TCP לעומת UDP: הבנת ההבדל


אם אי פעם נכנסת למומבו-ג'מבו טכני תוך כדי שימוש ב- VPN, ייתכן שראית מונחים כמו OpenVPN מעל TCP או OpenVPN דרך UDP. אתה יכול לדעת ש OpenVPN הוא פרוטוקול ה- VPN המאובטח ביותר. אבל מה עם TCP ו- UDP? מהם המונחים האלה ולמה הם מתכוונים?

בואו נבין מהם TCP (Protocol Control Transmission) ו- UDP (Protocol Protocol Protocol) ומתי ניתן להשתמש בהם..

TCP ו- UDP: המשותף?

TCP ו- UDP הם פרוטוקולי רשת המשמשים לשליחת מנות נתונים. מנות נתונים אלה הן רק פיסות נתונים הנסיעות באינטרנט. כשאתה משוחח בצ'אט עם חברך באופן מקוון, שולח דוא"ל או שולח בקשת דף באמצעות הדפדפן שלך, אתה שולח נתונים מקוונים. נתונים אלה מועברים בצורה של מנות קטנטנות.

גם TCP וגם UDP מעבירים את מנות הנתונים מהמכשיר שלך באמצעות יציאות לנתבים שונים עד שהם מגיעים ליעד הסופי. הם משמשים גם לשליחת המנות לכתובת ה- IP של הנמען. (כתובת IP היא כתובת מיוחדת המוקצית לכל מכשיר המחובר לאינטרנט.)

גם TCP וגם UDP עובדים על גבי ה- IP (פרוטוקול אינטרנט). זו הסיבה שאולי תשמע מונחים כמו TCP / IP או UDP / IP. עם זאת, מכיוון שמשתמשים בתכיפות TCP / IP ו- UDP / IP לעתים קרובות, הם מכונים רק TCP ו- UDP.

בעוד TCP ו- UDP הם הפרוטוקולים הנפוצים ביותר, הם לא היחידים שמשמשים להעברת חבילות נתונים. פרוטוקול נוסף שניתן להשתמש בו הוא ICMP (Internet Control Message Protocol). עם זאת, מכיוון שרוב החיבורים מסתמכים על TCP או UDP, אנו נתמקד בשני אלה.

בואו נבין כל אחד מהפרוטוקולים האלה בנפרד.

הכל אודות TCP

TCP הוא א פרוטוקול נפוץ יותר מאשר UDP.

כשאתה פותח דף אינטרנט בדפדפן שלך, המכשיר שלך שולח מנות TCP לכתובת השרת. זו בקשה לשרת לשלוח את הנתונים והמידע של האתר. שרת האינטרנט משיב באמצעות שליחת קורס חבילות TCP. מנות אלה תפורות על ידי הדפדפן יחד כדי להציג דף אינטרנט על המסך.

כשאתה לוחץ על קישור שמופיע בדף זה, או נכנס לאתר אינטרנט אחר, הדפדפן שוב שולח מנות TCP לשרת והשרת מגיב על ידי שליחת מנות נתונים נוספות של TCP.

במהות, TCP אינו תקשורת חד כיוונית. אלה מנות נשלחות הלוך ושוב על ידי הדפדפן שלך לשרת ומהשרת לדפדפן.

ההבדל הוא שהדפדפן שולח מנות בקשה והשרת מגיב על ידי שליחת מנות נתונים שתופרות בצורה הנכונה ליצירת דף אינטרנט מלא פונקציונלי..

TCP ממנה את המנות כך שהנמען יוכל לסדר אותן. כאשר הנמען מקבל חבילה, הוא שולח אישור לשולח. אם השולח לא מקבל את האישור, הוא יניח שהחבילה לא התקבלה ולכן הוא ישלח אותה שוב.

TCP רציני באמינות. המנות נבדקות כשגיאות כדי לוודא שהבקשה מתמלאת כראוי. מנות TCP הן מעקב כדי לוודא ששום נתונים לא אבד בין לבין. מנות נבדקות גם כשחיתויות. זו הסיבה שכאשר אתה מוריד קבצים באמצעות TCP, הם מתקבלים בצורה מושלמת גם אם יש בעיות רשת בין לבין.

למרות זאת, אם הצד השני אינו מקוון לחלוטין, בסופו של דבר המערכת שלכם תוותר על הניסיון להראות לכם הודעת שגיאה שהוא לא יכול היה להגדיר את ערוץ התקשורת עם המארח המרוחק.
TCP לעומת UDP: הבנת ההבדל

הכל אודות UDP

כפי שנדון קודם לכן, UDP עובד דומה ל- TCP במובן זה שהוא משדר חבילות נתונים. למרות זאת, זה לא עושה שום סוג של בדיקת שגיאות. כדי להפוך אותו לקל וקל, UDP מרפה את גורם האמינות.

