přijali vaše bitcoiny, pokud se v části Historie elektrogramu zobrazí slovo potvrzeno. (Někdy je stav potvrzení označen malou ikonou vytáčení, nebo je pro transakci zadáno více než jedno potvrzení.) Možná vás zajímá, jak a kde Electrum dostal bitcoinovou adresu. Odpověď je váš program bitcoinových peněženek.

Bitcoinové adresy generované programem bitcoinových peněženek Při spuštění programu bitcoinových peněženek může offline vygenerovat novou bitcoinovou adresu. Není nutná žádná komunikace se sítí bitcoinů, což je neobvyklá funkce, která překvapí mnoho lidí. U jiných adres nebo čísel, například při vytváření nové e-mailové adresy, musíte nejprve zjistit, zda tuto adresu používá někdo jiný. Totéž platí, když získáte nové telefonní číslo nebo když si založíte účet v bance. Pokud však chcete novou bitcoinovou adresu, vybere se náhodně jedna ze všech možných bitcoinových adres. Jaké jsou šance, že bitcoinová adresa náhodně vygenerovaná pro vás bude stejná jako adresa vygenerovaná někým jiným? Použijeme analogii: Zvažte všechna zrna písku na Zemi - ze všech pláží a pouští. Pokud si vyberete jedno zrno náhodně jako své a jiná osoba si vybere zrno písku náhodně jako své, šance, že si oba vyberete stejné zrno písku, budou více než bilionkrát vyšší než šance, které oba vygenerujete stejnou bitcoinovou adresu.

I když si můžete vytvářet bitcoinové adresy offline, musíte být online, abyste viděli, kolik peněz je na vašich adresách, nebo aby jste odesílali peníze ostatním. Je to proto, že tyto dodatečné akce vyžadují, abyste měli přístup k veřejné knize bitcoinů, o které budeme dále hovořit.

Blockchain

Všechny bitcoinové transakce se zaznamenávají do blockchainu. Ve zbývající části této knihy budeme odkazovat na bitcoinovou knihu jako na blockchain. Důvod pro jeho jméno je to nové transakce jsou připojeny k knize ve velkých kouscích nebo blocích. Kdykoli je do sítě vysílána nová bitcoinová transakce, počítače v síti ji přidají do rostoucí skupiny dalších nových transakcí. Poté přibližně každých 10 minut jsou transakce v tomto fondu spojeny do bloku a přidány do blockchainu (viz obrázek 2-9).
Pro správnou funkci potřebují všechny bitcoinové peněženkové programy přístup k aktuální kopii blockchainu a pokaždé, když je blok přidán, peněženka programy zkopírují a přidají blok do své vlastní blockchainu..
Obrázek 2-9: Bitcoinové transakce jsou seskupeny do bloků, které jsou přidávány do blockchainu každých 10 minut.

Tisíce počítačů v bitcoinové síti, které shromažďují transakce a přidávají je do blockchainu, se nazývají horníci. Vysvětlíme horníkům a podrobnosti o tom, co dělají dále v této kapitole. Prozatím mějte na paměti, že kdokoli může být horníkem (včetně vás) spuštěním open source softwaru pro těžbu bitcoinů v počítači, který je připojen k bitcoinové síti. V každém okamžiku je k bitcoinové síti připojeno několik desítek tisíc horníků. Všichni dobrovolně dělají své počítače za účelem přidávání nových transakcí do blockchainu (vysvětlíme, proč to udělají za okamžik).

Každý blok přidaný do blockchainu je přidán jediným horníkem v síti. Pak všichni ostatní v bitcoinové síti následují oblek a aktualizují svou vlastní kopii blockchainu (to zahrnuje další horníky a bitcoinové peněženkové programy). Proč pouze jeden horník přidává blok a jak se rozhodne, který z tisíců horníků je? Zde je bitcoin zajímavý - a trochu technický.

Pojďme nejprve zvážit, proč by někdo chtěl aktualizovat blockchain. Pokud byste chtěli dokončit transakce, váš program bitcoinové peněženky by potřeboval nejnovější kopii blockchainu. Možná však nebudete chtít odesílat nebo přijímat bitcoiny měsíce, tak proč se mezitím mezitím aktualizovat kopii blockchainu? Aby mohl bitcoinový systém fungovat, musí mnoho lidí udržovat aktuální kopie blockchainu. Důvodem je, že pokud měla poslední kopie pouze jedna osoba, mohla by manipulovat s počtem bitcoinů, které lidé měli v záznamu. Samotná dobrá vůle proto nestačí k udržení systému v chodu. Návnada odměny je však vždy lákadlem.

Bloková loterie

Jako pobídku pro uživatele, aby co nejdříve aktualizovali blockchain, používá bitcoin systém odměn založený na loteriích. Mnoho lidí se stává horníky a snaží se být první, kdo přidá blok do blockchainu. Poté, na základě nějaké pravděpodobnosti, je vybrán vítěz a dostane se přidat blok. Jaký je účel použití takovéto loterie pro provozování bitcoinů? Představme si, že Crowley chce od Clarice koupit auto v hodnotě 10 000 dolarů. (Dozvíte se více o našem příteli Crowleyovi Krokodýli v komiksu v kapitole 5.)
Při použití tradiční měny by dva lidé, kteří se této transakce účastní, pravděpodobně odešli do banky a peníze si převedli mezi svými bankovními účty (nebo použili pokladní šek, který je k tomu analogický;).

Udělali by to v bance, protože potřebují důvěryhodnou třetí stranu („bankéře“), která spravuje „účetní knihu peněz“ a přesouvá peníze na účetní knize z účtu jedné osoby na druhou. Úkolem bankéře je oznámit, že Crowley a Clarice mohou důvěřovat; to znamená potvrdit, že účetní kniha byla správně aktualizována. (Bankéř může nebo nemusí sportovní monokl, nosit cylindr a kouřit doutník.)

U bitcoinů potřebujeme také osobu k úpravě knihy, což v tomto případě znamená úpravu blockchainu přidáním bloku. Ukazuje se, že tuto roli může hrát kdokoli, pokud není v transakci spojen s žádnou ze stran, protože by to mohlo vést ke střetu zájmů. Tomu pomůže dosáhnout náhodného výdeje člověka loterií. S bitcoiny tedy loterie vybere náhodný horník, který poté oznámí síti, že určité bitcoinové transakce jsou platné.

Samozřejmě vždy existuje malá šance, že tento horník zná jednu z osob zapojených do nedávné transakce. Z tohoto důvodu jsou bloky uspořádány v řetězci: Během zhruba 10 minut, kdy je vyhlášen další vítěz loterie, tento vítěz také v rámci svého oznámení potvrdí, že souhlasí se všemi transakcemi předchozího loterijního vítěze..

Pro potvrzení bitcoinu je vybrána náhodná osoba, která používá software pro těžbu bitcoinů
transakce. Přitom každý vítěz v loterijní loterii bitcoinů obdrží odměnu, což je určité množství bitcoinů. Odměna zahrnuje všechny transakční poplatky za transakce v tomto bloku, což motivuje horníky, aby shromažďovali co nejvíce transakcí do bloku, což zvyšuje jejich odměnu. Aby měl horník nárok na odměnu z dalšího bloku, který je přidán o 10 minut později, musí mít nejnovější kopii blockchainu, aby se mohl zúčastnit dalšího kola. Tento proces se provádí automaticky pomocí softwaru pro těžbu bitcoinů s otevřeným zdrojovým kódem, který běží na počítačích kontrolovaných lidmi zapojenými do těžby. Díky této struktuře pobídek tisíce horníků neustále pomáhají zpracovat transakce uživatelů bitcoinů a ujistit se, že blockchain je vždy aktuální.

Odměna je vedena komunitou; neexistuje žádný ústřední orgán pro výběr vítěze. Prozatím přeskočíme technické podrobnosti (jsou uvedeny v kapitole 8) a řekneme jen, že horníci generují náhodná čísla nepřetržitě, dokud nenajdou výherní číslo. To trvá asi deset minut. Komunita poté ověřuje (také kryptografií), že číslo nalezené jednotlivým horníkem je vítězem a horník přidá do blockchainu nový blok a sbírá odměnu. Když k tomu dojde, běžně používaná věta je, že horník našel blok.

U bitcoinů každý výherce loterie potvrdí nejen svůj vlastní blok transakcí, ale také všechny předchozí bloky (které považuje za platné).

Blockchain Forking

Loterie funguje většinou podle očekávání. Ale občas dva horníci najdou blok současně a blockchain se rozvětví, což má za následek dvě různé větve (viz obrázek 2-13).
Jako příklad si vezměme následující scénář: Představte si, že Crowley a Satoshi jsou horníci a vítězné číslo najděte během několika sekund od sebe. Pokud jsou umístěny daleko na bitcoinové síti (řekněme na opačných stranách Země), bude jedna část sítě identifikovat Crowleyho jako vítěze a druhá část bude identifikovat Satoshi jako vítěze. V tomto případě Crowley a Satoshi přidají blok do blockchainu (každý si myslí, že je v tom kole vítězným horníkem). Problém nastane, když jedna část sítě zkopíruje Crowleyho blok a druhá zkopíruje Satoshiho. Výsledkem je, že nyní dva blockchainy nesouhlasí!

Obrázek 2-13: Horníci bitcoinů Crowley a Satoshi najdou blok současně a vytvoří dvě kopie blockchainu. Rozlišení rozvětveného blockchainu nastane, když Satoshiho verze blockchainu přidá další blok před Crowleyho a Satoshi obdrží odměnu.