לשים מנות ברצף, לשלוח אישורים ולבקש שוב לשלוח לוקח הרבה זמן וזה מאט את העניינים. UDP עושה דברים במהירות על ידי הסרת כל הצעדים התקורה.

באמצעות UDP השולח שולח את המנות לנמען. לשולח לא אכפת אם הנמען קיבל אותם או לא. זה ימשיך לשלוח את מנות הנתונים. כמקלט, אם פספסתם כמה מנות UDP בין לבין, אינכם יכולים לבקש אותם שוב.

האם קיבלת את כל המנות? אין דרך לדעת. וגם לא תוכלו להחזיר חבילות חסרות. זה נשמע כמו עסקה נוראית אבל יש דבר טוב בתקשורת הזו - זה מהר יותר מ- TCP.

כפי שניחשת לנחש, UDP אינו משמש בחיבורים שבהם אמינות היא חשש גדול. הוא משמש רק כאשר המהירויות חשובות יותר מכמה מנות שאבדו. לדוגמה, אם אתה רוצה רשת למשחקים מקוונים, ועידת וידאו או שידורים, UDP יהיה טוב יותר מ- TCP.

UDP משמש למשחקים

אם אתה מתגעגע לכמה גרסאות UDP, אתה עלול להרגיש שבמקום ללכת, הדמות שלך פתאום טרטורטה על פני המפה. או אם אתה משחק יורה בגוף ראשון, אתה יורה בשני כדורים בבת אחת במקום אחד בכל פעם.

המנות שהוחמצו בין לבין כבר אינן מועילות כעת. אין טעם לבקש אותם שוב. תתעלם מהתקלה הקטנה הזו ותמשיך לשחק כמו קודם. זה טוב יותר מה- TCP האלטרנטיבי, שם המשחק שלך היה קופא.

בגיימינג מקוון, מה שחשוב זה מה שקורה בזמן אמת. בכל מקרה אינך מודאג מהחבילות שהוחמצו. אם אתה משתמש ב- TCP במקום UDP, לא יהיו תקלות קטנות אבל המשחק שלך יהיה איטי, וזה מעצבן גדול.

TCP ו- UDP: מה ההבדלים?

גרף זה מסכם את ההבדלים, אך אנו נכנסים לפרטים לגבי כל קטע להלן.

  TCP UDP
חיבור מכווני חיבור ללא חיבור
רצף TCP מספרי כל מנות כך שניתן יהיה לסדר אותם ברצף על ידי הנמען UDP שולח את המנות ללא מספור
מהירות איטי יותר מהיר יותר
מהימנות גבוה נמוך
גודל כותרת מנות כבדות בגלל תקורות מנות קלות עם מינימום כותרות
זיהוי / תיקון שגיאות בדיקת שגיאות ושחזור שגיאות שגיאה בבדיקה אך ללא התאוששות. מנות פגומות פשוט מושלכות ולא מתבקשות שוב
הכרה הכרה שנשלחה על ידי הנמען לא נשלחת שום אישור
שיטת העברה זרם מנות בודדות
בקרת צפיפות כן לא
יישומים העברת קבצים, דוא"ל, גלישה באינטרנט ועידת וידיאו, גיימינג, שידורים

בואו ניכנס לפרטים.

כפי שאתה יודע כעת, TCP ו- UDP משמשים שניהם בתקשורת מקוונת בין הלקוח לשרת. להלן כמה הבדלים ראשוניים ביניהם.

1. חיבור

TCP מכוונת חיבור ו- UDP ללא חיבור. זה אומר שלפני שליחת מנות TCP נוצר חיבור בין השרת ללקוח. תהליך זה של הגדרת חיבור נקרא TCP handshaking. לאחר מכן נשלח זרם המנות דרך חיבור זה.

ב- UDP אין קשר כזה. כל מנות נשלחות באופן פרטני וישירות מהשולח למקלט ללא ערוץ נתונים אמין.

2. רצף

TCP הוא פרוטוקול אמין שמוסיף מספר רצף לחבילות הנתונים בזמן שהוא שולח זרם. זה עוזר למקבל לארגן ולחבר מחדש את ההודעה. UDP לא מוסיף מספר לכותרת שלו, מה שאומר למקבל אין דרך לדעת אם הוא קיבל את כל המנות ובסדר הנכון.

3. מהירות

מכיוון של- UDP אין דרישות רבות, הוא מציע חיבור מהיר יותר. TCP, לעומת זאת, איטי יותר אך אמין יותר. אם אתה זקוק למהירות יותר מאשר אמינות, עליך להשתמש ב- UDP במקום ב- TCP.

4. אמינות

ל- TCP קיימות הוראות לביצוע רצף של מנות נתונים, אישורים, איתור שגיאות ותיקון. זה עושה את זה פרוטוקול אמין. מצד שני, ל- UDP אין רצפים או אישורים. בעוד של- UDP יש מנגנון איתור שגיאות, הוא אינו עושה דבר כדי לתקן את השגיאה. המנות השגויות פשוט מושלכות.