Připomeňme, že váš program bitcoinových peněženek potřebuje k fungování aktuální kopii blockchainu, ale neví, jak vyřešit rozvětvenou blockchain. Minerální a bitcoinové peněženkové programy se musí rozhodnout, kterou ze dvou verzí blockchainu použít. Rozvětvení je vyřešeno čekáním, aby se zjistilo, která ze dvou větví přidá ještě další blok jako první, což se stane asi o 10 minut později. Pak bude delší větev považována za skutečnou blockchain a kratší větev bude ignorována nebo osamocena celou bitcoinovou sítí.

Pro většinu uživatelů je proces rozvětvení a ignorování osamocených bloků zcela bez povšimnutí a nemá žádný negativní dopad na použití bitcoinů. V našem příkladu zažívá značný dopad pouze ztrácí horník, Crowley, protože odměnu může získat pouze jeden ze dvou zapojených horníků. Ztráta horníka je nepochybně zklamaná, ale horníci očekávají, že k tomu dojde z času na čas, takže není překvapením, když.

Potvrzení transakcí, dvojí výdaje a nevratnost

Potvrzení transakce je běžný koncept v bitcoinech. Někteří obchodníci online, kteří přijímají bitcoiny, mohou před dodáním svého zboží nebo služby vyžadovat jedno nebo více potvrzení transakcí. Každá transakce existuje v nějakém bloku na blockchainu. Bloky za ním jsou starší a bloky před ním jsou novější. Poloha bloku vzhledem ke špičce blockchainu je známá jako hloubka bloku. Poslední přidaný blok má hloubku 1, blok za ním má hloubku 2 atd. Počet potvrzení transakce se rovná hloubce jejího bloku. Transakce, která ještě nebyla přidána do blockchainu (zatím), má tedy nulová potvrzení; při přidání do nového bloku má jedno potvrzení; má dvě potvrzení, když je blok přidán před ním; a tak dále.
Koncept je dostatečně jednoduchý, ale proč obchodníci vyžadují potvrzení transakce?

V případě transakcí nízké hodnoty, jako je například nákup šálku kávy, se obchodníci obvykle vzdávají potvrzení transakce. Stačí jen poslat své bitcoiny, chytit si kávu a jít na cestu. Obecně platí, že bitcoinové transakce jsou nevratné a obchodníci vědí, že během několika sekund po kliknutí na tlačítko Odeslat jste zaplatili za svůj nápoj (nebo cokoli, co kupujete). Pokud však obchodník prodává cenově výhodnou položku, například auto, je důležité zvážit potvrzení transakcí.

Uživatel se zlými úmysly s velmi významnými výpočetními zdroji (např. Supervillain ve stylu Jamese Bonda) se může pokusit zdvojnásobit své bitcoiny, což je v podstatě pokus přimět příjemce k přijetí bitcoinů, které byly současně zaslány někomu jinému („ někdo jiný “může být jiná bitcoinová adresa řízená supervillainem). Když horníci v bitcoinové síti detekují dvě transakce, které utratily stejné bitcoiny (ale byly zaslány na jiné adresy), obvykle přijímají kteroukoli z nich, kterou obdržely první, a druhou ignorují. Ještě důležitější je, že je nemožné, aby obě transakce byly přidány do bloku, protože jeden je v rozporu s druhým. Záměrem supervillainu je, aby obchodník dodal auto, ale nechal transakci ignorovat a nepřidávat do blockchainu..

Naštěstí je tento nevychovaný systém obvykle neúspěšný, protože mnoho obchodníků používá speciální monitorovací software a dokáže rozpoznat, kdy jsou vysílány dva konfliktní bitcoinové transakce současně (v tomto okamžiku může být supervillain vyhozen z autorizovaného prodejce). Ještě jednodušším řešením pro obchodníky, jak zabránit tomuto druhu platebních podvodů, je vyčkat 10 minut, než transakce získá alespoň jedno potvrzení, než se dohodne na odeslání automobilu. Pokud však supervillain má skutečně mimořádné zdroje, například mnoho milionů dolarů počítačového hardwaru, může se pokusit učinit bitcoinovou síť sirotkem nejnovější blok v blockchainu, což má za následek ignorování potvrzení jediné transakce. Aby se obchodníci, kteří prodávají zboží vyšší třídy, vypořádali s touto vzdálenou možností, obvykle čekají, než transakce obdrží dvě potvrzení, než klíče předají kupujícímu. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota transakce, tím více potvrzení obchodník může čekat na poptávku dříve
s ohledem na vyrovnání transakce. Cena škodlivého darebáka zdvojnásobit utrácení těchto bitcoinů roste exponenciálně s každým potvrzením. Nyní, když znáte základní funkce a koncepce bitcoinových blockchainů, se dozvíte o těžbě bitcoinů, což je možná nejzáhadnější aspekt bitcoinů.

Těžba bitcoinů

Těžba bitcoinů je konkurenčním procesem sběru transakcí a jejich přidávání do blockchainu ve formě bloků. Proč se tomu říká těžba? Termín je odvozen z toho, jak jsou bitcoiny původně distribuovány. Přestože je celková nabídka bitcoinů omezena na 21 milionů, tohoto součtu je v průběhu času dosaženo pomalu. Na začátku byla počáteční dodávka bitcoinů nulová. Horníci bitcoinů dostávají odměnu za zpracování transakcí jiných lidí; každá odměna je malá částka nově vytěžených bitcoinů, která zvyšuje celkovou nabídku v oběhu. V tomto smyslu je těžba bitcoinů podobná těžbě zlata: Země má fixní množství zlata a horníci ho v průběhu času pomalu vykopávají..

Jak již bylo zmíněno dříve, horníci musí najít určité výherní číslo opakovaným generováním čísel, aby mohli vyhrát tyto nově razené bitcoiny. Protože rychlejší počítače dokážou generovat tato náhodná čísla rychleji, vytváří horníky motivaci k tomu, aby stále těžší počítače využívali k těžbě bitcoinů. Ve velmi raných stádiích bitcoinu byly osobní počítače běžně používány pro generování náhodných čísel, ale brzy lidé začali stavět speciální počítače určené výhradně pro těžbu bitcoinů. Těžba bitcoinů dnes vyžaduje značný kapitál, odborné znalosti a přístup k levné elektřině. Ve skutečnosti se vývoj těžby bitcoinů podobá způsobu, jakým se těžba zlata v průběhu času měnila. Najednou může zlato odkrýt osoba, která se rýží v korytu řeky, ale nyní provádí výkop velké společnosti s drahými vrtáky..

Odměna za těžbu za nalezení bloku má dvě složky: První část jsou transakční poplatky. Když někomu pošlete bitcoiny, přidá se jako transakční poplatek malé množství dalších bitcoinů.7 Transakční poplatky jsou obvykle několik centů a jsou součástí odměny, kterou horníci dostávají, když vyhrají loterii, a přidají nový blok do blockchainu. . Protože blok je sbírka stovek nebo tisíc transakcí, odměnou horníka je součet všech transakčních poplatků v tomto novém bloku. Druhou součástí odměny je určitý počet nově razených bitcoinů.

Počet nově vytěžených bitcoinů, které jsou poskytovány jako odměna, se v průběhu času postupně snižuje. Prvních 210 000 bloků - které vycházely z desetiminutové mezery, trvalo až 4 roky - dalo každému výhernímu horníkovi kromě transakčních poplatků také 50 nově razených bitcoinů na blok. Dalších 210 000 bloků (bloky (210 001 až 420 000) odměňují horníky pouze s 25 nově razenými bitcoiny na blok. Poté odměna klesne na 12,5, pak 6 725 atd. Protože tento proces těžby je jediným zdrojem nových bitcoinů, už není důvod
než 21 milionů bitcoinů bude někdy v oběhu.

Ačkoli každé čtyři roky počet nově vytěžených bitcoinů odměňovaných za polovinu bloku, transakční poplatky za blok budou i nadále růst s růstem uživatelské základny bitcoinů. Poplatky za transakce uživatelů budou nakonec vyšší než odměna nově vytěžených bitcoinů. V tomto okamžiku bude bitcoinová síť udržována výhradně prostřednictvím transakčních poplatků.

Složitost bitcoinových systémů

Většina z nás byla zvyklá na používání centralizovaných platebních služeb (např. PayPal, kreditní karty). Důvěřujeme společnostem, které tyto služby provozují, a nemusíme vědět, jak platební systém funguje. Bitcoin však nemá společnost, kterým by věřil; místo toho můžeme systém prozkoumat a rozhodnout, zda mu věříme nebo ne.

Pokud jste prozkoumali systém, který hlavní kreditní společnosti používají k usnadnění plateb, možná vás překvapí, jak je to složité. Protože normálně nemyslíme na to, jak fungují digitální platební systémy, není neobvyklé, že bitcoinový systém je pro většinu lidí nejasný a komplikovaný. Po přečtení této kapitoly byste měli mít docela dobrou představu o tom, jak celý systém funguje. V dalších kapitolách se podrobněji věnujeme určitým podrobnostem, jako je konkrétní hardware a programy, které horníci bitcoinů používají; celkové vysvětlení bitcoinového systému se však nezmění od toho, jak je popsáno v této kapitole. Od tohoto okamžiku se můžeme soustředit na získávání bitcoinů a přemýšlet o tom, jak ovlivní naši globální ekonomiku!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me