5. גודל כותרת

מכיוון של- TCP יש פרטים נוספים (רצף המנה, איתור שגיאות, שדה אישור וכו '), הכותרת של מנות TCP גדולה מזו של מנות UDP. זה הופך את כל המנות לכבדות. זו הסיבה שחיבורי TCP הם איטיים יותר מחיבורי UDP.

6. איתור / תיקון שגיאות

ל- TCP יש שיטות לזיהוי ותיקון שגיאות. כאשר נמצא כי מנות פגומות, TCP אינו שולח לכך אישור. זה מבקש מהשולח לשלוח שוב את החבילה. בדרך זו, ההודעה השלמה מועברת ללא שגיאות.

ב- UDP יש זיהוי שגיאות באמצעות בדיקת בדיקה אך אין שום תיקון שגיאות. אם נמצא כי מנה מסוימת שגויה, היא פשוט מושלכת.

7. הכרה

כאשר חבילות TCP מתקבלות על ידי הנמען, היא מחזירה אישור לשולח. אם השולח לא יקבל את האישור, הוא יניח שהחבילות לא נמסרו או שנמסרו פגומות. לאחר מכן הוא ימשיך לשלוח שוב את המנות.

מצד שני, UDP לא שולח אישור כך שהשולח לא יידע אם המנות התקבלו או לא.

8. שיטת העברה

TCP שולח זרם של מנות נתונים ואילו חבילות UDP נשלחות בנפרד. לזרם הנתונים אין גבול מוגדר אך חבילות נפרדות מחזיקות גבולות מתאימים.

9. בקרת גודש

ל- TCP יש הוראות לגודש או לבקרת זרימה. מאז TCP מכוונת חיבור, זה מבטיח כי אין עומס בערוץ הנתונים שהוקם. UDP אינו קשור לחיבור ולא מעניין אותו גודש. כל מנות נשלחות בנפרד ואם מנה מאבדת בגלל גודש, הנמען לא יכול לעשות הרבה בנושא.

10. יישומים

TCP משמש ביישומים שם האמינות חשובה יותר, כגון העברת קבצים, דוא"ל וגלישה באינטרנט. UDP משמש ביישומים שבהם המהירות חשובה יותר כמו ועידת וידיאו, סטרימינג בשידור חי ומשחקים מקוונים.

יציאות TCP לעומת יציאות UDP

כאשר נתונים נודדים באינטרנט למחשב שלך, הם מתקבלים במערכת שלך דרך יציאות TCP או UDP.

כתובת ה- IP שלך משמשת לזיהוי המחשב שלך באינטרנט. אז כתובת ה- IP שלך היא כמו כתובת הרחוב. כל הדירות ברחוב הזה ישתפו את כתובת הרחוב. אבל לכל דירה יש גם מספר דירה. מספר הדירה הזה הוא הנמל.

כתובת ה- IP שלך כוללת מספר יציאות. יכולות להיות 65,535 יציאות TCP ו- 65,535 UDP. כאשר הדפדפן שלך שולח או מקבל נתונים באינטרנט, נתונים אלה נשלחים מהשרתים המקוונים לכתובת ה- IP שלך וליציאה ספציפית.

אם הנתונים נשלחים באמצעות פרוטוקול TCP, הם ישתמשו באחת מיציאות ה- TCP שלכם ואם הם מועברים באמצעות UDP, הם יתחברו באמצעות אחת מיציאות UDP שלכם..

OpenVPN: TCP או UDP?

כשאתה משתמש ב- OpenVPN, עם איזה פרוטוקול אתה צריך להשתמש בו? TCP או UDP?

OpenVPN הוא אחד מהפרוטוקולים הרבים שבהם אתה יכול להשתמש עם VPN. מאמר זה מסביר זאת ואת שאר הפרוטוקולים הפופולאריים.

כשמדובר בחיבורי OpenVPN, גם TCP וגם UDP מתפקדים היטב. שניהם מציעים פרטיות וביטחון מעולים בעת השימוש ב- VPN. לבחור נכון, עליך לקחת בחשבון את היישום שעבורו ברצונך להשתמש ב- VPN.

אם אתה רוצה חיבור מהיר ולא אכפת לך לאבד כמה מנות, עליך לבחור UDP. ו אם אמינות היא הדאגה העיקרית שלך, עבור ל- TCP. קחו בחשבון ששניהם מציעים ביטחון שווה מהאקרים ומעקב ממשלתי.

האפליקציה היא זו שמחליטה את ההבדל. אם ברצונך להשתמש ב- VPN לצורך משחק או סטרימינג בשידור חי, אתה יכול להתחבר עם OpenVPN עם UDP. ו אם ברצונך להוריד קבצים, להתחבר לרשת P2P או לבצע גלישה רגילה, אתה יכול להתחבר באמצעות OpenVPN עם TCP.

אינך יודע באיזה פרוטוקול להשתמש? אנו נותנים לך כאן סיכום מהיר.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me